26/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022 - 18:56

Καλύτερη, αποτελεσματική και... οκτάδα για την Ολλανδία

Στους προημιτελικούς του Μουντιάλ του Κατάρ οι «οράνιε», επικρατώντας με 3-1 των ΗΠΑ

Το πρώτο «εισιτήριο» για τους «8» του Μουντιάλ του Κατάρ εξασφάλισε η Ολλανδία, κερδίζοντας το Σάββατο (3/12) με 3-1 τις ΗΠΑ.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της φάσης των «16» οι «οράνιε» ήταν καλύτεροι και όσο αποτελεσματικοί χρειαζόταν, προκειμένου να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Αμερικανών, περιμένοντας στους προημιτελικούς την Αργεντινή ή την Αυστραλία.

Μόλις στο 3' ο Νόπερτ απέτρεψε το 0-1 νικώντας στο τετ α τετ τον Πούλισικ, για ν' ανοίξει το σκορ στο 10' ο Ντεπάι με σουτ εντός περιοχής ύστερα από ασίστ του Ντάμφρις από δεξιά.

Στο 43' ο Νόπερτ εξουδετέρωσε το δυνατό σουτ του Γουεά εκτός περιοχής, με τον Ντάμφρις στο 45'+1 να βγάζει νέα ασίστ από δεξιά και αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Μπλιντ να σκοράρει με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 49' ο Ρέαμ με κοντινή προβολή λίγο έλειψε να μειώσει, για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Χάκπο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης άγγιξε το αυτογκόλ, με τον Τέρνερ να αποσοβεί την τρίτη παραβίαση της εστίας του.

Ο Αμερικανός τερματοφύλακας έδειξε τα αντανακλαστικά του και στο 71' στο μακρινό σουτ του Κουπμάινερς, αλλά και στην κοντινή κεφαλιά του Ντεπάι στην εξέλιξη της φάσης, με τον Ράιτ στο 75' να πλασάρει από πλάγια δεξιά ύστερα από λάθος του Ντεπάι, για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Τίμπερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ράιτ στάθηκε τυχερός, αφού... στραβοκλωτσιά έκανε μετά το γύρισμα του Πούλισικ από δεξιά, με την μπάλα να παίρνει ύψος και να καταλήγει στα δίχτυα του Νόπερτ για το 2-1, ωστόσο η χαρά των παικτών του Γκρεγκ Μπερχάλτερ μόνο πέντε λεπτά κράτησε.

Στο 81' ο Μπλιντ σέντραρε από αριστερά και ο εντελώς αμαρκάριστος Ντάμφρις με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, όντας ο mvp της ομάδας του Λουίς Φαν Χάαλ με ένα γκολ και δύο ασίστ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε (90'+4 Ντε Λιχτ), Ντάμφρις, Μπλιντ, Ντε Ρουν (46' Μπεργκβάιν), Φ. Ντε Γιονγκ, Κλάασεν (46' Κουπμάινερς), Χάκπο (90'+4 Βέγκχορστ), Ντεπάι (82' Σίμονς).

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ): Τέρνερ, Ντεστ (75' Γέντλιν), Ζίμερμαν, Ρέαμ, Ρόμπινσον (90'+2 Μόρις), Μούσα, Άνταμς, ΜακΚένι (67' Ράιτ), Πούλισικ, Φερέιρα (46' Ρέινα), Γουεά (67' Άαρονσον).