24/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022 - 17:08

Mπλόκο στη Δανία από την Τυνησία

Η πρώτη «λευκή» ισοπαλία (0-0) στο Μουντιάλ του Κατάρ

Η Δανία ήταν την Τρίτη (22/11) το φαβορί κόντρα στην Τυνησία για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Μουντιάλ 2022, αλλά το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων στο Κατάρ.

Οι Βορειοαφρικανοί ήταν καλύτεροι στο α' ημίχρονο, με τον Μσακνί στο 12' να πιάνει καλό σουτ και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 23' ακυρώθηκε γκολ του Τζεμπαλί ως οφσάιντ.

Ο ίδιος παίκτης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σμάιχελ στο 43', ενώ στο 55ο λεπτό δεν μέτρησε ως οφσάιντ γκολ και των Σκανδιναβών με τον Σκοβ Όλσεν.

Στο 68' ο Νταμέν απεσόβησε το 1-0 κι έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Έρικσεν, με τη Δανία να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ δύο λεπτά αργότερα, καθώς ο Κορνέλιους από κοντά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

Στο 90'+5 οι παίκτες του Κάσπερ Χιούλμαντ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μεριά, αλλά το VAR είπε «όχι» και το 0-0 δεν άλλαξε έως το σφύριγμα της λήξης, για να καταγραφεί έτσι η πρώτη «λευκή» ισοπαλία στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Κερ (65' Γένσεν), Αντρέας Κρίστενσεν, Ράσμους Κρίστενσεν, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (46' Ντάμσγκααρντ), Έρικσεν, Μέλε, Σκοβ Όλσεν (65' Λίντστρομ), Ντόλμπεργκ (65' Κορνέλιους).

ΤΥΝΗΣΙΑ (Τζαλέλ Κάντρι): Νταμέν, Ταλμπί, Μπρον, Μεριά, Ντρέγκερ (88' Κεσχρίντα), Αμπντί, Σχιρί, Λαϊντουνί (88' Σασί), Μσακνί (80 Μεϊμπρί), Σλιμανέ (67' Σλιτί), Τζεμπαλί (80 Κενισί).