19/05/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 - 21:31

Δεν Χ-αλάστηκαν (1-1)…

Καλό ματς στη Νεάπολη με τον Ιωνικό να προηγείται στις αρχές του β’ ημιχρόνου και τον Βόλο να ισοφαρίζει λίγο πριν το φινάλε * Ανώτεροι την περισσότερη ώρα οι γηπεδούχοι, πλησίασαν περισσότερο το τρίποντο, αλλά δεν ήρθε και η… καταστροφή με την ισοπαλία

Όσοι πόνταραν πριν από την εναρκτήρια σέντρα ότι το πιο ανώδυνο και βολικό αποτέλεσμα για να μην είναι κανείς απόλυτα δυσαρεστημένος στη Νεάπολη θα ήταν η ισοπαλία επιβεβαιώθηκαν πανηγυρικά. Ιωνικός και ΝΠΣ Βόλος έμειναν στο 1-1 το βράδυ της Δευτέρας (1/11) σε ένα καλό ματς, που είχε πάθος, αξιοπρεπέστατο ρυθμό, συγκινήσεις και αρκετές ευκαιρίες.

Το αποτέλεσμα δεν χάλασε κανέναν… Και είναι λογικό. Οι Θεσσαλοί παρέμειναν πολύ ψηλά με 14 πόντους στην 4η θέση (!) και οι Νικαιώτες με 9 πόντους, όντας νεοφώτιστοι τα πηγαίνουν περίφημα, καθώς ισοβαθμούν με ΟΦΗ και Αστέρα Τρίπολης στο 7ο σκαλί με την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Στο κομμάτι εντός των τεσσάρων γραμμών ο Ιωνικός ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο πρώτο 45λεπτο (όπου πάντως την πιο κλασική φάση την είχε ο Βόλος με τον Φαν Βέερτ να ηττάται από τον Χουτεσιώτη στο 32’), αλλά βρήκαν δίχτυα στις αρχές του β’ ημιχρόνου… Συγκεκριμένα, ήταν το 52’ όταν ο Βαφέας νίκησε με κοντινό πλασέ από εκτέλεση κόρνερ τον Κότνικ και έκανε το 1-0, μετά τις απανωτές κεφαλιές – προειδοποιήσεις στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου.

Ο Ιωνικός μετά το 65’ σταδιακά οπισθοχώρησε για να κλειστεί στα καρέ του ακόμα περισσότερο από το 75’ με σκοπό να κρατήσει το υπερπολύτιμο τρίποντο. Ωστόσο, αυτός ο στόχος δεν επιτεύχθηκε, ο Βόλος πήρε τον έλεγχο, την κατοχή και πίεζε… Εν τέλει πέτυχε την ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Όρος, που χτύπησε και στο κεφάλι του Ρομαό, πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα στο 86’.

Οι «κυανόλευκοι» στο τέλος, βέβαια, έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη τη νίκη με τον Τουράμ στο 90’+2, αλλά και το Χ δεν αποτελεί καταστροφή σε καμία περίπτωση.

Άοσμαν, Βαλεριάνος και Βαφέας οι κορυφαίοι του Ιωνικού, Μπαριέντος, Ρομέρο και Ρεγκατέν οι καλύτεροι του Βόλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μεϊντανά του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου. Διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Απτόσογλου του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 32' Τουράμ, 63' Γκοτσούλιας, 65' Άοσμαν, 90' Κιάκος - 26' Ρινέρ, 45'+1 Μπαριέντος, 57' Γκρίλο, 89' Τερεζίου.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Βαφέας, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Καμπράλ (83' Κιάκος), Ματσούκας (53' λ. τρ. Μάναλης), Άοσμαν (83' Μπάσα), Τουράμ (90'+3 Σάντσες).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκρίλο, Ρινέρ (83' Τερεζίου), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Νίνης (66' Βοϊτκόφσκι), Ρεγκατέν, Ροσέρο (54' Ορός), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.