27/07/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 15 Μαΐου 2024 - 20:04

Ντόρτια με ανατροπή ο Άρης

Άφαντοι στο πρώτο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πάτησαν στη συνέχεια τη Λαμία μετατρέποντας το 2-0 σε 2-4

Από την απογοήτευση στον περίπατο ένα ημίχρονο δρόμος! Για 45 λεπτά ο Άρης δεν υπήρχε στο γήπεδο, αλλά όταν έκανε την εμφάνισή του, λύγισε με 4-2 τη Λαμία το απόγευμα της Τετάρτης (15/5) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκαν με 2-0. Ωστόσο, στη συνέχεια παρουσίασαν μία άκρως προβληματική εικόνα και γνώρισαν την ήττα.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, σκοπιμότητα δεν υπήρχε και το πρώτο τέταρτο είχε ευκαιρίες. Στο 15' ο Τσιλούλης είχε δοκάρι και πέντε λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έχασε τετ α τετ.

Ο Άρης απογοήτευε, είχε πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν και στο 35' αναμενόμενα δέχτηκε γκολ. Σκόρερ ο Τζανετόπουλος με σουτ μετά από πάσα του Σλίβα. Εννέα λεπτά αργότερα Τσιλούλης έφυγε για μία ακόμη φορά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, έκανε το γύρισμα προς τον Μάλτσι και εκείνος τελείωσε τη φάση προ κενής εστίας.

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες βγήκαν αγνώριστες. Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με ένα τρομερό σουτ του Μορόν στο 47', ο οποίος είχε δοκάρι στο 54'.

Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι σταδιακά πίεσαν. Η άνοδος του Φατόρε βοήθησε αρκετά και από δική του ασίστ έγινε ο 2-2 στο 76', ενώ στο 78' ο δημιουργός έγινε σκόρερ για το 2-3. Στο 89' ο Φετφατζίδης με προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Σιμόν, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90' Σαραμαντάς), Νούνιες (65' Κοντονίκος), Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (65' Στάνκο), Τσιλούλης (65' Λέικ), Μάλτσι, Σλίβκα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Φαμπιάνο, Ρόουζ, Φεράρι (46' Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (46' Σαβέριο), Γκαρθία (69' Φετφατζίδης), Σαμόρα (84' Πάρντο), Μορόν (80' Καρίμ).