26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Μαΐου 2015 - 08:49

Οι παρενέργειες της… τουαλέτας (video)

Το ματς Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 4-3 από την αρχή έως το τέλος με το ενδιάμεσο… μεγάλο ημίχρονο και τις πινελιές από το «τρίτο» * Οι δικαιολογίες και η οργή * Αξιολόγηση

Επιμελώς προσπαθήσαμε να το προσπεράσουμε, να το ξεχάσουμε, να το παρακάμψουμε, αλλά δεν γίνεται… Το Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 4-3 το βράδυ της Τετάρτης (20/5) στο κλείσιμο του α’ γύρου των πλέι οφ της Β’ Εθνικής δεν ξεχνιέται, δεν καταπίνεται, δεν κουκουλώνεται και δεν μπαλώνεται.

Μεγάλη εμπειρία, αξέχαστο ματς, που θα μείνει χαραγμένο στη μνήμη μας για ένα σωρό λόγους.

Υποχρεωτικά, λοιπόν, αφού… έφτασε και ο επόμενος αγώνας με τον Ολυμπιακό Βόλου αναγκαζόμαστε να ασχοληθούμε, αλλά με ένα διαφορετικό τρόπο από το συνηθισμένο. Όπως αρμόζει και πρέπει, δηλαδή, σε ένα παιχνίδι αλλιώτικο από τα άλλα.

Και πραγματικά στα 27 χρόνια που παρακολουθούμε αναμετρήσεις της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» τέτοιο… πράμα, όπως αυτό στο γήπεδο της Κορίνθου, δεν ξαναείδαμε. Το είπε και ο Αλέκος Βοσνιάδης στη συνέντευξη Τύπου και μάλιστα πολλές φορές: «Αυτά δεν γίνονται»!

Πώς, βέβαια, φτάσαμε σε αυτές τις διαπιστώσεις; Στο πρώτο 45λεπτο, σε ένα ματς χωρίς ρυθμό και αρκετά υποτονικό, ο Απόλλων ήταν καλύτερος στα σημεία… Πάτησε πιο πολλές φορές περιοχή και εν τέλει στο 42’, έπειτα από μπαλιά-άνοιγμα στον κενό χώρο του Λαγού, ο Ανγκούλο με κεφαλιά στην κίνηση και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας έγραψε το 0-1.

Βέβαια, είναι γεγονός πως σχεδόν στην αμέσως επόμενη κατεβασιά τα μωρά της Παναχαϊκής (όπως τα λέει ο Αλέξης Κούγιας - και δίκιο έχει, αφού περισσότερο με Κ19 μοιάζουν οι «ροσονέρι») έχασαν το… άχαστο: Διπλή ευκαιρία στο 44’ με δοκάρι αρχικά σε σουτ του Κάργα και τσαφ σε κενή εστία του Αναστασόπουλου με συνέπεια η ισοφάριση να μη γίνει.

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» πήγαν με ιδανικές συνθήκες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα δείχνοντας ότι με την ελάχιστη σοβαρότητα θα μπορούσαν, όπως εξελισσόταν η κατάσταση με το γκολ σε κομβικό σημείο, να μετατρέψουν σε πάρτι το ματς…

Αυτό, ωστόσο, οι νεαροί παίκτες του Δημήτρη Σπανού το διέψευσαν με κατηγορηματικό τρόπο χάρη φυσικά και στην αρχική πλήρη και ανεξήγητη (το είπε και αυτό ο Βοσνιάδης) ανυπαρξία του Απόλλωνα στο β’ μισό του αγώνα, το οποίο άρχισε με χαρακτηριστική καθυστέρηση κοντά στα πέντε λεπτά!

Και αυτό γιατί, αν και οι γηπεδούχοι είχαν βγει, οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν στα αποδυτήρια. Κάτι που αυτή την εποχή, που «φοριούνται» - υιοθετούνται από πολλούς οι ετεροχρονισμένες καταγγελίες Γεωργέα (είναι της… μόδας εξάλλου και υποστηρίζονται αρκετά), παραπέμπουν σε άλλες ιστορίες.

Παρ' όλα αυτά, στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει δικαιολογία, όπως μας ειπώθηκε από πρώτο χέρι και σας την αποκαλύπτουμε. Αυτή, λοιπόν, η αργοπορία στην έναρξη του δεύτερου 45λεπτου οφειλόταν στην παραμονή παίκτη του Απόλλωνα στην τουαλέτα! Τώρα, αν ήταν κόψιμο ή κάτι άλλο, δεν μας αφορά, ωστόσο εκ του αποτελέσματος που ακολούθησε αποδείχθηκε στην πράξη ότι οι… παρενέργειες της τουαλέτας δεν ευνόησαν καθόλου τους φιλοξενούμενους και τους επηρέασαν καθοριστικά.

Έτσι, μέσα σε τρία λεπτά (48’ και 51’) από δύο στημένες φάσεις η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή!

Αρχικά μετά από κόρνερ ο πρωτοεμφανιζόμενος πιτσιρικάς Τρίγκας έγραψε με κοντινή προβολή το 1-1 στη γεμάτη τρύπες οπισθοφυλακή της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» και ακολούθως ο Μπουντόπουλος με απευθείας φάουλ γύρισε τούμπα τα πάντα με το 2-1.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, η… ελβετικό τυρί αμυντική γραμμή του Απόλλωνα κατάφερε να δεχθεί άλλα δύο τέρματα! Συγκεκριμένα, το τρίτο γκολ των «ροσονέρι» πανηγύρισε ο ούτε καν 19χρονος Χοτζάλι στο 60’ με κοντινό πλασέ μετά από «κυανόλευκη» τρικυμία στα μετόπισθεν και στο 74’ ο Μαρουκάκης εξέθεσε εκ νέου τους φιλοξενούμενους για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην Παναχαϊκή.

Αντιστοίχως, η λέξη διασυρμός με 4 γκολ σε 24 λεπτά και με τους Αχαιούς να σκοράρουν το τελευταίο τους τέρμα έχοντας μείνει ήδη με δέκα παίκτες από το 68’ (αποβολή Στεργίδη με δεύτερη κάρτα για «θέατρο») αντικατοπτρίζει κατ’ ελάχιστο τον… ανοιξιάτικο καρνάβαλο των «κυανόλευκων».

Και έχει πολύ μικρή σημασία αν ο Ανγκούλο στο 75’ και στο 90’ με δικά του σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-3 ή αν ο Απόλλων πίεσε ασφυκτικά στις πεντάλεπτες καθυστερήσεις για να φτάσει στο αυθεντικό… αγγλικό 4-4, που δεν ήρθε ποτέ.

Αυτή ήταν μια τεράστια νίκη για την Παναχαϊκή (παρθενική στη διαδικασία έπειτα από τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς) και μια απερίγραπτη ξεφτίλα για τον Απόλλωνα. Όχι γιατί έχασε, αλλά για το πώς έχασε.

Ένα παιχνίδι-πισωγύρισμα και κάτι… χειρότερο για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία άνοιγε σαν βεντάλια στον αντίπαλο και με παίκτες που υπήρξαν στιγμές που σχεδόν… κουτούλαγαν μεταξύ τους δίνοντας τη δυνατότητα στα μωρά της Παναχαϊκής να αλωνίζουν.

Μια… τρέλα -και από ρυθμό-, που έφερε ντελίριο ενθουσιασμού στην Παναχαϊκή και πολλά νεύρα στον Απόλλωνα ακόμα και εν ώρα αγώνα… Ο ισχυρός άνδρας της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» Παναγιώτης Μονεμβασιώτης (καθόταν κάτω από τα δημοσιογραφικά στα πέντε μέτρα), επί παραδείγματι, δεν μπορούσε να το χωνέψει και οργισμένος… στόλιζε ομαδικώς και ατομικώς τους «κυανόλευκους» ειδικά μετά το 3-1 και το 4-1. Στα επιτρεπτά όρια παραθέτουμε ατάκες τύπου «ντροπή σας», «ξεφτίλες» και δεν συνεχίζουμε περαιτέρω για ευνόητους λόγους.

Όχι πώς όλα αυτά σημαίνουν απαραιτήτως και κάτι, απλά συνυπολογίστε τα…

Από εκεί και μετά, αυτή η ήττα έφερε επιπλέον νεύρα και σκληρή γλώσσα από Βοσνιάδη την επόμενη μέρα με ομιλία περί απαράδεκτων συμπεριφορών για έμπειρους παίκτες και όχι μόνο (δεν έχει και πολλή σημασία να μπούμε σε λεπτομέρειες τώρα, αφού είπαμε να μην ασχοληθούμε). Και βέβαια, ο Μακεδόνας κόουτς έχει πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα της Κορίνθου, πλην όμως το γεγονός ότι το παραδέχθηκε ευθέως πως φταίει και ο ίδιος με το «μείναμε όλοι στα αποδυτήρια» του δίνει πόντους… Πάντως, για να ακριβολογούμε, στην καθυστέρηση της έναρξης του β’ ημιχρόνου ο Βοσνιάδης περίμενε τους παίκτες του στην καταπακτή και δεν ήταν ακριβώς στα αποδυτήρια…

Όσο για τους κορυφαίους του ματς; Οι μικροί Μασούρας και Τρίγκας έκλεψαν την παράσταση για τους γηπεδούχους, που βοηθήθηκαν και από τον Μπουντόπουλο.

Φυσικά υπάρχει και ο Ανγκούλο από πλευράς Απόλλωνα με το χατ τρικ (τι άλλο να θέλει κάποιος από ένα σέντερ φορ), αλλά, όταν μεσοαμυντικά μπάζεις, ούτε αυτό δεν φτάνει. Τέλος, υπήρχε και η ποιότητα του Λαγού όσο άντεξε και είχε δυνάμεις, αφού με μια-δυο μετριότητες οι ηττημένοι ήταν απερίγραπτοι.

Πολύ καλή η διαιτησία του Δασκαλόπουλου (Κορινθίας). Σωστά δεν έδωσε εκατέρωθεν εκβιαστικά πέναλτι και δικαιολογημένα απέβαλε τον Στεργίδη.

Κίτρινες: Αναστασόπουλος (17’), Άλα (45’), Στεργίδης (52’), Δήμιας (81’), Κοντοχρήστος (90’+3), Χαρτσιάς (90’+3) - Σουάνης (17’), Κοτσώνης (19’), Άρσιτς (36’), Βάντερσον (52’).

Κόκκινη: Στεργίδης (68’).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός 8): Δήμιζας 5, Χούσα 4 (46’ Μασούρας 8,5), Κοντοχρήστος 6, Κάργας 5, Άλα 5, Τρίγκας 8, Αναστασόπουλος 5, Στεργίδης 4, Χοτζάλι 6 (78’ Χαρτσιάς 6), Μπουντόπουλος 7 (73’ Γκαντιάγκα 6,5), Μαρουκάκης 6,5.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης 3,5): Ταΐρης 3, Βασιλαντωνόπουλος 4, Γκόλιας 3, Κοτσώνης 2, Κύργιας 2, Ψιάνος 2,5 (66’ Καραδέμητρος 4), Λαγός 6,5, Σουάνης 4,5 (54’ Τζιώρας 2,5), Άρσιτς 4,5 (62’ Φαρινόλα 5), Βάντερσον 5, Ανγκούλο 9.