04/05/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 23 Απριλίου 2024 - 22:48

H Μακάμπι έσπασε την έδρα του Παναθηναϊκού

Με το καλημέρα έχασαν το πλεονέκτημα της έδρας οι «πράσινοι» γνωρίζοντας την ήττα στο ΟΑΚΑ με 87-91 * Μοιραίος ο Σλούκας

Πέταξε πολύ εύκολα το πλεονέκτημα έδρας ο Παναθηναϊκός. Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας έχασε στο ΟΑΚΑ με 87-91 από τη Μακάμπι και τώρα τρέχει...

Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στο φινάλε τα έκαναν σαλάτα. Αποκορύφωμα το σημαντικό λάθος του Σλούκα στην τελευταία επίθεση, αλλά και η επιλογή των γηπεδούχων αμέσως μετά να μην κάνουν φάουλ.

Για τρίτη φορά φέτος οι Ισραηλινοί νίκησαν το «τριφύλλι» δείχνοντας χαρακτήρα και βάζοντας μεγάλα σουτ. Επέστρεψαν από το -11 και πήραν το πάνω χέρι στη σειρά.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Μακάμπι. Βρήκε μαζεμένους πόντους από τον Σόρκιν, αλλά οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλό ποσοστό σε δίποντα και τρίποντα με αποτέλεσμα να μαζέψουν τη διαφορά με τους Γκριγκόνις και Βιλντόσα και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 25-26.

Στη συνέχεια πάτησε γκάζι ο δεύτερος, έβαλε μεγάλα τρίποντα και το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά. Ο Παναθηναϊκός έφτασε έως το +11. Σημαντικός και ο Σλούκας σε δημιουργία και εκτέλεση, ενώ ο Λεσόρ έκανε πάρτι. Μοναδικό αρνητικό ότι οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφιο πριν το ημίχρονο.

Αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός είχε ην ίδια αποφασιστικότητα, αλλά όχι και την ίδια ευστοχία. Απόρροια αυτού να μαζέψει τη διαφορά η Μακάμπι. Καλαϊτζάκης και Αντετοκούνμπο έβγαλαν κάποιες άμυνες και έτσι οι «πράσινοι» διατήρησαν ένα προβάδισμα.

Τελικά αυτό δεν έφτανε γιατί στην τελευταία περίοδο ο Μπάλντγουιν με μαζεμένους πόντους έκανε το 71-71. Ο Κόλσον βοήθησε ώστε να γίνει το 81-85 τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός περίμενε τα πάντα από τον Λεσόρ. Γκραντ και Ναν ισοφάρισαν σε 87-87, ο Μπράουν σκόραρε με τη βοήθεια του ταμπλό και ο Σλούκας έκανε μεγάλο λάθος. Ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2 (3 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Βιλντόσα (3), Σλούκας 12 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαπέτρου , Γκραντ 11 (1), Ναν 8 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λεσόρ 22 (9/11 δίποντα, 4/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 3 (0/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 9 (1)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (5 ριμπάουντ), Γουέμπ 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάλντουιν 15 (7 ασίστ), Σόρκιν , ΝτιΜπαρτολομέο , Ριβέρο 9 (4 ριμπάουντ), Κοέν 7 (1), Νίμπο 12 (8 ριμπάουντ), Μπλατ 3 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κόλσον 18 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)