26/04/2024
Ιταλία | Δευτέρα 2 Μαρτίου 2015 - 23:57

Ισοπαλία τίτλου για Γιουβέντους (video)

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας με το 1-1 πέρασε αλώβητη από την πρωτεύουσα και διατήρησε το +9 από τη Ρόμα * Αποβλήθηκε ο Τοροσίδης * Η ταυτότητα της αγωνιστικής

Είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος. Ο λόγος για τη Γιουβέντους, η οποία το βράδυ της Δευτέρας (2/3) έφυγε με το 1-1 από το «Ολίμπικο» κόντρα στη Ρόμα.

Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της, αλλά πέτυχε το στόχο της, δηλαδή κράτησε τη διαφορά στο +9 και πλέον φαντάζει πολύ δύσκολο να μην πάρει και το φετινό τίτλο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό. Η Γιουβέντους πατούσε καλύτερα, έκλεινε τους χώρους και άφηνε την μπάλα στη Ρόμα, η οποία δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες με τον Μπουφόν να μη χρειάζεται καν να κάνει επέμβαση. Οι Τορινέζοι, από την πλευρά τους, είχαν μόλις μία πραγματικά καλή στιγμή με το σουτ του Τέβεζ στο 43' να φεύγει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία ευκαιρία του Βιντάλ και επί της ουσίας η επόμενη καλή στιγμή ήταν το γκολ της Γιουβέντους. Στο 62' ο Βιντάλ κέρδισε φάουλ και αποβολή του Τοροσίδη, ο οποίος λανθασμένα είδε δεύτερη κίτρινη. Ο Τέβεζ το εκτέλεσε εξαιρετικά και έκανε το 0-1.

Ο Μανωλάς είχε μία καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 72' με κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο Μπουφόν, αλλά το γκολ ήρθε τελικά στο 78'. Ο Κεϊτά πήρε την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κόντραρε και στον Μαρκίζιο και κατέληξε στα δίχτυα. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Γιανγκά - Μπιβά, Χολέμπας, Ντε Ρόσι (73' Ναϊνγκολάν), Κεϊτά, Πιάνιτς, Λιάγιτς (65' Φλορέντσι), Ζερβινιό, Τότι (71' Ιτούρμπε).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (90' Παντόιν), Εβρά, Μαρκίζιο, Βιντάλ, Περέιρα, Μοράτα (83' Κομάν), Τέβεζ.