26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014 - 16:56

Χ-αμένη ευκαιρία για Πανιώνιο (video)

Ο Κολοβός με δύο γκολ απάντησε στα ισάριθμα τέρματα του Ναπολεόνι κι έτσι το ματς έληξε χωρίς νικητή (2-2) * Δοκάρι και ευκαιρίες οι Νεοσμυρνιώτες, με 10 από το 32' ο Ατρόμητος

Μπορεί να μην είχε νικητή το ματς της Κυριακής (21/12) ανάμεσα σε Πανιώνιο και Ατρόμητο, αλλά είχε όλα τα υπόλοιπα. Τέσσερα γκολ, δοκάρι, πολλές φάσεις, πέναλτι και αποβολή, σε έναν αγώνα που σίγουρα κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και, αν μια ομάδα αδικείται από το τελικό 2-2, τότε είναι αυτοί. Ωστόσο, από την άλλη παρουσίασαν τα γνωστά προβλήματα στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα να δεχτούν πολύ εύκολα δύο γκολ από τον Ναπολεόνι.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ιμπαγάσα, ο οποίος έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Πανιωνίου, ισοφάρισαν δύο φορές με τέρματα του Κολοβού, αλλά η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ. Ο Γιάννου είχε δοκάρι, οι «κυανέρυθροι» έκαναν κι άλλες φάσεις, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν την τρίτη εντός έδρας νίκη τους στη σειρά.

Ο Ατρόμητος από την πλευρά του μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένος από το βαθμό της ισοπαλίας δεδομένου ότι έπαιζε από το 32' με παίκτη λιγότερο. Σαφώς και δεν ήταν εύκολο να αντέξει και κυρίως να απειλήσει την εστία του Παπαδόπουλου. Ωστόσο, δεν μπορεί να παραγνωριστεί το γεγονός πως για άλλη μία φορά εκτός έδρας δεν ήταν καλός έχοντας έτσι μόλις μία νίκη σε έξι παιχνίδια.

Από το πρώτο λεπτό έδειξε τα δόντια του ο Ατρόμητος, ο οποίος απείλησε με κεφαλιά του Παπάζογλου. Ο ίδιος παίκτης με αδύναμο πλασέ στο 11' έχασε ξανά ευκαιρία, ενώ ένα λεπτό μετά πήρε την κεφαλιά με την οποία ο Ναπολεόνι βγήκε μόνος του από πλάγια και τελείωσε απογοητευτικά τη φάση.

Έως εκείνη τη στιγμή ο Πανιώνιος είχε βγάλει μόνο μία φάση με τον Μπουμάλ να μην πλασάρει καλά ύστερα από πάσα του Ιμπαγάσα. Οι Περιστεριώτες ήταν ανώτεροι και στο 14' το εξαργύρωσαν. Ο Παπαδόπουλος δεν αντέδρασε σωστά μετά από σέντρα του Ούμπιντες και ο Ναπολεόνι με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Αμέσως οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τακτική. Άφησαν την μπάλα στον Πανιώνιο και έκλεισαν τους χώρους στα μετόπισθεν. Ακόμη κι έτσι, όμως, βρέθηκε στο 32' το κενό, όταν ο Μπουμάλ ξέφυγε από τον Κοντοέ. Ο τελευταίος τον ανέτρεψε και αποβλήθηκε παραχωρώντας και πέναλτι με το οποίο ο Κολοβός ισοφάρισε σε 1-1.

Όλα φάνταζαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, όμως από άλλη μία αδράνεια της άμυνάς τους στο 40' έγινε το 1-2. Από τη σέντρα του Κούρου η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Ναπολεόνι με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Παπαδόπουλο έχοντας εκμεταλλευτεί και το κάκιστο μαρκάρισμα του Τασουλή. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ, αφού στο 45' το σουτ του Γιάννου έφυγε λίγο άουτ.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για τον Πανιώνιο, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 πριν περάσει καν το πρώτο λεπτό. Ο Ιμπαγάσα έκανε ένα εξαιρετικό σόλο, μάζεψε πάνω του τους πάντες και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Κολοβό, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα και στο 51' άγγιξαν την ανατροπή. Ο Ιμπαγάσα έβγαλε σέντρα και ο Γιάννου πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς με ανάποδο ψαλίδι. Ωστόσο, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν ο Πανιώνιος. Ο Ατρόμητος καθόταν πίσω από τη σέντρα και προσπαθούσε απλώς να κλείνει τους χώρους και να βγαίνει όποτε μπορούσε σε αντεπιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του δεν έφταναν ούτε σε τελικές προσπάθειες.

Από την άλλη πλευρά, οι Νεοσμυρνιώτες δοκίμαζαν πολλά σουτ εκτός περιοχής. Στα τελευταία λεπτά προτίμησαν να αναπτυχθούν από τα πλάγια, αλλά ούτε αυτό τους βγήκε παρόλο που δημιούργησαν φάσεις. Έτσι το 2-2 έμεινε έως το τέλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος και βοηθοί του οι Δημήτριος Γκάγκας και Χρήστος Μαγιάννης.

Κίτρινη: 87' Αγκουαζί.

Κόκκινη: 32' Κοντοές.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος (85' Πάνος), Παντίδος, Οικονόμου, Τασουλής, Μητρόπουλος (80' Φούντας), Σιώπης, Μπουμάλ (67' Μασούρας), Ιμπαγάσα, Κολοβός, Γιάννου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Νάστος, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Κοντοές, Αγκουαζί, Γκαρσία (90' Γεωργίου), Ούμπιντες (39' Κούρος), Μπρίτο (54' Μπρίτο), Ναπολεόνι, Παπάζογλου.