26/04/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014 - 17:39

Πρόκριση με ντόρτια για Άρη

Οι «κίτρινοι» κέρδισαν εύκολα 4-1 την Καστοριά και συνεχίζουν στο θεσμό του Κυπέλλου * Περιμένουν τον αντίπαλο του ζευγαριού Πανσερραϊκός - Ηρακλής Αμπελοκήπων

Για ένα ημίχρονο η Καστοριά κοίταξε στα μάτια τον Άρη, αλλά τελικά οι «κίτρινοι» κέρδισαν εύκολα, όπως είχαν κάνει και για το πρωτάθλημα.

Μπροστά σε ελάχιστους φιλάθλους, περίπου 500, η ομάδα της Θεσσαλονίκης στον πάγκο της οποίας κάθισαν οι Μπουγιουκλής και Σίτσας αντί του Καλαϊτζίδη ανέβασε ρυθμούς στο β’ μέρος και έφτασε στο άνετο 4-1.

Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν από το α’ μέρος, ωστόσο ήταν αναποτελεσματικοί και σε αυτό το διάστημα δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα του Κοκκινίδη.

Στο β’ μέρος ωστόσο όλα άλλαξαν και σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε το γρήγορο γκολ. Ο Πόι στο 49’ σημάδεψε το δοκάρι, αλλά ο Προβαδίτης πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.

Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη ο Άρης δεν άργησε να φτάσει σε δεύτερο γκολ και τελικά τα κατάφερε στο 57’ με ωραίο γυριστό του Καπνίδη.

Στο 65’ ουσιαστικά το ματς «τελείωσε» καθώς ο Παπαδόπουλος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Καστοριά με παίκτη λιγότερο.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα οι «κίτρινοι» έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο και πέτυχαν δύο ακόμα τέρματα δίνοντας στη νίκη-πρόκριση διαστάσεις θριάμβου.

Ο Σουνάς στο 79’ ανέβασε εκ νέου τον δείκτη του σκορ και ο Χιντασέλι στο 87’ έγραψε το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας με τον Καραθάνα το τελικό 4-1.

Έτσι, ο Άρης προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πανσερραϊκός - Ηρακλής Αμπελοκήπων.

ΑΡΗΣ (Μπουγιουκλής - Σίτσας): Kαρατζιοβαλής, Λιόλιος, Γιαννίτσης, Φερνάντες, Ψυχογιός, Γκόλιας (46’ Λεμονής), Προβατίδης, Σουνάς, Σταυρόπουλος, Πόι (68’ Χιντασέλι), Καπνίδης (77’ Ατματσίδης).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Ηλίας Βάλλης): Kοκκινίδης, Χριστοφορίδης, Σπανός, Μπαϊραχτάρης, Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης (69’ Τσόπρας), Ντάμζι, Φράγκος, Γανόλης (8' Τάσιος), Γιαννουλίδης, Καραθάνας.