07/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014 - 20:12

«Πετάει» η Κέρκυρα, «βουλιάζει» ο Λεβαδειακός (video)

Τεράστιο διπλό των «Φαιάκων», που άλωσαν τη Λιβαδειά επικρατώντας 2-3 των Βοιωτών, οι οποίοι παραπαίουν * Κορυφαίος για τους νικητές ο Χαβίτο, μόνος του πάλευε ο Κονέ για τους γηπεδούχους

Βίοι... αντίθετοι! Την ώρα που η νεοφώτιστη Κέρκυρα «πετάει» προς τις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, ο Λεβαδειακός παραπαίει και κατρακυλά όλο και πιο χαμηλά. Οι «Φαίακες», που εντυπωσιάζουν στο ξεκίνημα της σεζόν, άλωσαν τη Λιβαδειά το βράδυ της Κυριακής (28/9) επικρατώντας 2-3 των Βοιωτών και επιβεβαίωσαν πως διαθέτουν μια εξαιρετικά αξιόμαχη ομάδα.

Το ματς ήταν... θρίλερ με όλη τη σημασία της έννοιας, με τους νησιώτες να μένουν περίπου στο τελευταίο τέταρτο με δέκα παίκτες, αλλά να κρατούν με νύχια και με δόντια αυτό το σπουδαίο διπλό.

Ένα διπλό που φέρνει την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου στους 10 πόντους, μετά από πέντε αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα, και μέσα στην πρώτη εξάδα. Αντίθετα, ο Λεβαδειακός του Σάββα Παντελίδη βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς κατρακυλά προτελευταίος με μόλις 2 πόντους και τραγικό απολογισμό τρεις ήττες - δύο ισοπαλίες.

Και επειδή η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, η Κέρκυρα προηγήθηκε μόλις στο 5' με εκτελεστή τον Χαβίτο, ο οποίος ήταν κορυφαίος του αγώνα και έκανε τη διαφορά. Από εκεί και πέρα, πάντως, η αλήθεια είναι πως ο Λεβαδειακός αντέδρασε και έψαξε την ισοφάριση, ωστόσο στάθηκε άτυχος, καθώς στο 12' είχε δοκάρι με τον Κονέ. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, η υπεροχή των γηπεδούχων απέφερε καρπούς, με τον κορυφαίο τους ποδοσφαιριστή, τον Ιβοριανό Εμάνουελ Κονέ, να ισοφαρίζει με κοντινό σουτ!

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους, ήρθε ο Μαρκόφσκι στο χειρότερο σημείο (49') να σκοτώσει τον Πρζιρόφσκι, να γράψει το 1-2 και να... παγώσει για τα καλά τη Λιβαδειά. Αυτό το 1-2 ήταν σκορ ημιχρόνου, με τον Λεβαδειακό στην επανάληψη να μπαίνει νωθρά, εμφανώς επηρεασμένος από το δεύτερο, απρόσμενο γκολ των φιλοξενούμενων.

Η κατάσταση για τους παίκτες του Παντελίδη έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο 61', όταν ο Χαβίτο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-3, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη που θα πανηγύριζε η ομάδα του με το φινάλε του αγώνα. Ο Λεβαδειακός δεν τα παράτησε, πάντως, μείωσε στο 67' σε 2-3 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κονέ, που μεσοεπιθετικά έδειχνε να παλεύει μόνος του, και από εκεί και πέρα πίεσε για την ανατροπή.

Στο τελευταίο τέταρτο μαζί με τις καθυστερήσεις, μάλιστα, οι Βοιωτοί αγωνίστηκαν και με παίκτη παραπάνω, καθώς στο 78' ο Μαρκόφσκι αποβλήθηκε, σε χρόνο... dt, με δεύτερη κίτρινη βάζοντας δύσκολα στους συμπαίκτες του. Οι νησιώτες, ωστόσο, δεν λύγισαν ούτε από την πίεση που δέχτηκαν και κατάφεραν να κρατήσουν το 2-3, που τους φέρνει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βοσκάκης (Ρεθύμνου) με βοηθούς τους Βέρρη (Λέσβου), Βλάσση (Λασιθίου).

Κίτρινες: 28' Κονέ, 34' Γεωργιάδης, 45' Ζίτο, 64' Ματίας Σάντσεζ - 15' Ματιέ Γκόμες, 45'+3 Μαραγκός, 57' Ζορμπάς, 64' Ανδρεόπουλος, 68' Ναγιάρ, 76' Μαρκόφσκι, 90'+4 Σέτκους.

Κόκκινη: 78' Μαρκόφσκι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Πρζιρόφσκι, Ορτέγκα, Κονέ, Ζίτο (52' Μιλοσάβλιεφ), Τομάς, Βούκσεβιτς, Γεωργιάδης, Κώτσιος, Μάντζιος, Ρουμπέν Γκόμεζ (63' Ματίας Σάντσεζ), Πρόγιτς (80' Σοτέλο).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός (67' Ναγιάρ), Βενέτης, Ζορμπάς (80' Καϊκούτ), Ματιέ Γκόμες, Μπεν Σαμπάτ, Μαρκόφσκι, Κόντος, Χαβίτο, Ανδρεόπουλος (90'+1 Ντιμιτρόφσκι), Ντιόγκο.