10/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 27 Απριλίου 2024 - 22:34

Ηττήθηκε και υποβιβάστηκε η Κηφισιά, σώθηκαν Παναιτωλικός και Βόλος

Ο ΠΑΣ Γιάννινα άλωσε την Καισαριανή νικώντας με 3-2 * Με 1-0 επικράτησαν τόσο οι Αγρινιώτες του Ατρομήτου όσο και οι Θεσσαλοί του Πανσερραϊκού * Αδιάφορη ισοπαλία στην Τρίπολη με 1-1 ανάμεσα σε Αστέρα και ΟΦΗ

Μετά τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Σούπερ Λίγκα 2 θα παίζει και η Κηφισιά του χρόνου. Ο πρώτος νίκησε μέσα στην Καισαριανή το βράδυ του Σαββάτου (27/4) και πήρε μαζί του τους νεοφώτιστους.

Με 3-2 επικράτησε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 και σφράγισε έτσι τον υποβιβασμό της Κηφισιάς. Εκείνη προηγήθηκε μεν με πολύ ωραίο φάουλ του Νίνη, αλλά στο 36' την ισοφάρισε ο Ροσέρο μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Κόντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά είχε ευκαιρίες, πίεζε και μεταξύ άλλων με τον Τετέι έστειλε δις την μπάλα στο δοκάρι. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μπεγκάλα έκανε το 1-2 και με δικό του πέναλτι ο Οζέγκοβιτς από τα έντεκα βήματα ισοφάρισε σε 2-2 στο 81'. Μόνο που στις καθυστερήσεις σε μία αντεπίθεση ο Ροσέρο διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Με αυτό το αποτέλεσμα έπεσε η Κηφισιά, καθώς έμεινε στους 28' βαθμούς. Την ίδια ώρα τόσο ο Βόλος όσο και ο Παναιτωλικός νικούσαν με αποτέλεσμα να ξεφύγουν και να εξασφαλίσουν την παραμονή τους.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Κλωναρίδης (41’ Γκόμπελιτς), Βαφέας, Σπίνος, Μιλίτσεβιτς, Σολόα (82’ Γιόβαντσιτς), Πρίτσας, Νίνης (46’ Μενέντες), Κρισιούμα, Τετέι, Οζέγκοβιτς

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Γεωργουλόπουλος): Αθανασίου, Πανάγου, Σαμποτσίνσκι, Εραμούσπε, Κιάκος (71’ Σόρια), Καραχάλιος (71’ Μπεγκάλα), Λιάσος, Τζίμας (67’ Τζίνο), Κύρκος (67’ Μίνα), Ροσέρο, Κόντε (88’ Παμλίδης)

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να βρει ένα γκολ. Ωστόσο, κυριαρχούσαν στο παιχνίδι η ένταση και οι κάρτες.

Στο 37' απείλησε ο Λομόνακο και στο 44' ο Λιάβας έκανε το γύρισμα για τον Τορεχόν, αλλά εκείνος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μαρκετζάνι. Ούτε ο Λομόνακο το έκανε στο 45'+4.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρίες για Ντίας και Βέργο και στο 53' ο Ταμπίντζε έκανε το 1-0 από το ύψος της μικρής περιοχής μετά την κεφαλιά του Μαλή. Ο Βέργος έχασε τρία λεπτά μετά τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει και στο 71' ο Τσάβες κράτησε το μηδέν με τρομερή επέμβαση. Στο 86' αποβλήθηκε ο Κούντε και στο 90'+7 ο Ταμπίντζε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαλής, Οικονόμου (86' Μπακάκης), Ταμπίντζε, Μαυριάς, Πέρες (81' Τσιγγάρας), Λιάβας (67' Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (86' Μπ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Λομόνακο (68' Ζοάο Πέδρο), Ντίας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Κιβρακίδης (81' Τριμμάτης), Ασεβέδο (73' Γιουμπιτάνα), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε, Έντερ, Κούεν (73' Βρακάς), Βαλένσια, Βέργος (73' Αντζιέλσκι).

Στο Πανθεσσαλικό ο Πανσερραϊκός μπήκε καλά και δεν επέτρεψε στον Βόλο να κάνει πολλές ευκαιρίες. Οι Θεσσαλοί είχαν το κίνητρο, αλλά και και την ποιότητα για να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να λήξει χωρίς τέρματα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου και συγκεκριμένα στο 52' ο Ζαμπαλάς είδε πέναλτι θεωρώντας πως ο Πεταυράκης έχει χρησιμοποιήσει αντικανονικά το χέρι του. Ο Μανούχος τον κάλεσε στο VAR για να αλλάξει απόφαση, εκείνος δεν το έκανε και ο Γκαρσία στο 56' άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Είχε ευκαιρίες ο Πανσερραϊκός για να ισοφαρίσει έως το φινάλε, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 90'+7 ο Οικονόμου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και με το σφύριγμα της λήξης οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (46' Τρουιγιέ), Ντε Καμπς (77' Tσοκάνης), Μπερτόλιο (67' Μωραίτης), Κόμπα (86' Μύγας), Ασεχνούν, Γκαρσία.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Τσομπανίδης, Πεταυράκης, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Πηλέας (80' Σοφιανός), Μορέιρα, Στάικος (80' Οικονόμου), Τομάς (46' Χατζηστραβός), Ουάρντα (88' Μασκανάκης), Γούλερι (74' Μούργος), Άλεξιτς.

Τέλος, στο αδιάφορο βαθμολογικά Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ, το τελικό 1-1 αδικεί τις δύο ομάδες. Θα μπορούσαν να έχουν βάλει περισσότερα γκολ. Ματσάρα έγινε δίχως σκοπιμότητες.

Ο Αλάγκμπε στο 12' άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά μετά είχε δοκάρι ο Τοράλ. Οι Κρητικοί είχαν νέο δοκάρι με τον Ισέκα στο 24', ενώ στο 29' ο Παλάσιος σούταρε και πάνω στη γραμμή απομάκρυνε ο Λαμπρόπουλος.

Στο 43' ο Ισέκα δεν νίκησε τον Τσιφτσή, αλλά το έκανε στο 53' ένας συμπαίκτης του. Συγκεκριμένα ο Ισέκα έφυγε στην πλάτη του Χουχούμη, γύρισε την μπάλα, αυτή βρήκε στον Γκρόζντανιτς και κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια δοκίμασαν διάφορα οι δύο προπονητές με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και να μειωθεί το ενδιαφέρον.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης, Γκρόζντανιτς, Καστάνιο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (70΄Μουνάφο), Αλάγκμπε, Ζουγλής (70΄Μπαρτόλο), Παλάσιος (80΄Γκος), Ρεγκίς, Μιριτέλο (80΄Αγγελάκης).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Μπάκιτς (88΄Θεοδοσουλάκης), Μπάκου (74΄Γκλάζερ), Τοράλ (74΄Αποστολάκης), Ριέρα (83΄Μοσκέρα), Ισέκα (83΄Φελίπε).