08/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 - 21:55

Ένα δίλεπτο μπλακ άουτ της Λαμίας, έφερε την επαναφορά του Άρη

Οι Φθιώτες προηγήθηκαν με 2-0 στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, αλλά οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 * Ονειρεμένη πρεμιέρα για Αραβίδη με δύο γκολ στους «κυανόλευκους» * Έχασε πέναλτι στο 0-0 ο Βασιλόγιαννης, που κακώς δεν επαναλήφθηκε, αφού ο Κουέστα είχε κουνηθεί

Δυνατές συγκινήσεις έκρυβε το ματς Λαμίας - Άρη το βράδυ του Σαββάτου (22/2) στην προτελευταία στροφή της κανονικής περιόδου της Σούπερ Λίγκας 1. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με 2-0 μπροστά σκορ, αλλά εν τέλει οι φιλοξενούμενοι πήραν την ισοπαλία με 2-2 στο πιο εντυπωσιακό ματς του πρώτου μέρους της 25ης αγωνιστικής.

Μια επαναφορά για τους Θεσσαλονικείς, που ήρθε μέσα σε μόλις ένα δίλεπτο, εκμεταλλευόμενοι το αγωνιστικό μπλακ άουτ των Φθιωτών σε ένα παιχνίδι, που φάνηκε να τους ανήκει αρχικά!

Αυτό το Χ, πάντως, έστειλε οριστικά στα πλέι άουτ τους «κυανόλευκους» του Άκη Μάντζιου, ενώ οι «κίτρινοι» του Μίκαελ Ένινγκ οφείλουν να περιμένουν και το αποτέλεσμα του Ατρόμητος – Άρης την Κυριακή για να δουν αν μπήκαν και μαθηματικά από τώρα στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Σίγουρα, όμως, ένας ήταν νικητής στο ΔΑΚ Λαμίας, αυτός δεν ήταν άλλος από τον Χρήστο Αραβίδη, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Στερεάς Ελλάδας κατάφερε να πετύχει δύο γκολ!

Το λάθος του Φωτιά και η απτόητη Λαμία

Ματς κέντρου ήταν αρχικά το Λαμία – Άρης με τους γηπεδούχους σταδιακά να ανεβαίνουν και εν τέλει να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς στο α’ ημίχρονο. Απέναντι τους ένας νωθρός και ακίνδυνος Άρης με μία μόνο τελική μέχρι το 45’!

Οι Φθιώτες άγγιξαν το γκολ στο 19’, αλλά ο Βασιλόγιαννης νικήθηκε από τα 11 μέτρα από τον Κουέστα. Η επανάληψη, ωστόσο, έδειξε καθαρά πως ο γκολκίπερ του Άρη είχε αντικανονικά κινηθεί πριν η μπάλα φύγει από τα πόδια του άσου των γηπεδούχων. Ο διαιτητής Φωτιάς το αγνόησε (όπως και το VAR) και δεν έδωσε ως όφειλε επανάληψη της εκτέλεσης του πέναλτι, στο οποίο είχε υποπέσει νωρίτερα ο Βέλεθ γκρεμίζοντας τον Καραμάνο.

Παρόλα αυτά, οι «κυανόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και σκόραραν στο 24’ με ένα δύσκολο γυριστό του Αραβίδη μέσα από την περιοχή.

Το 1-0 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς καλύτεροι.

Η αντίδραση του Άρη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Λαμία, αν και ο Άρης έδειξε εξ αρχής πιο σοβαρός… Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ και μια πρώτη κεφαλιά πάσα του Καραμάνου ο Αραβίδης με δεύτερη κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στην εστία των «κίτρινων». Το 2-0 όμως δεν κράτησε για πολύ…

Ο Άρης έβγαλε αντίδραση μεγάλης ομάδας και μέσα σε δύο λεπτά επανήλθε!

Η αρχή έγινε στο 52’ με ωραίο μονοκόμματο σουτ του Λάρσον λίγο μέσα από την αντίπαλη περιοχή και το 2-2 διαμορφώθηκε στο 54’ με κοντινή προβολή του Ιντέγιε!

Γενικά οι Θεσσαλονικείς στο β’ ημίχρονο ήταν βελτιωμένοι με μεγαλύτερη κατοχή και πιο απειλητικοί μπροστά.

Έτσι και παρά τις προσπάθειες για ένα τρίτο γκολ από κάθε πλευρά το Χ δεν άλλαξε και έμεινε μέχρι τέλους.

Καλύτεροι για τους γηπεδούχους, που η ισοπαλία τους άφησε μια πίκρα, όπως εξελίχθηκε το ματς ήταν φυσικά ο Αραβίδης, αλλά και ο Καραμάνος (πολλή δουλειά), ενώ καλό ματς έκανε και ο Βασιλόγιαννης παρά το χαμένο πέναλτι.

Για τους φιλοξενούμενους, που ασφαλώς όπως ήρθαν τα πράγματα είναι ευχαριστημένοι οι Μπρούνο Γκάμα, Δεληζήσης και Ιντέγιε ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Με το λάθος της μη επανάληψης της εκτέλεσης του πέναλτι ως μελανό σημείο η κατά τα άλλα σε γενικές γραμμές… συμπαθητική διαιτησία του Φωτιάς (Πέλλας).

Βοηθοί ήταν οι: Τζιώτζιος (Θράκης), Κόλλιας (Ηπείρου) και τέταρτος ο Μαλούτας (Ημαθίας).

VAR ο Παπαπέτρου (Αθηνών) και AVAR ο Σαμοΐλης (Αθηνών)

Κίτρινες: 21’ Νιάσε, 26’ Αραβίδης, 60’ Σκόνδρας - 12’ Βέλεθ, 32’ Δεληζήσης, 75’ Ρόουζ.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Νιάσε, Καραμάνος (80’ λ.τρ. Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (85’ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς (64’ Σάλιακας), Αραβίδης.

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήση, Κόρκχουτ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδη (75’ Μαντσίνι ), Μπρούνο Γκάμα (90’+1 Μαρτίνεζ ), Λάρσον (89’ Ντουρμισάι), Ιντέγιε.