26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 - 21:32

Έμειναν στο Χ Αστέρας και Παναθηναϊκός στην Τρίπολη

Δεν ανέδειξε νικητή (1-1) η αναμέτρηση του «Θ. Κολοκοτρώνης» * Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές, ισοφάρισαν στο 85' οι Αρκάδες έχοντας από το 65' αριθμητικό πλεονέκτημα

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Αστέρας Τρίπολης και Παναθηναϊκός το Σάββατο (22/2)... Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Έτσι, οι «πράσινοι» παρέμειναν στην τέταρτη θέση της κατάταξης με 41 βαθμούς αλλά απέτυχαν να κάνουν το 2Χ2 ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το τρίποντο που θα τους επέτρεπε να προσπεράσουν τον ΟΦΗ, στη μάχη για τα πλέι οφ, μένοντας έβδομοι με 30.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη προηγήθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με πέναλτι του Μακέντα που εκτελέστηκε δύο φορές, με τους Αρκάδες να ευνοούνται από την ανόητη αποβολή του Ζαχίντ στο 65' και να ισοφαρίζουν με τον Χαουρέγκι στο 85'.

Κορυφαίος του Αστέρα Τρίπολης ήταν ο Ντέλετιτς ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Μαρκ Φερνάντεθ και Χαουρέγκι. Στην αντίπερα όχθη, πολυτιμότερος του «τριφυλλιού» ήταν ο Αποστολάκης κάνοντας τρομερή δουλειά - κυρίως ανασταλτικά - ενώ διακρίθηκαν και οι Ανουάρ, Νάγκι και Μακέντα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε λάθη και να μην έχουν τη μεγάλη ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο κινητικοί αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν σωστές συνεργασίες και να βρουν διαδρόμους ενώ οι Αρκάδες, που πρόσεχαν κυρίως τα μετόπισθεν, επιτίθονταν κυρίως από τα δεξιά με τον Ντέλετιτς αλλά αναποτελεσματικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε να φτάσουμε στο 36' για να δούμε την πρώτη υποψία φάσης όταν ο Χατζηθεοδωρίδης σούταρε εκτός περιοχής αλλά ο Παπαδόπουλος είπε «όχι».

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τασουλή στον Νάγκι, με την παράβαση να δίνεται σωστά μετά από χρήση VAR. Ο Μακέντα ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Παπαδόπουλους απέκρουσε. Ωστόσο, ο ρέφερι Μανούχος διέταξε επανάληψη καθώς ο γκολκίπερ των γηπεδούχων δεν πατούσε την γραμμή της εστίας την ώρα της εκτέλεσης. Ο Ιταλός επιθετικός, λοιπόν, έστησε ξανά τη μπάλα στα 11 μέτρα και με άπιαστο σουτ σκόραρε για το 0-1 στο 51'. Στη συνέχεια το παιχνίδι χάλασε, με τα νεύρα και τα δυνατά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν, και στο 59' οι γηπεδουχοι έφτασαν κοντά στο 1-1 με τον Κώτσιρα. Στο 65', μάλιστα, απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Ζαχίντ αντικρίσε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε. Αυτό τους βοήθησε να βρουν και χώρους και να πάρουν σταδιακά μέτρα στο γήπεδο, για να φτάσουν τελικά στο γκολ της ισοφάρισης στο 85' με πλασέ του Χαουρέγκι. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς τα έπαιξαν όλα για όλα, βγαίνοντας μπροστά, και λίγο έλειψε να το πληρώσουν καθώς σε δύο περιπτώσεις στο 91' και στο 95' ο Περέα απέτυχε να σκοράρει και να χαρίσει στους φιλοξενούμενους μία σπουδαία νίκη.

Διαιτητής ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας), με βοηθούς τους Κούλα (Ξάνθης) και Κολοσιώνη (Αιτωλοακαρνανίας). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) και AVAR ο Δημητριάδης (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων).

Κίτρινες: 42' Μαρκ Φερνάντεθ, 45+1' Μουνάφο, 50' Παπαδόπουλος, 52' Σουάρεθ, 57' Τασουλής, 82' Χαουρέγκι - 20' Αποστολάκης, 23' Κουρμπέλης, 57', 65' Ζαχίντ

Κόκκινες: 65' Ζαχίντ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής (78' Σίτο), Μουνάφο, Ιγκλέσιας (19' λ.τρ. Βαλιέντε), Ντέλετιτς, Μαρκ Φερνάντεθ, Κρέσπι (61' Λουίς Φερνάντεθ), Χαουρέγκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (60' λ.τρ. Αλεξανδρόπουλος), Κουρμπέλης, Ανουάρ, Νάγκι, Χατζηγιοβάνης (63' Μπουζούκης), Ζαχίντ, Μακέντα (76' Περέα).