26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 - 19:56

Με άγχος και αποδοκιμασίες ο ΠΑΟΚ

Δύσκολο 1-0 των «ασπρόμαυρων» απέναντι στο Βόλο στην Τούμπα με πέναλτι του Βιεϊρίνια, που το έκανε ο δανεικός των Θεσσαλονικέων, Τσαούσης * Γιούχα στο φινάλε από τους οπαδούς του για την απόδοση των γηπεδούχων

Μπορεί να κέρδισε τον Βόλο, μπορεί να επέστρεψε στην κορυφή, αλλά αποδοκιμάστηκε…

Ο λόγος για τον ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε δύσκολα το βράδυ της Δευτέρας (27/1) του Βόλου με 1-0, για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «ασπρόμαυροι» αγχώθηκαν για να καταβάλουν την αντίσταση του Βόλου και χρειάστηκε να κερδίσουν πέναλτι για να φτάσουν στον στόχο τους. Μάλιστα το πέναλτι το έκανε ο Τσαούσης, ο μοναδικός δανεικός παίκτης του Βόλου από τον ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε στο ματς.

Ο Βιεϊρίνια δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και έκανε το 1-0 το οποίο λύτρωσε τους πάντες και έφερε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή με 52 βαθμούς, έναντι 51 του Ολυμπιακού, αλλά με το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ με τον φορμαρισμένο Παναθηναϊκό να ακολουθεί για την ομάδα του Φερέιρα.

Από την άλλη ο Βόλος στάθηκε καλά στην Τούμπα, είχε τις στιγμές του και θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε και καλώς ή κακώς για την ομάδα της Μαγνησίας το «0» μπροστά αποφέρει βαθμούς, μόνο αν μείνει το «0» και στην άμυνα. Κάτι που δεν συνέβη με συνέπεια η ομάδα του Γκαγιέγκο να παραμείνει στους 22 βαθμούς.

Το ματς στην Τούμπα έγινε μέσα σε κλίμα έντονων αποδοκιμασιών από τους οπαδούς του «Δικεφάλου του Βορρά» καθώς λίγα λεπτά μετά την έναρξή του έγινε γνωστή η εισήγηση της ΕΕΑ για υποβιβασμό τόσο του ΠΑΟΚ, όσο και της Ξάνθης για το γνωστό θέμα της πολυιδιοκτησίας.

Ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο ασχολήθηκε και με αυτώ βρίζοντας εν χορώ τον Υφυπουργό Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, αλλά και τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη με τον πρώτο πάντως να αναφέρει μέσω twitter ότι δεν γίνεται να υποβιβάζονται ιστορικές ομάδες χωρίς να υπάρχει απόλυτη τεκμηρίωση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του ΠΑΟΚ παρουσιάστηκαν αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς «καθαρό μυαλό» μην απειλώντας σοβαρά την εστία του Βόλου, οι παίκτες του οποίο αμύνθηκαν σωστά και είχαν τις… απαντήσεις για να κρατήσουν το «0», ενώ βγήκαν μπροστά σε δύο περιπτώσεις χωρίς πάντως να ανησυχήσουν τον Ζίβκοβιτς.

Στο 8’ το σουτ του Μίσιτς ήταν κακό με τη μπάλα πάνω από την εστία, ενώ στο 10’ ο Γκαραβέλης μπλόκαρε τη μπάλα στο γυριστό σουτ του Σφιντέρσκι μέσα από την περιοχή. Ο κίπερ του Βόλου είχε σωστή αντίδραση και στο σουτ του Βιεϊρίνια στο 20’ μπλοκάροντας τη μπάλα, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Τσαούσης από κοντά με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Θα περάσει ένα δεκάλεπτο με τον Βόλο να κρατά εύκολα τη μπάλα πριν απειληθεί στο 33’ με τη κεφαλιά του Αουγκούστο, μετά το φάουλ του Βιεϊρίνια, στο δεύτερο δοκάρι όπου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «ασπρόμαυρων» ήταν στο 38’ με τον Μίσιτς να πασάρει στον Σφιντέρσκι ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ, με εξουδετερωμένο τον Γκαραβέλη, αλλά πάνω στη γραμμή ο Τσίκα έσωσε την ομάδα του.

Στα τελευταία λεπτά ο Βόλος βγήκε μπροστά και έτσι στο 45’ σε ωραία επίθεση ο Μουνίθ πάσαρε στον Μάντζη, αλλά στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε άουτ, πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια στο 0-0.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να απειλεί στο 48’ με τον Μαουρίτσιο και τον Βόλο να… απαντά τρία λεπτά μετά με τον Γκουαροτσένα όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 52’ ο Βιεϊρίνια θα… αγγίξει το 1-0 όμως το πλασέ του πέρασε άουτ, ενώ ακριβώς στο επόμενο λεπτό ο Μάντζης από θέση τετ-α-τετ έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 54’ ο Μίσιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη, όμως το πλασέ που επιχείρησε είχε την ίδια κατάληξη, σε ένα τρίλεπτο κλασικών ευκαιριών.

Τελικά τη… λύση είπε να δώσει ο Τσαούσης, ο μοναδικός δανεικός του Βόλου από τον ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε και ο οποίος στο 58’ ανέτρεψε τον Λημνιό μέσα στην περιοχή, με τον ρέφερι Κουτσιαύτη να καταλογίζει το πέναλτι. Έτσι στο 60’ ο Βιεϊρίνια από την «άσπρη βούλα» έκανε το 1-0.

Παρά το 1-0 οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά για το 1-1, αλλά ο Μάντζης στο 62’ απέτυχε να σκοράρει με τη μπάλα να κοντράρει στον Βαρέλα στο σουτ που επιχείρησε και έτσι πέρασε κόρνερ. Οι Θεσσαλονικείς με εξαίρεση ένα σουτ του Αουγκούστο στο 75’ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια δεν απείλησαν μέχρι το φινάλε, με τον Βόλο να παίρνει τα ηνία και να αγχώνει άπαντες στην Τούμπα.

Όμως κάποια κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ανεκμετάλλευτα, χωρίς πάντως ο Βόλος να έχει κάποια κλασική ευκαιρία στα τελευταία λεπτά, με μοναδική απειλή μία στατική φάση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μουνίθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Βιεϊρίνια, Μίσιτς και Βαρέλα, ενώ για την ομάδα του Βόλου οι Ντεντάκης, Μουνίθ και Δημόπουλος.

Κίτρινες: 90+1' Εσίτι

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας), Βοηθοί: Τζιώτζιος (Θράκης), Σίπκας (Σάμου), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκανσον, Μαουρίτσιο (55’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Λημνιός, Βιεϊρίνια (87’ Εσίτι), Μίσιτς, Σφιντέρσκι (68’ Λάμπρου).

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Δημόπουλος (83’ Τόρες), Ντεντάκης, Τσίκα, Οικονόμου, Τσοκάνης, Ζοάο (77’ Λύρατζης), Γκουαροτσένα, Τσαούσης, Μουνίθ, Μάντζης.