20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 - 19:13

Υπάρχει ζωή στον Παναιτωλικό!

Τρίποντο ανάσα για τα «καναρίνια», 2-0 τον Άρη στο Αγρίνιο χάρις σε δύο γκολ του Βραζιλιάνου Ρόσα

Τελικά υπάρχει… ζωή στον Παναιτωλικό… Και όπως λέει και ο λαός τρίτη και… φαρμακερή.

Οι Αγρινιώτες τόσο στο ματς με τη Λαμία όσο και σε αυτό με τη Λάρισα δικαιούνταν τη νίκη αλλά αυτή τους… ξέφυγε. Όμως στο ματς με τον Άρη την Κυριακή (26/1) για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 ήταν νικηφόρα για τα «καναρίνια».

Με… σάμπα η δεύτερη νίκη του Παναιτωλικού και μάλιστα με το ίδιο σκορ όπως και στην πρώτη λίγο πριν τα Χριστούγεννα απέναντι στον ΟΦΗ. Χάρις σε δύο γκολ του Βραζιλιάνου Φάρλεϊ Ρόσα οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 2-0 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου ανέβηκε στους 13 βαθμούς, παραμένει ακόμα στην προτελευταία θέση και διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τον Πανιώνιο μετά το 1-0 των «κυανέρυθρων» απέναντι στον Ατρόμητο. Όλα αυτά εν όψει των πλέι άουτ.

Από την άλλη η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ έκανε μία ήττα πισωγύρισμα και δεν εκμεταλλεύτηκε τα ιδανικά για αυτή αποτελέσματα τόσο με την ισοπαλία ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΟΦΗ, όσο και την ήττα του Ατρόμητου, παραμένοντας στους 29 βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά καλό ρυθμό κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο οι Στερεοελλαδίτες εκμεταλλεύτηκαν σε αυτό δύο φάσεις φτάνοντας σε ισάριθμα τέρματα και στη νίκη, ενώ ο Άρης δεν αξιοποίησε τις δικές του κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί και να έχει αυτός τα ηνία του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την υπεροχή, με τον Άρη να ισορροπεί στη συνέχεια και να είναι πιο απειλητικός έχοντας κλασικές περιπτώσεις να πάρει το προβάδισμα τόσο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όσο και στις αρχές του δεύτερου.

Στο 9’ ο Κέβιν με μία… πονηρή εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Ντάουντα, όμως ο Κουέστα έχοντας καταλάβει την πρόθεση του παίκτη του Παναιτωλικού και βγήκε έγκαιρα διώχνοντας τη μπάλα κόρνερ που δεν απέφερε κάτι.

Με τη συμπλήρωση 16 λεπτών αγώνα ο Τζανακάκης με σουτ από τα δεξιά θα απειλήσει αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά η πιο κλασική ευκαιρία των «κυανοκίτρινων» με ωραία αλλαγή της μπάλας και πάσα του Ρόσα στον Ντάλσιο που σούταρε με τη μία, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Ο Άρης ισορρόπησε το ματς και στο 24’ είχε την πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Παναιτωλικού με το σουτ του Σάσα να περνά πάνω από τα δοκάρια, ενώ το πλασέ του Ντουρμισάι δύο λεπτά αργότερα πέρασε επίσης άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «κίτρινων» ήταν στο 40’ με την κάθετη του Φετφατζίδη προς τον Λάρσον που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Κνετ.

Ένα λεπτό μετά και πάλι ο Λάρσον, αυτή τη φορά από το ύψος του πέναλτι, μετά την πάσα του Κόρχουτ έκανε το πλασέ με τη μπάλα να κοντράρει στον Γιοβάνοβιτς και να αλλοιώνει την πορεία της με τον Κνετ να την μπλοκάρει. Στις καθυστερήσεις ο Ντάουντα βρήκε δίχτυα για τους γηπεδούχους, όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ταχάρ στο ξεκίνημα της φάσης.

Με τον Φετφατζίδη να μπαίνει κεφάτος στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε από εκεί που… τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο απειλώντας για το 0-1. Όμως οι «ψυχωμένοι» γηπεδούχοι προηγήθηκαν, κόντρα στη ροή, με 1-0 και παίρνοντας τα ηνία του ματς έφτασαν και σε δεύτερο γκολ «κλειδώνοντας» τη νίκη τους.

Έτσι στο 51’ με ωραία ατομική προσπάθεια ο άσος του Άρη απέφυγε τους Ντάλσιο, Ταχάρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κνετ να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 53’ πάλι με δική του ατομική προσπάθεια ο Ντιγκινί απέτυχε να σκοράρει προ του Σιέστεντ ο οποίος παραχώρησε κόρνερ.

Στην πρώτη τους αξιόλογη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κυανοκίτρινοι» πήραν το προβάδισμα στο 58’ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Τζανακάκη, ο Μπα δεν απομάκρυνε τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Ρόσα που την κοντρόλαρε ωραία και με αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0.

Οι «κίτρινοι» επιχείρησαν να απαντήσουν άμεσα και έτσι στο 60’ η κεφαλιά του Βέλεθ θα περάσει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Κνετ, ενώ στο 67’ και στο πλασέ του Ντιγκινί με τη μία, μετά την σέντρα του Σόουζα, ο Κνετ μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά.

Με τη συμπλήρωση 73 λεπτών αγώνα ο Παναιτωλικός έφτασε σε δεύτερο γκολ όταν ο Μουνιέ, που έκανε ντεμπούτο με τα «καναρίνια» πέρασε την κάθετη στον Ντάουντα και εκείνος από δεξιά έκανε το γύρισμα στον Ρόσα ο οποίος με λόμπα από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Παρά το εις βάρος τους 2-0 οι «κίτρινοι» απείλησαν στο 79’ με το σουτ του Βέλεθ από τον άξονα με τον Κνετ να μπλοκάρει τη μπάλα κρατώντας το «μηδέν» για την εστία του, ενώ στο 86’ και μετά από ωραία συνεργασία των Φετφατζίδη, Μαρτίνεζ ο τελευταίος με σέντρα βρήκε τον Ντιγκινί που έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Κνετ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρόσα, Μουνιέ, Τζανακάκης και Κέβιν, ενώ για τον Άρη οι Φετφατζίδης, Βέλεθ, Λάρσσον.

Κίτρινες: 47’ Γιοβάνοβιτς - 44’ Δεληζήσης, 90+5’ Τόνσο

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής), Σαμοΐλης (Αθηνών), 4ος: Μαλούτας (Ημαθίας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Λιάβας (88’ Μαρσιάλ), Κέβιν, Σίενστεντ, Γιοβάνοβιτς, Ντάλσιο, Ταχάρ, Τζανακάκης (62’ λ.τρ. Μουνιέ), Άλβαρεζ (81’ Μαλής), Ρόσα, Ντάουντα.

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σόουζα, Κόρχουτ (83’ Μαρτίνεζ), Δεληζήσης, Βέλεθ, Σάσα, Μπα (64’ Τόνσο), Φετφατζίδης, Λάρσον, Γκάμα (42’ λ.τρ. Ντιγκινί), Ντουρμισάι.