28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 - 17:03

Επιτέλους νίκη για τον Πανιώνιο!

Οι Νεοσμυρνιώτες επιβλήθηκαν με 1-0 του Ατρόμητου και πήραν... ανάσα * Είχαν και δοκάρι οι «κυανέρυθροι», ενώ τους ακυρώθηκε σωστά τέρμα

Για τον Πανιώνιο η νίκη ήταν μονόδρομος μετά από οκτώ σερί ήττες, όπως και για τον Ατρόμητο στη μάχη για είσοδο στα πλέι οφ.

Τελικά το απόγευμα της Κυριακής (26/1) στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, ο «Ιστορικός» ήταν αυτός που χαμογέλασε φτάνοντας στη νίκη με 1-0, για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Μία δίκαιη νίκη για το συγκρότημα του Νίκκι Παπαβασιλείου το οποίο ήταν ανώτερο στον αγωνιστικό χώρο και ανέβηκε στους 9 βαθμούς μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά από τον Παναιτωλικό.

Από την άλλη ο Ατρόμητος έμεινε μακριά από το καλό του πρόσωπο και υπέστη δεύτερη σερί ήττα, μετά από αυτή στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό χάνοντας έδαφος στη μάχη της εξάδας και τα πλέι οφ.

Καλύτερος ο Πανιώνιος καθόλη τη διάρκεια του αγώνα είχε αρκετές φάσεις μπροστά στα καρέ του Μέγερι ο οποίος όποτε χρειάστηκε δήλωνε «παρών» όμως στο 76’ νικήθηκε από τον Σταυρόπουλο για μία φορά, αρκετή για να κρίνει το ματς στην Πλατεία. Μάλιστα οι Νεοσμυρνιώτες είχαν και δοκάρι στο 60' με τον ίδιο παίκτη.

Οι «κυανέρυθροι» θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί από το ημίχρονο στις ευκαιρίες που είχαν, ωστόσο αυτό δεν συνέβη, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο τους ακυρώθηκε σωστά τέρμα του Ρέντζα για οφσάιντ. Όλα αυτά δεν τα εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Παντελίδη η οποία απείλησε ελάχιστες φορές την εστία του Κότντικ.

Με το «μαχαίρι στα δόντια» μπήκαν οι γηπεδούχοι και έτσι μόλις στο 4’ άγγιξαν το 1-0 αλλά ο Μέγερι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ από την κεφαλιά του Εμμανουηλίδη. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Αραμπούλι με κεφαλιά απείλησε με το 1-0 με τον Ταλόχα πάνω στη γραμμή να αποκρούει σε νέο κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έτσι στο 11’ από ωραία συνεργασία του Οικονομίδη με τον Αραμπούλι, ο Γεωργιανός μέσα από την περιοχή και αριστερά, έστειλε με σουτ τη μπάλα άουτ. Τρία λεπτά μετά ωραίο σουτ του Κιάκου από τον άξονα, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και πέρασε κόρνερ που δεν απέφερε κάτι.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και με δράστη τον Ουμπίντες βγήκαν μπροστά έχοντας δύο στατικές φάσεις με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό, ο οποίος με εκτελέσεις φάουλ στο 26’ και στο 30’ είδε τον Κότνικ σε αμφότερες, να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Ο Πανιώνιος στο 34’ και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ατρόμητου είχε σουτ με τον Αραμπούλι από τον άξονα το οποίο πέρασε άουτ, ενώ στο 41’ ο Μέγερι μπλόκαρε τη μπάλα στο ωραίο σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής ο Οικονομίδης.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και στο 55’ απείλησε με το σουτ του Κιάκου που έδιωξε ο Καχίλα, πριν το δοκάρι του στη μία ώρα αγώνα με την κεφαλιά του Σταυρόπουλου με τον Μέγερι να βρίσκει λίγο τη μπάλα στέλνοντας τη στο δεξί δοκάρι, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Εμμανουηλίδη πέρασε άουτ.

Στο 61’ ο Ρέντζας θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Πάντως αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι χρειάστηκαν επτά!!! λεπτά για να το καταλογίσει ο Βρέσκας ο οποίος πήγε ο ίδιος στο VAR για να δει τη φάση.

Οι γηπεδούχοι θα πεισμώσουν και άλλο με το ακυρωθέν τέρμα και στο 70’ θα… αγγίξουν το γκολ, αλλά ο Μέγερι θα βγει έγκαιρα στο τετ-α-τετ με τον Αραμπούλι μπλοκάροντας τη μπάλα. Δύο λεπτά μετά η μοναδική καλή στιγμή του Ατρόμητου στο ματς με τον Ενσικουλού να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

Τελικά στο 76’ έγινε το 1-0. Από εκτέλεση φάουλ του Κιάκου, ο Κατράνης προσπαθεί να διώξει με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πηγαίνει στον Σταυρόπουλο ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγερι για το 1-0 το οποίο έκρινε και εν τέλει το ματς της Νέας Σμύρνης.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπαθούσε με «νύχια και με δόντια» να κρατήσει το υπέρ του 1-0, ενώ έχασε ευκαιρία και για το 2-0 στο 89’ αλλά ο Εμμανουηλίδης σε τετ-α-τετ με τον Μέγερι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών οι Εμμανουηλίδης, Σταυρόπουλος και Αραμπούλι, ενώ για τον Ατρόμητο οι Γκάλο, Καχίλα και Ουμπίντες.

Κίτρινες: 29’ Ντομίνγκες, 79’ Αραμπούλι, 90+1’ Κόρμπος, 90+5’ Κιάκος - 23’ Βέλλιος, 51’ Χαρίσης, 82’ Μανούσος

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδος), Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Σάββας (Σερρών).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Παπανικολάου, Ρέντζας (88’ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Κόρμπος, Λυμπεράκης (88’ Σαραμαντάς), Κιάκος, Εμμανουηλίδης (90+7’ Δούμτσιος), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο, Ταλόσα (46’ Κατράνης), Στρουγγής, Καχίλα, Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης, Μανούσος, Ενσικουλού (73’ Γιακουμάκης), Ουμπίντες (59’ Ανδρούτσος), Βέλλιος.