26/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 3 Ιανουαρίου 2020 - 20:33

Το σκοτάδι δεν… πτόησε τα γκολ στην Αγυιά!

Πολύ ωραίο ματς στην Πάτρα και ισοπαλία (2-2) για Παναχαϊκή και Πλατανιά * Δύο φορές έπεσε η τάση του ρεύματος στο γήπεδο

Ματς που τα είχε όλα…

Τέσσερα τέρματα, σκοτάδι εις διπλούν και αγωνία μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το πρώτο ματς της Σούπερ Λίγκας 2 για το 2020, αυτό ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Πλατανιά, το βράδυ της Παρασκευής (3/1) για την 11η «στροφή» δεν ανέδειξε νικητή (2-2), ενώ διεκόπη δύο φορές λόγω της πτώσης της τάσης του ρεύματος σε προβολείς.

Με απλά λόγια το ποδαρικό ήταν ολίγον τι περιπετειώδες, όμως αυτό αφορά τα τραγελαφικά γεγονότα με τους προβολείς και όχι τους ποδοσφαιριστές που παρά τις δύο διακοπές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό για να φτάσουν στη νίκη, παίρνοντας στο φινάλε από ένα βαθμό.

Καλύτερη η Παναχαϊκή στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα 45λεπτο με τρία τέρματα και τον Πλατανιά να μπαίνει καλύτερα, αλλά την αχαϊκή ομάδα να ισορροπεί και να προηγείται δίκαια με 2-1. Στο δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή είχε μία μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ και στην επόμενη φάση έγινε το 2-2 που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Ορεξάτοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στο 13’ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, αλλά στο σουτ του Σμυρλάκη, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Καπουτάγλη. Η Παναχαϊκή θα… απαντήσει στις ευκαιρίες με το ωραίο σουτ του Ιντζόγλου στο 16’ από το γύρισμα του Πολίμου, με τη μπάλα να περνά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μαντζάρη.

Η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη θα πάρει το προβάδισμα στο 24’ με ένα πολύ ωραίο γκολ, το πρώτο για το 2020. Ο δεξιός οπισθοφύλακας της Παναχαϊκής, Πολίμος θα γίνει κάτοχος της μπάλας και βλέποντας εκτός θέσης τον Μαντζάρη θα τον «κρεμάσει» με ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, για το 1-0 των «κοκκινόμαυρων».

Από στατική φάση στο 32’ θα έρθει η ισοφάριση για τον Πλατανιά, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ποζατζίδη, ο Μωραΐτης με κεφαλιά θα βρει αθελά του τον Κωστίκο ο οποίος στο δεύτερο δοκάρι με ωραίο τελείωμα θα φέρει το ματς στα ίσια για το 1-1.

Η… χαρά των Χανιωτών δεν θα κρατήσει για πολύ καθώς στο 39’ η Παναχαϊκή πήρε εκ νέου το προβάδισμα, όταν ο Παπατόλιος από τον άξονα έκανε την σέντρα και ο Μαυριάς με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και λάθος έξοδο του Μαντζάρη, θα κάνει το 2-1 που δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο 42’ το ματς διεκόπη για περίπου 20 λεπτά καθώς έπεσε η τάση του ρεύματος σε προβολείς του γηπέδου, κάτι που συνέβη και στο τελευταίο ματς της αχαϊκής ομάδας στις 20/12 με τον Απόλλωνα Σμύρνης, πρόβλημα που όπως φάνηκε δεν αποκαταστάθηκε.

Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου η Παναχαϊκή θα αναγκαστεί να προχωρήσει σε αλλαγή με τον τραυματία Πολίμο να αποχωρεί από το ματς και τον Μουστακόπουλο να περνά σε αυτό. Πρόβλημα διάσεισης για τον μπακ των Πατρινών.

Αγωνιστικά στο 53’ θα χαθεί μεγάλη ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων για το 3-1 όταν μετά από ωραία ενέργεια του Μωραΐτη και «σπάσιμο» της μπάλας στον Μαυριά εκείνος έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Μαντζάρης, με τον Σιατραβάνη να γίνεται αποδέκτης και με πάσα να βρίσκει πάλι τον Μαυριά, που μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά αυτό πέρασε άουτ.

Και αφού δεν έγινε εκεί το 3-1, ένα λεπτό μετά έγινε το 2-2 όταν από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Παπουτσογιαννόπουλου από τα δεξιά, ο Ιντζόγλου δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά με το κεφάλι, με τη μπάλα να στρώνεται στον Λεϊρία και ο φορ του Πλατανιά με πολύ ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Καπουτάγλη φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Ο Μακρίδης στο 59’ θα περάσει τον Μασούρα αντί του Κυνηγόπουλου, όμως τρία λεπτά μετά θα πέσει… μαύρο στο γήπεδο της Αγυιάς καθώς είχαμε εκ νέου πτώση της τάσης του ρεύματος σε προβολείς κάτι που έφερε και νέα διακοπή για 15 λεπτά, αλλά και μίνι ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Η δεύτερη διακοπή επηρέασε ως είναι φυσικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ της νίκης. Έτσι στο 70’ στο σουτ του Παπατόλιου, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μαντζάρη, ενώ στο 85’ το σουτ του Σμυρλάκη από τον άξονα δεν ήταν καλό με τη μπάλα να περνά άουτ από το δεξί δοκάρι του Καπουτάγλη.

Η αχαϊκή ομάδα θα απειλήσει και πάλι στο 88' με την κοντινή κεφαλιά του Σιατραβάνη που πέρασε άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων θα εκτελέσει φάουλ από καλό σημείο, με τη μπάλα να κοντράρει στον Λουκίνα και να περνά κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Αναφορικά με τους κορυφαίους, για την Παναχαϊκή ήταν οι Σιατραβάνης, Μαυριάς και Πολίμος για όσο αγωνίστηκε, ενώ για τον Πλατανιά ξεχώρισαν οι Ουές, Λεϊρία και Κωστίκος.

Κίτρινες: 50’ Παπουτσογιαννόπουλος

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας), 4ος: Βεργέτης (Αρκαδίας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Απόστολος Μακρίδης): Καπούταγλης, Πολίμος (48’ λ.τρ. Μουστακόπουλος), Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Ιντζόγλου, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (59’ Μασούρας), Μαυριάς, Σιατραβάνης, Μωραΐτης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Σμυρλάκης, Ποζατζίδης (76’ Πουρζιτίδης), Ουές (90+4’ Νιαυραδάκης), Παπουτσογιαννόπουλος (90+1’ Κατσαρός), Κωστίκος, Λουκίνας, Λεϊρία.