29/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019 - 19:21

Φωτιάς, γκαντεμιά και... ζημιά για τον Ολυμπιακό στον Βόλο

Άδικο 0-0 για τους Πειραιώτες με τους νεοφώτιστους στο Πανθεσσαλικό * Ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Σουντανί * Δύο δοκάρια για τους «ερυθρόλευκους» * Ξέφυγε ο Μπέος

Τον «έκαψε» η διαιτησία και η ατυχία του.... Ο Ολυμπιακός «κόλλησε» στο 0-0 με τον Βόλο την Κυριακή (22/12) στο Πανθεσσαλικό και αυτή ήταν η πέμπτη φετινή του ισοπαλία στη Σούπερ Λίγκα 1 μετά από 16 αγωνιστικές, αποτέλεσμα που θα τον ρίξει στη δεύτερη θέση, εφόσον ο ΠΑΟΚ κερδίσει τον Ατρόμητο τη Δευτέρα (23/12) στην Τούμπα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχει κάθε λόγο να φωνάζει για τη διαιτησία, καθώς ο Φωτιάς συμβουλεύθηκε το VAR στη φάση του 17ου λεπτού και το καθαρό γκολ του Σουντανί ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με Ευαγγέλου (υπεύθυνος VAR) και Φωτόπουλο (βοηθός VAR) να είναι απορίας άξιον τι είδαν κι ενώ βέβαια όφειλε σε μια τέτοια φάση ο ρέφερι του Συνδέσμου Πέλλας να τη δει και ο ίδιος πριν αποφασίσει.

Υπήρξε, λοιπόν, αλλοίωση αποτελέσματος, ενώ οι φιλοξενούμενοι μπορούν να τα έχουν και με την ατυχία τους, καθώς κυριάρχησαν στο δεύτερο μισό του αγώνα, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι και καταγράφηκαν δύο δοκάρια.

Στα σημαντικά της αναμέτρησης η ολιγόλεπτη επιστροφή στη δράση για τον Χριστοδουλόπουλο για πρώτη φορά μετά τον περασμένο Φεβρουάριο, ενώ τι να πει κανείς για τον ανεκδιήγητο Αχιλλέα Μπέο.

Ο ισχυρός άνδρας του Βόλου ήταν άκρως εριστικός, άκρως προκλητικός και θέλησε σκόπιμα να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα με την αισχρή συμπεριφορά του, βγάζοντας απύθμενο κόμπλεξ... Και η αλήθεια είναι ότι με τις αστειότητές του ο στόχος του, που ήταν να πειράξει το μυαλό των «ερυθρόλευκων», εν πολλοίς επετεύχθη.

Οι νεοφώτιστοι, αγωνιστικά, έπαιξαν για την ισοπαλία, τα κατάφεραν και με 18 βαθμούς παραμένουν στην 11η θέση.

Δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του ο Ολυμπιακός...

Το α' ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει αναμενόμενα την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι παίκτες του Μαρτίνς δεν μπήκαν στο ματς με την ένταση που το έκαναν στα τρία τελευταία τους παιχνίδια, συνεπώς δεν προέκυψε γρήγορο γκολ.

Βέβαια, στο 17' έγινε η φάση με τον Σουντανί, αλλά από εκεί και πέρα δεν είχαν τον τρόπο να φανούν απειλητικοί οι «ερυθρόλευκοι», με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να είναι συμπαγείς ανασταλτικά και να προσπαθούν να προβληματίσουν τον Σα με κάποιες απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Μουνίθ.

Με αυτά και με αυτά ήταν λογικό να οδηγηθούν άσφαιροι οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε και την ατυχία να χάσει Μπρούνο και Σουντανί με τραυματισμούς, με Λοβέρα και Γκερέρο να τους αντικαθιστούν.

Άτυχος και... 0-0

Στο β' ημίχρονο πίεσε από την αρχή ο Ολυμπιακός για να βρει το πολυπόθητο γκολ, ωστόσο μέχρι το 60'-65' μόνο με σέντρες προσπαθούσε να μπει στην αντίπαλη περιοχή και οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να αμύνονται καλά.

Σταδιακά ο Λοβέρα επιχείρησε με διεισδύσεις να ανοίξει διαδρόμους, ενώ μέσα σε πέντε λεπτά στάθηκαν δις άτυχοι οι «ερυθρόλευκοι», αφού τόσο ο Ελ Αραμπί στο 68' όσο και ο Λοβέρα στο 73' σημάδεψαν το δοκάρι.

Ο Μαρτίνς επιστράτευσε και τον Χριστοδουλόπουλο στην επανεμφάνισή του στη δράση μετά από δέκα μήνες, ήταν κινητικός ο διεθνής εξτρέμ, έγινε ασφυκτική η πίεση του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά, αλλά η γκέλα δεν απεφεύχθη εντέλει και τα Χριστούγεννα δεν θα είναι χαρούμενα για τους Πειραιώτες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Σάββα του Συνδέσμου Σερρών και τον Φίλο του Συνδέσμου Βοιωτίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών και βοηθός από τον ίδιο Σύνδεσμο ο Φωτόπουλος.

Κίτρινες: 71' Μουνίθ, 74' Γκαραβέλης, 76' Λύρατζης.

ΒΟΛΟΣ (Βίκτορ Μπασάντρε): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσίκα, Διαμαντής, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Λύρατζης, Γέντρισεκ (66' Τσαούσης), Μουνίθ, Τόρες (90'+2 Μάντζης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπρούνο (31' λ. τρ. Λοβέρα), Μασούρας (78' Χριστοδουλόπουλος), Σουντανί (45'+1 λ. τρ. Γκερέρο), Ελ Αραμπί.