26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 - 21:31

Σιγά μην… αγχωθεί στο Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ

Εύκολο πέρασμα για τους Θεσσαλονικείς που επικράτησαν με 0-3 του ουραγού Παναιτωλικού

Σε μία εύκολη νίκη έφτασε το βράδυ της Κυριακής (15/12) στο Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε με 3-0 του Παναιτωλικού για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Το έργο των παικτών του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν εύκολο απέναντι στον ουραγό της κατηγορίας και πετυχαίνοντας τρία τέρματα έφτασαν στο τρίποντο και τους 34 βαθμούς, παραμένοντας στην πρώτη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό που νίκησε με 5-0 στην Τρίπολη.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός των 4 μόλις βαθμών γνώριζε ότι η αποστολή του ήταν αρκετά δύσκολη κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα με το τελικό 0-3, που κρατά τα «καναρίνια» στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα και χωρίς να έχουν γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης.

Το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ μόλις στο 7’ ήταν καταλυτικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης καθώς έδιωξε το άγχος από τους «ασπρόμαυρους» που άγγιξαν και το 0-2 πριν την ανάπαυλα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για τον «Δικέφαλο του Βορρά» για να πετύχει άλλα δύο γκολ και να φτάσει στο τελικό 0-3.

Νωρίς νωρίς το προβάδισμα του ΠΑΟΚ καθώς στο 7’ ο Γιαννούλης από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, τον Κνετ να διώχνει ασταθώς και τη μπάλα να φτάνει στον Πέλκα ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα των Αγρινιωτών για το 0-1.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ επιδίωξε να φτάσει στο 0-2, απειλώντας στο 15’ με το ωραίο σουτ του Πέλκα από το τακουνάκι του Λημνιού και τον Κνετ να διώχνει τη μπάλα, πριν φτάσουμε στο 22’ και την αναγκαστική αλλαγή του Λουσέρο που τραυματίστηκε στο χέρι.

Ένα λεπτό μετά το ημίωρο οι Θεσσαλονικείς θα φτάσουν κοντά στο γκολ με το επικίνδυνο σουτ του Μαουρίτσιο και τον Κνετ να διώχνει σε κόρνερ, ενώ οι Αγρινιώτες στο 39’ θα έχουν το πρώτο σουτ στο ματς με τον Αριγίμπι, αλλά τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Οι Θεσσαλονικείς θα βρεθούν και πάλι κοντά στο 0-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια και τον Κνετ να διώχνει σε κόρνερ, από το οποίο ο Πέλκας θα δοκιμάσει δυνατό σουτ και πάλι ο πορτιέρο του Παναιτωλικού θα αποκρούσει τη μπάλα.

Η εικόνα του Παναιτωλικού δεν θα βελτιωθεί ούτε στο δεύτερο μέρος παρά την είσοδο στο ματς του Μπαΐροβιτς, αλλά και του Τσιγγάρα, τη στιγμή που ο Φερέιρα έριξε στη μάχη τους Άκπομ και Ελ Καντουρί με στόχο το γρήγορο δεύτερο γκολ.

Ουσιαστικά η πρώτη φάση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό έγινε και γκολ όταν στο 66’ ο Άκπομ που είχε μπει νωρίτερα με παράλληλη πάσα βρήκε τον Λημνιό, ο οποίος πρόλαβε τον Κνετ και από κοντά έκανε εύκολα το 0-2 δίνοντας ουσιαστικά το τρίποντο στην ομάδα του.

Όλα τελείωσαν τρία λεπτά μετά όταν ο Μίσιτς με ωραία κάθετη βρήκε τον Άκπομ και ο Άγγλος επιθετικός με πλασέ έκανε εύκολα το 0-3, σε ένα ιδανικό τρίλεπτο για τους Θεσσαλονικείς, που έδιωξαν κάθε άγχος από πάνω τους.

Το ματς έχασε κάθε ενδιαφέρον στη συνέχεια με τον Παναιτωλικό να έχει το δεύτερο σουτ του στο παιχνίδι με τον Μπαΐροβιτς στο 85’ και τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει το 0-4 στο 86’ με το δυνατό σουτ του Μαουρίτσιο που πέρασε άουτ, αλλά και στο 88’ με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια που έδιωξε σε κόρνερ ο Κνετ.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών οι Μάτος, Πέλκας και Άκπομ, ενώ από τον Παναιτωλικό σίγουρα ο Κνετ ήταν στους διακριθέντες κρατώντας το σκορ στο 0-3, αλλά και ο Αριγίμπι που προσπάθησε όσο μπορούσε.

Κίτρινες: 14’ Σίεστεντ, 41’ Φυτόπουλος, 64’ Τσιγγάρας - 26’ Πέλκας, 74’ Μάτος

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), Δημητριάδης (Καστοριάς), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο (25’ λ.τ. Λιάβας), Ταχάρ, Σίενστεντ (59’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι, Φυτόπουλος (46’ Μπαΐροβιτς), Μιμίτο, Ντίας.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Μάτος (79’ Βαρέλα), Γιαννούλης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μαουρίτσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Πέλκας (61’ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι (61’ Άκπομ).