02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019 - 22:06

Αηδία: Με… διάταγμα να μην χάσει ο ΠΑΟΚ!

Με υπόδειξη πέναλτι-φάντασμα μετά το τέλος του 5λεπτου των καθυστερήσεων οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 2-2 στο 90’+11 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα από φάση, που ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ, αλλά στο VAR δεν θέλησαν να δουν για να ευνοήσουν τους «ασπρόμαυρους»

Ντροπής πράγματα, αλλά τι μπορεί να περιμένει κανείς στο ελληνικό ποδόσφαιρο με την… πονηρή ΕΠΟ της ψευτο-εξυγίανσης, που επιτρέπει παραγωγή VAR μέσω ΠΑΟΚ TV στην Τούμπα;

Ένα ακόμα… έργο παίχθηκε το βράδυ της Κυριακής (3/11) την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 για να ευνοηθεί ο «Δικέφαλος του Βορρά» και εν προκειμένω να γλιτώσει με κάθε τρόπο την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Όπερ και εγένετο με τη βοήθεια του VAR ως εργαλείο υπέρ του ΠΑΟΚ στο τελικό 2-2 στο 90’+11 σε με ένα πέναλτι-φάντασμα στο έβδομο λεπτό των πεντάλεπτων καθυστερήσεων. Παράβαση, που δόθηκε υπέρ των Θεσσαλονικέων αν και η φάση ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ με τον Κρέσπο να βρίσκει την μπάλα με το χέρι!

Αυτό όμως, αγνοήθηκε σκοπίμως σε αντιθέσει φυσικά με την αστεία εφαρμογή του VAR πριν από μια εβδομάδα και ακύρωση κανονικού γκολ του Ολυμπιακού στο ματς με την ΑΕΚ… Με το ζόρι να μην χάσει ο ΠΑΟΚ κοινώς, γεγονότα που προκαλούν αηδία και θυμίζουν… διατάγματα καθεστώτων.

Ο ΠΑΟΚ με την ισοπαλία αυτή έφτασε τους 21 βαθμούς και δεν εκμεταλλεύτηκε την απώλεια του Ολυμπιακού στην Ξάνθη, όμως είναι δεδομένη η ποιοτική διαφορά «ερυθρόλευκων» και «ασπρόμαυρων» και με… κανονικές συνθήκες ο τίτλος λογικά θα περάσει σε άλλα χέρια.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός μόνο περηφάνεια μπορεί να νιώθει γιατί κατάφερε μέσα στην Τούμπα να θεωρείται όχι άδικα από τους φίλους του, ως «ηθικός νικητής» καθώς οι «πράσινοι» πολύ καλά στημένοι από τον Γιώργο Δώνη παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και θα έπρεπε να φύγουν με το «διπλό» από την Θεσσαλονίκη.

Πιο επικίνδυνος το «τριφύλλι» τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο δεύτερο, κατάφερε στο πρώτο μισό να ανοίξει το σκορ στο 44’ με τον Ζαχίντ και να πάει με το 0-1 στα αποδυτήρια. Η αλήθεια είναι ότι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ ανέβηκε, κάτι απολύτως λογικό ελέω του 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς έφεραν το ματς στα ίσια με το τέρμα του Βιεϊρίνια στο 65’ και φάνηκε προς στιγμήν να ελέγχουν το ματς. Όμως ο πολύ καλός Παναθηναϊκός τους «χάλασε» τα σχέδια και στο 87’ με τον Μακέντα πέτυχε το 1-2 «παγώνοντας» την Τούμπα.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «πράσινοι» θα σπάσουν το αήττητο του ΠΑΟΚ ήρθε η φάση του 90+7’ και ενώ είχε παρέλθει το πεντάλεπτο της καθυστέρησης με το πέναλτι που υπέδειξε ο Βίντσιτς μέσω VAR και το οποίο ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ. Συνεπώς η φάση έπρεπε να σταματήσει και να δοθεί φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός όχι μόνο κράτησε εύκολα το «0» στα μετόπισθεν, αλλά στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε και τέρμα με τον Ζαχίντ, με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.

Το «τριφύλλι» με κύριο εκφραστή τον Ζαχίντ κατάφερε να περιορίσει τα ατού της ομάδας της συμπρωτεύουσας με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να απειλήσει σοβαρά καθώς κάτι σουτ των Μίσιτς και Στοχ δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα των «πράσινων».

Και ενώ το πρώτο μέρος όδευε για το 0-0 ο Παναθηναϊκός πέτυχε στο 44’ το 0-1 όταν ο Ζαχίντ εκμεταλλεύτηκε τραγικό γύρισμα του Κρέσπο και από κοντά με ψύχραιμο τελείωμα έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη και προσπάθησαν να φτάσουν γρήγορα στο 1-1 με τα σουτ του Αουγκούστο στο 59’ να περνά άουτ και εκείνο του 64’ να μπλοκάρει την μπάλα ο Διούδης.

Ο πορτιέρο των «πράσινων» κράτησε το 0-1 στην κεφαλιά του Άκπομ στο 65’ όμως στο 68’ δεν μπόρεσε να σταματήσει το δυνατό συρτό σουτ του Βιεϊρίνια από το ύψος της περιοχής με το οποίο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1.

Ο Παναθηναϊκός θα απειλήσει στο 70’ με το δυνατό σουτ του Γιόχανσον να μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς με διπλή προσπάθεια, ενώ στο 77’ οι «ασπρόμαυροι» είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Μάτος από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια.

Πιο καλοί οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο θα «παγώσουν» την Τούμπα στο 88’ όταν σε ιδανική αντεπίθεση ο Ινσούα πασάρει στον Μακέντα ο οποίος φτάνει μέχρι την περιοχή και από κοντά με ψύχραιμο τελείωμα κάνει το 1-2.

Οι γηπεδούχοι τα ΄χουν χαμένα, ο Παναθηναϊκός είναι πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη και το «σπάσιμο» του αήττητου του ΠΑΟΚ. Τα πέντε λεπτά είχαν περάσει, όμως ο διαιτητής αγρόν ηγόραζε και έτσι στο έβδομο!!! λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρέσπο κάνει φάουλ στον Περέα και εν συνεχεία μέσα στην περιοχή δέχεται το μαρκάρισμα από τον Κουρμπέλη.

Η φάση ενώ έπρεπε να σταματήσει για φάουλ, δεν σταμάτησε με τον ρέφερι να συμβουλεύεται τους ανθρώπους στο VAR και τελικά στο ένατο λεπτό να δείχνει πέναλτι προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα στην ομάδα του Φερέιρα να κρατήσει το αήττητο. Ο Βιεϊρίνια ευστόχησε στο πέναλτι για το τελικό 2-2, σώζοντας την ομάδα του από βέβαιη ήττα.

Κίτρινες: Στοχ, Μπίσεσβαρ, Κρέσπο (ΠΑΟΚ) – Γιόχανσον, Μακέντα, Σένκεφελντ, Ινσούα, Διούδης (Παναθηναϊκός)

Διαιτητής: Βίντσιτς (Σλοβενία), Βοηθοί: Κλάντσνικ (Σλοβενία), Κόβατσιτς (Σλοβενία), 4ος: Κουτσιαύτης (Άρτας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Καρσιώτης (Κορινθίας).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο (64’ Άκπομ), Μίσιτς, Λημνιός (46’ Βιεϊρίνια), Στοχ (46’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (81’ Αποστολάκης), Χατζηγιοβάνης (67’ Κολοβέτσιος), Ζαχίντ (70’ Περέα), Μακέντα.