26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:22

«Έκλεψε» το βαθμό στην Λαμία ο Πανιώνιος (1-1)

Καλύτεροι οι Φθιώτες έχασαν στις καθυστερήσεις τη νίκη καθώς οι «κυανέρυθροι» τους ισοφάρισαν στο 90+2’

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν το απόγευμα της Κυριακής (22/9) στην Λαμία η τοπική ομάδα με τον Πανιώνιο σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι δύο ομάδες ήθελαν τους τρεις βαθμούς της νίκης, η μεν Λαμία για να κάνει σεφτέ και ο δε Πανιώνιος για να σβήσει το -6 με το οποίο ξεκίνησε. Όμως τελικά η μπίλια έκατσε στο «Χ» με το τελικό 1-1 να δίνει ένα βαθμό σε Λαμία και Πανιώνιο. Έτσι οι Φθιώτες έφτασαν τους 3 βαθμούς, ενώ οι «κυανέρυθροι» τους -2 πόντους.

Ότι καλό έγινε στο ματς αναφορικά με τα γκολ ήταν στο δεύτερο ημίχρονο εκεί που η Λαμία πατούσε καλύτερα από τον «Ιστορικό» προηγήθηκε με τον Μπεχαράνο, που πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στην μεγάλη κατηγορία, όμως οι φιλοξενούμενοι με τέρμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του Αραμπούλι έφυγαν με τον βαθμό από την Λαμία.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο η Λαμία με τον Πανιώνιο έμειναν δίκαια στο 0-0 με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο ματς και να ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ χωρίς αποτέλεσμα.

Από την άλλη ο Πανιώνιος έπαιξε με αντεπιθέσεις στα πρώτα λεπτά, ενώ μετά το ημίωρο ανέβασε την απόδοσή του χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Βελλίδη.

Με ενός λεπτού… διακοπή ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΔΑΚ λόγω της μη ασφαλιστικής κάλυψης των παικτών σε Σούπερ Λίγκα 2 και Football League.

Οι «κυανέρυθροι» ζήτησαν πέναλτι στο 13’ σε πτώση του Αραμπούλι μέσα στην περιοχή σε μονομαχία με τον Αντέτζο, όμως ο Αφρικανός αμυντικός ακουμπούσε μεν τον φορ του Πανιωνίου, αλλά δεν τον έσπρωξε και σωστά δεν δόθηκε κάτι.

Ουσιαστικά η πρώτη απειλή ήρθε από πλευράς Πανιωνίου όταν στο 35’ ο Σαραμαντάς από τα αριστερά έκανε την σέντρα προς τον Τσιλούλη ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

Η Λαμία θα μπορούσε να προηγηθεί στις δύο φάσεις με τον πολύ δραστήριο Τουράμ στο 40’ και στο 43’, όταν αρχικά ο φορ των Φθιωτών δέχτηκε την πάσα του Μπεχαράνο και με πλάτη στην εστία γύρισε το σώμα του, όμως το σουτ του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι. Στο 43’ ο Σάλιακας από τα αριστερά με γύρισμα βρήκε τον Αφρικανό, ο οποίος παρότι αμαρκάριστος σούταρε αδύναμα με τον Κότνικ να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου μπήκε με στόχο να πετύχει πρώτη γκολ έχοντας την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή φτάνοντας στον στόχο της στο 69’ με τον Μπεχαράνο να πιάνει το μακρινό σουτ το οποίο αιφνιδίασε τον Κότνικ ο οποίος έκανε λάθος υπολογισμό με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα του. Ήταν το πρώτο του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα το οποίο αφιέρωσε στον τραυματία Τσούκαλο.

Η Λαμία πατούσε καλύτερα και έδειχνε ότι ήρθε η ώρα για την πρώτη της νίκη, ενώ στο 75’ ο Σασί πέτυχε γκολ το οποίο σωστά ακυρώθηκε με την χρήση του VAR καθώς πριν την φάση του γκολ του επιθετικού των γηπεδούχων, προηγήθηκε χέρι του Δημούτσου.

Και εκεί που πηγαίναμε για νίκη της Λαμίας, ο «Ιστορικός» ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Πιο συγκεκριμένα ο Σαραμαντάς από τα αριστερά έκανε την σέντρα και ο Αραμπούλι με σουτ από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια για το τελικό 1-1.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Πλιάτσικας, Σασί (Λαμία), Ευαγγέλου, Μανιάτης (Πανιώνιος)

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Μαυρουδής (Ηρακλείου), 4ος: Γιουματζίδης (Πέλλας), VAR: Κουμπαράκης (Θράκης), AVAR: Τζιώτζιος (Θράκης)

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα (60’ Σασί), Βάντερσον, Σάλιακας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (85’ Σκόνδρας), Καραμάνος, Τουράμ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος (78’ Οικονομίδης), Μαξίμοβιτς, Τσιλούλης, Καμαρά (46’ Παπανικολάου), Άρτσε (67’ Μανιάτης), Αραμπούλι.