19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 6 Απριλίου 2019 - 21:33

Νίκη σωτηρίας για Πανιώνιο!

Οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν 1-0 την ΑΕΛ με γκολ του Μαξίμοβιτς και ξεμπέρδεψαν με την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα * Ο Μαλέρμπ... κατέβασε τα ρολά, σταματώντας αρκετές φορές τους «βυσσινί»

Κέρδισε και ησύχασε... Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε 1-0 της ΑΕΛ το βράδυ του Σαββάτου (6/4) στη Νέα Σμύρνη και οι άνθρωποί του μπορούν να αρχίζουν να καταστρώνουν τα πλάνα τους για τη νέα σεζόν στη Σούπερ Λίγκα.

Με 32 βαθμούς σε 27 αγωνιστικές η ομάδα του Άκη Μάντζιου είναι στην 9η θέση και ρεαλιστικά έχει «καθαρίσει» την παραμονή, κάτι που σε μεγάλο βαθμό ισχύει και για τους φιλοξενούμενους, που ακολουθούν στη 10η θέση με 30 πόντους.

Ο Μαλέρμπ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, με τον Γάλλο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις σε αρκετές περιπτώσεις και να μην αφήνει τους παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα να βρουν δίχτυα.

Ο σκόρερ Μαξίμοβιτς βοήθησε με τη σειρά του για να έρθει το τρίποντο, ενώ από πλευράς ΑΕΛ οι Σικάφκα, Ζίβκοβιτς και Σεσέροβιτς ξεχώρισαν.

Καλύτερη η ΑΕΛ, αλλά το γκολ το έβαλε ο Πανιώνιος...

Το α' ημίχρονο είχε την ΑΕΛ να παίζει καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, ωστόσο από τους παίκτες του Φέστα έλειψε η ουσία, το γκολ δηλαδή.

Δεν ήταν αποτελεσματικοί οι φιλοξενούμενοι στις ευκαιρίες που δημιούργησαν, με χαρακτηριστικότερη το δοκάρι του Γκοΐκοβιτς στο 29', ενώ, αντίθετα, ο Πανιώνιος μία φορά πάτησε με αξιώσεις στην περιοχή και σκόραρε.

Και πώς να μην βρει δίχτυα άλλωστε ο Μαξίμοβιτς στο 17', αφού ουδείς κινήθηκε να τον ανακόψει και ο Σέρβος μέσος νίκησε εύκολα τον Κρίστινσον.

Το κράτησε ο Μαλέρμπ...

Οι Θεσσαλοί είχαν την υπεροχή και στο β' ημίχρονο, αν και φλύαρη, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πιο μαζεμένοι ανασταλτικά και ουσιαστικά μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκαν.

Είχε προηγηθεί μάλιστα πολύ μεγάλη ευκαιρία του Μπουμάλ στο 66', για να «μιλήσει» ξανά ο Μαλέρμπ όταν η ΑΕΛ ενέτεινε την πίεσή της για το γκολ της ισοφάρισης μετά το 80'.

Αυτό δεν ήρθε ποτέ και οι «βυσσινί» θα περιμένουν λίγο ακόμα για να «κλειδώσουν» με τη σειρά τους την υπόθεση παραμονή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κοτσάνης του Συνδέσμου Δράμας με βοηθούς τον Μιχάλη Δημόπουλο του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Νίκο Δημόπουλο του Συνδέσμου Φλώρινας (η ΑΕΛ έχει αρκετά παράπονα για τον πειθαρχικό έλεγχο κυρίως, όπως προκύπτει από τις διαδοχικές ανακοινώσεις κι ενώ ήταν σε εξέλιξη το παιχνίδι).

Κίτρινες: 63' Ντουρμισάι, 83' Σταυρόπουλος - 42' Φατιόν, 69' Γκοΐκοβιτς, 90'+1 Μιλοσάβλιεβιτς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μαλέρμπ, Μασούρας, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Μανιάτης, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (89' Οικονομίδης) Τσιλούλης (65' Παπαγεωργίου), Μπουμάλ (79' Άρσε), Ντουρμισάι.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μόρας, Γκοΐκοβιτς, Μπράλιτς, Μπέρτος (86' Ζίζιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν (71' Γιακιμόφσκι), Σεσέροβιτς, Ζίβκοβιτς, Νούνιτς (65' Κούνιτς), Σικάφκα.