26/04/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016 - 17:17

Έσωσε την παρτίδα η Νίκη Βόλου

Η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου επικράτησε 3-2 της Πύδνας στο Κίτρος * Με την Α.Ε. Καραϊσκάκης στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής

Έπειτα από μία συγκλονιστική αναμέτρηση, την Τετάρτη (21/12), η Νίκη Βόλου επικράτησε 3-2 της Πύδνας στο Κίτρος και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής (2ος όμιλος).

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν πρώτοι στο γκολ με σουτ του Μακράκη στο 2ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι έμελλε να σημειώσουν δύο (10’ πλασέ Μαλακασιώτη, 21’ πλασέ Νικλητσιώτη) και να τους ακυρωθεί ακόμα ένα (στο 16’ λόγω οφσάιντ του Κόλα).

Η Πύδνα Κίτρους, πάντως, δεν το έβαλε κάτω ούτε με το 0-2 ούτε με το ακυρωθέν γκολ του Στούμπου στο 38’ και στο 42’ ξαναμπήκε στο κόλπο με σουτ του Γ. Κυπαρίσση, που άλλαξε πορεία στον Ναουμίδη.

Με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, ο Μακράκης σούταρε εντός περιοχής και έφερε το ματς στα ίσα, μετατρέποντας το υπόλοιπο διάστημα σε θρίλερ.

Η Νίκη Βόλου, πάντως, ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, όταν στο 53ο λεπτό, από γύρισμα του Νικλητσιώτη και κάποιες κόντρες, ο Κορέτα πλάσαρε εύστοχα.

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι άσκησαν ασφυκτική πίεση, έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Κόλα (79’), Μακράκη (82’), αλλά το 2-3 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ (Γιώργος Χατζάρας): Κούζας, Κωτσιόπουλος, Κόλα, Στούμπος, Δήμας, Κυπαρίσσης Γ., Κυπαρίσσης Ν. (72’ Γούτσιος), Καραγκούνης, Ιορδανίδης, Μακράκης, Τσατσαρής.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στέφανος Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαγεωργίου, Παπαδήμας, Ναουμίδης, Δημολιός (64’ Παρασκευαΐδης), Μέτσε, Πετράκος, Κόλα (84’ Ζενούνης), Νικλητσιώτης, Μαλακασιώτης (90’ Κόκκας), Κορέτα.