26/04/2024
ΑΡΗΣ | Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2016 - 19:56

«Σκούπισε» τη Λαμία στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης!

Κακοί οι «κίτρινοι» μέχρι το 80’, σοβαρεύτηκαν στο φινάλε και μετέτρεψαν το 0-1 σε 3-1 από το 85’ έως το 90’+5 * Ο Όμο το γκολ των Φθιωτών

Σκεφτείτε να έπαιζε σοβαρά από την αρχή... Φόρτσαρε στο τέλος και δικαιώθηκε και με το παραπάνω ο Άρης! Δέκα λεπτά έφταναν στους Θεσσαλονικείς για να κάνουν την ανατροπή και από το 0-1 να κερδίσουν με 3-1 τη Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το απόγευμα της Κυριακής (18/9) σε ένα... καθαρόαιμο φιλικό Β’ Εθνικής.

Το απόγευμα άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τους «κίτρινους», αφού στην προθέρμανση τραυματίστηκε ο αρχηγός Ανδρέας Τάτος, ενώ στον αντίποδα, στο 26ο λεπτό χτύπησε και αποχώρησε ο Τζόκιτς των φιλοξενούμενων.

Αναφορικά με το ματς, ο Άρης μπορεί να χαρακτηριστεί από μέτριος ως κακός στο μεγαλύτερο διάστημα, δεδομένου ότι δεν πήρε καλό βαθμό στο δημιουργικό σκέλος ούτε πάτησε πολλές φορές στην περιοχή των Τσέναμο και Πίτκα.

Το θετικό που μπορεί να κρατήσει ο Νίκος Αναστόπουλος είναι ότι έπειτα από μία τόσο «χλωμή» εμφάνιση, η ομάδα του ξέσπασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και εν τέλει λύγισε έναν αντίπαλο που συγκαταλέγεται στις δυνάμεις του φετινού πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Στον αντίποδα, η Λαμία αμύνθηκε σωστά, έπαιζε καλά στην κόντρα και αφού γλίτωσε την παραβίαση της εστίας της στο 31’ (δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Μπούρμπου), «χτύπησε» με κεφαλιά του Όμο, έπειτα από σέντρα του Βασιλόγιαννη, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Ύστερα από ένα μάλλον ανιαρό 40λεπτο στο δεύτερο μέρος, ο Άρης φόρτσαρε και εκμεταλλευόμενος τις αλλαγές του Μπάμπη Τεννέ, οι οποίες δεν βοήθησαν ανασταλτικά, έκανε επίδειξη ισχύος.

Το ρολόι σημάδευε το 85ο λεπτό, όταν από σέντρα του Τζανακάκη, ο Καπνίδης ισοφάρισε με κεφαλιά, ενώ στο 90+1’ ο Τζανακάκης μετατράπηκε από δημιουργός σε σκόρερ, ανατρέποντας τα δεδομένα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ίλιτς, με σουτ εντός περιοχής στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της φιλικής αναμέτρησης του «Κλ. Βικελίδης».

Ως εκ τούτου, ο Αναστόπουλος κρατά την εικόνα του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ ο Τεννές θα πρέπει να προβληματιστεί με την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης των παικτών του στο φινάλε.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης (73’ Αναγνωστόπουλος), Μπούρμπος (46’ Boυτσιάς), Τζανακάκης, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Ανάκογλου (46’ Ίλιτς), Αντρέου (46’ Παυλίδης), Καπνίδης, Μιλούνοβιτς, Ντούνης (63’ Καράμπελας), Ρόβας (46’ Νέτο).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο (46’ Πίτκας), Σπυρόπουλος (83’ Όμο), Πεταυράκης, Βαλιός, Αναστασιάδης (61’ Κοτσώνης), Βασιλόγιαννης (71’ Καραγιάννης), Όμο (83’ Ρογγότης), Τζόκιτς (26’ Μπουλούλης), Μπλάζιτς (61’ Αυγενικού), Βάντερσον (61’ Ντουρμισάι), Πίντο (46’ Τσούκαλος, 74’ Παπατσαρούχας).