27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 1 Απριλίου 2023 - 23:00

To αυτογκόλ της ελπίδας για τον Ιωνικό...

Οι Νικαιώτες επικράτησαν με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης και άφησαν ουραγό τον Λεβαδειακό, μένοντας ζωντανοί για τη σωτηρία

Φώναξε ότι είναι εδώ για την παραμονή... Ο Ιωνικός ξεπέρασε με 1-0 το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης το βράδυ του Σαββάτου (1/4) στο γήπεδο της Νεάπολης για τη 2η «στροφή» των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, παίρνοντας ψυχολογική και βαθμολογική ώθηση.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου με 23 πόντους στη 13η θέση είναι, πλέον, στο +2 από τον ουραγό Λεβαδειακό και στο -2 από τη Λαμία και τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε ένα ματς που κρίθηκε από ένα αυτογκόλ με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Αρκάδες, που με 28 βαθμούς βρίσκονται στη 10η θέση, δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στον Χουτεσιώτη, οι γηπεδούχοι πρόσεξαν τα νώτα τους, δεν έψαξαν με ιδιαίτερες αξιώσεις ένα δεύτερο γκολ, αλλά η δουλειά έγινε και οι ελπίδες σωτηρίας αυξήθηκαν.

Το αυτογκόλ αρκούσε...

Οι «κυανόλευκοι» ήθελαν από τα πρώτα λεπτά να δείξουν ότι θα είναι το αφεντικό στο παιχνίδι, έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιγκρίνσκι στο 7', αλλά τρία λεπτά αργότερα από προσπάθεια του Μύγα ο Καρμόνα σημείωσε αυτογκόλ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν μέχρι το 25' να ελέγχουν απόλυτα το ματς, με τους παίκτες του Άκη Μάντζιου να προσπαθούν εν συνεχεία να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν τα κατάφεραν.

Το β' ημίχρονο ήταν επιεικώς μέτριο, υπήρξαν αρκετά νεύρα και από φάσεις... μηδέν, ωστόσο το ζητούμενο για τους Νικαιώτες ήταν να διαφυλαξουν το υπέρ τους προβάδισμα και δεν είχαν πρόβλημα να πραγματοποιήσουν τον στόχο τους.

Έτσι, το σφύριγμα της λήξης έφερε πολλά χαμόγελα στο «στρατόπεδο» του Ιωνικού εν όψει της συνέχειας των πλέι άουτ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Φωτόπουλο και Σαμοΐλη. Διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός από τον ίδιο Σύνδεσμο ο Νικολαΐδης.

Κίτρινες: 40' Φαντιγκά, 90'+3 Βαλεριάνος, 90'+6 Μύγας - 33' Μπαράλες, 55' Σανταφέ, 90'+4 Ατιένθα, 90'+6 Ιγκλέσιας.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Xoυτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό (90'+2 Μπουένα), Σάκιτς, Κάνιας, Φαντιγκά (78' Ούγκο Σόουζα), Μασάς (86' Γούλερι), Σεμπά, Μάντζης (90' Ελευθεριάδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Τσιφτσής, Καρμόνα, Τασουλής, Ατιένθα, Καστάνο (67' Τζουκάνοβιτς), Αλάγκμπε (73' Ιγκλέσιας), Σανταφέ (67' Τιλίκα), Σίτο (73' Ντεμιντένκο), Ριέρα (53' Μπαρτόλο), Μπερτόγλιο, Μπαράλες.