20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023 - 22:45

Ούτε καλό ούτε κακό, Χ στην Τούμπα...

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0, σε μια δίκαιη ισοπαλία * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο αντίπαλοι

Γκολ δεν μπήκε στην Τούμπα, αλλά δεν... κλαίει και κανείς... ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός δεν ξέφυγαν από το 0-0 το βράδυ της Κυριακής (5/2) στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, αποτέλεσμα που τους κρατά ισόβαθμους στην 3η θέση με 43 βαθμούς, σε μια ισοπαλία που κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυριάρχησε στο πρώτο 20λεπτο και είχε και δοκάρι, οι πρωταθλητές έβγαλαν αντίδραση και ανασυντάχθηκαν εν συνεχεία, για να καταγράψουν με τη σειρά τους δοκάρι, ενώ στο β' ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αρκετά.

Ξεκίνησαν καλύτερα οι Πειραιώτες, ανέβηκαν από το 70' και μετά οι γηπεδούχοι, όμως σημαντικές ευκαιρίες δεν υπήρξαν και η «λευκή» ισοπαλία σίγουρα δεν ικανοποιεί αμφότερους -καθώς είναι στο -5 από τον Παναθηναϊκό και στο -4 από την ΑΕΚ που έχει αγώνα λιγότερο- ωστόσο δεν είναι και καταστροφικό αποτέλεσμα, αφού τα ντέρμπι είναι πάρα πολλά στο πρόγραμμα εν όψει και των πλέι οφ.

Ο Νάρεϊ και ο Κωνσταντέλιας ήταν οι πιο δραστήριοι από πλευράς Θεσσαλονικέων, ο Χάμες Ροντρίγκες όσο είχε δυνάμεις βοήθησε αρκετά τον Ολυμπιακό, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Πασχαλάκης κόντρα στην παλιά του ομάδα και όσες φορές χρειάστηκε δήλωσε παρών με τις επεμβάσεις του.

Έπρεπε να έχει γκολ το α' ημίχρονο, έπεσε πολύ ο ρυθμός στο β'...

Oι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, το οποίο ξεκίνησε με σχεδόν 20λεπτη καθυστέρηση λόγω ενός πανό που είχε αναρτηθεί στις εξέδρες και οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν να κατέβει, με τον Νάρεϊ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό να σημαδεύει το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι ήταν διαρκώς στην επίθεση στο πρώτο τέταρτο, αφού οι παίκτες του Μίτσελ δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα με τίποτα, αλλά ο Πασχαλάκης έδειξε να αισθάνεται σαν στο σπίτι του και κράτησε απαραβίαστη την εστία του σε δύο, τρεις περιπτώσεις.

Μετά το 20', ωστόσο, υπήρξε αντίστροφη εικόνα, καθώς οι πρωταθλητές αποφάσισαν να πιέσουν την άμυνα του ΠΑΟΚ, με τον Χάμες Ροντρίγκες να πιάνει ένα πολύ ωραίο σουτ στο 22' και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Συνέχισε να είναι επιθετικός ο Ολυμπιακός υποχρεώνοντας σε λάθη τους «ασπρόμαυρους», με το α' ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ και με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στα πρώτα λεπτά να συνεχίσουν αυτή την πίεση στην αντίπαλη άμυνα, με τους Θεσσαλονικείς να ανεβαίνουν μέτρα από το 70' και μετά.

Δεν είχαν όμως τον τρόπο να κάνουν τον Πασχαλάκη ν' ανησυχήσει πραγματικά και το 0-0 δεν έμελε να διαφοροποιηθεί έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν Σλοβάκος Κρούζλιακ με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Χάνσκο και Τοντόροβιτς. Διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Σλοβάκος Οτσένας και βοηθός ο Παπαδάκης του Συνδέσμου Ηρακλείου.

Κίτρινες: 45' Ντάγκλας Αουγκούστο, 78' Σάστρε, 90'+2 Ράφα Σοάρες - 69' Παπασταθόπουλος, 82' Ροντινέι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ράφα Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (70' λ. τρ. Νάσμπεργκ), Ντάγκλας Αουγκούστο, Ντάντας (72' Σβαμπ), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς (72' Μπράντον Τόμας), Κωνσταντέλιας (90'+1 Mπίσεσβαρ), Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (61' Κανός), Μπιέλ (80' Ραμόν), Χάμες Ροντρίγκες (80' Σαμασέκου), Μπακαμπού (75' Ελ Αραμπί).