26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 - 18:17

Άνετο πέρασμα της Παναχαϊκής από τη Νέα Αλικαρνασσό

Με 0-2 η νίκη των «κοκκινόμαυρων» ενάντια στον Ηρόδοτο * Είχαν και δοκάρι οι Πατρινοί

Εύκολο απόγευμα είχε την Κυριακή (29/1) η Παναχαϊκή η οποία επικράτησε με 0-2 του Ηροδότου στη Νέα Αλικαρνασσό για τη 13η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Πατρινοί σκόραραν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έτσι πήραν τους τρεις βαθμούς και με 27 παρέμειναν στη 2η θέση, ισόβαθμοι με τον Απόλλωνα Σμύρνης και στο -1 από την πρωτοπόρο Κηφισιά. Από την άλλη οι Κρητικοί βρίσκονται σε δεινή θέση με 0 βαθμούς όντας προτελευταίοι μαζί με τον ΠΑΟ Ρουφ έχοντας όμως και αφαίρεση 3 βαθμών προσωρινά πάντα.

Μέσα σε όλα τα προβλήματα στον πάγκο τους δεν κάθισε λόγω ασθένειας ο Ηλίας Φυντάνης και έτσι την ομάδα του Ηροδότου καθοδήγησαν οι Βασίλης Καλογιάννης και Άλκης Πλουσής.

Οι Αχαιοί μπήκαν δυνατά και στο 3’ απείλησαν με την κεφαλιά του Αλεξόπουλου που πέρασε άουτ μετά την εκτέλεση φάουλ του Χαντί, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το χτύπημα φάουλ του Λινάρδου τρία λεπτά μετά. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα ο Μπουρλάκης από καλή θέση έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ, με τον Ηρόδοτο να απειλεί πρώτη φορά στο 22’ με το ψαλίδι του Ντότη που κατέληξε επίσης άουτ.

Η Παναχαϊκή αύξησε την πίεσή της και στο 26’ μετά από φάουλ του Χαντί ο Μπουρλάκης νίκησε τους πάντες στον αέρα όμως η κεφαλιά του πέρασε πάνω από την εστία. Η υπεροχή των Αχαιών καρποφόρησε και έτσι στο 39ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Ο Ν. Καρακλάιτς με ωραία ενέργεια πάσαρε στον Λινάρδο και ο τελευταίος έκανε με τη μία το σουτ στέλνοντας την μπάλα στο «Γ» του Γκόλοβιτς για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 43’ για χέρι παίκτη του Ηροδότου μετά από σουτ του Λινάρδου όμως ο Αλάμπεης έδειξε «παίζετε».

Δραστήρια και στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή έφτασε κοντά στο 0-2 στο 50’ με το σουτ του Χαντί και τον Φερνάντεζ σωτήρια να διώχνει την μπάλα, ενώ στη μία ώρα αγώνα ο Μάρκοβιτς για τους γηπεδούχους έκανε το σουτ όμως ο Θεοδωράκης μπλόκαρε σταθερά. Ο πορτιέρο της Παναχαϊκής αποσόβησε στο αμέσως επόμενο λεπτό το 1-1 διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Γρηγορόπουλου, ενώ στο 66ο λεπτό είδε την μπάλα να περνά άουτ στην κεφαλιά του Πιτσόλη.

Τελικά, οι «κοκκινόμαυροι» και αφού απείλησαν στο 64’ με το σουτ του Τριμμάτη που απέκρουσε ο Γκόλοβιτς, έφτασαν στο 0-2 στο 83’ όταν ο Αλεξόπουλος μπήκε στην περιοχή κέρδισε τις κόντρες και με ιδανικό πλασέ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Το ματς είχε κριθεί, με την Παναχαϊκή να φτάνει κοντά και στο 0-3 όμως ο Γκόλοβιτς στο 85’ αρνήθηκε το γκολ στον Ν. Καρακλάιτς που έκανε ωραίο πλασέ, ενώ ο Σέρβος στο 90+1’ σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι του Γκόλοβιτς.

Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών), Βοηθοί: Τσολακίδης (Αθηνών), Μητροφάνης (Αθηνών), 4ος: Κουκουράκης (Χανίων).

Κίτρινες: Φράτροβιτς, Μασάδο - Ν. Καρακλάιτς, Χαντί, Μπουρλάκης

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Βασίλης Καλογιάννης, Άλκης Πλουσής): Γκόλοβιτς, Φερνάντεζ, Γρηγορόπουλος, Λεβιντσάνιν (75’ Ν. Χαλκιαδάκης), Ντουμπιά,  Μασάδο, Ντότης (52’ Χαϊκάλης), Φράτροβιτς, Τζούνιορ Έλιο (81’ Χίντρι), Πιτσόλης, Μάρκοβιτς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τριμμάτης, Τσακμάκης, Λαρέα, Τοπάλ, Λινάρδος (90’ Λιοφάγος), Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (74’ Π. Καρακλάιτς), Χαντί (74’ Σίλβα), Ν. Καρακλάιτς, Αλεξόπουλος.