20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022 - 19:19

Ξεμπλόκαρε η Νίκη Βόλου

Πρώτο φετινό τρίποντο για την ομάδα του Βοσνιάδη, 3-0 τπον Απόλλωνα Πόντου * Με δέκα από το 38ο λεπτό οι «κοκκινόμαυροι»

Τα πρώτα χαμόγελα έσκασαν την Κυριακή (27/11) για τη Νίκη Βόλου, η οποία επικράτησε άνετα με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου για την 4η αγωνιστική του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Με το πρώτο φετινό της τρίποντο, λοιπόν, η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη βρίσκεται στην 8η θέση με 4 βαθμούς, ενώ 3 πόντους μετρούν οι «κοκκινόμαυροι» στη 13η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο γήπεδο της Νεάπολης, ο Σιαφά άνοιξε το σκορ στο 10' με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Παναγιωτίδη από αριστερά, ενώ στο 38' οι Θεσσαλοί απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Μαλουμαντσόκο ανέτρεψε τον Σιαφά σε προφανή θέση για γκολ και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με 11 vs 10 οι «κυανόλευκοι» έφτασαν δύο λεπτά αργότερα στο 2-0 και σκόρερ ήταν ο Μιράντα με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 49' με σουτ από θέση έξω δεξιά.

Ο Μιράντα κυνήγησε το χατ τρικ και στο 56' με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής υποχρέωσε τον Πίτκα να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ στο 73' σούταρε με τη μία μετά τη σέντρα του Δημητρίου από αριστερά και πάνω στη γραμμή απεσόβησε το 4-0 ο Ντιαλόσι.

Από εκεί και πέρα, έπεσε ο ρυθμός και οι «κυανόλευκοι» έχουν πλέον καλύτερη ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Παπακωνσταντίνου του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τον Γάκο του Συνδέσμου Φθιώτιδας και τον Βογιατζή του Συνδέσμου Καρδίτσας.

Kόκκινες: 38' Μαλουμαντσόκο.

NIKH ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Δεληζήσης (79' Κριμιτζάς), Παναγιωτίδης (65' Δημητρίου), Τσουκαλάς, Κυριακίδης (74' Μπάλλας), Σιαφά, Μιλούνοβιτς (65' Γαβριηλίδης), Μιράντα (74' Μέτσε).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Αμπουντού, Αμαραντίδης, Μαλουμαντσόκο, Μουμίν, Καλαϊτζίδης, Καλογέρης, Λαμπίρης (27' λ. τρ. Δαλιανόπουλος), Κωστίκας, Φράγκος (78' λ. τρ. Εσαλό), Αραβίδης (39’ Ντιαλόσι).