23/04/2024
1ος (Βόρειος) Όμιλος | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022 - 21:23

Άτυχος ο Αλμωπός

Η ομάδα της Αριδαίας «κόλλησε» στο 0-0 με τον Μακεδονικό, αν και ήταν καλύτερη έχοντας και δύο δοκάρια

Δεν κατάφερε ο Αλμωπός να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη του στη σεζόν παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία 0-0 στον Μακεδονικό την Κυριακή (27/11), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Βόρειου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, ανάμεσά τους και δύο δοκάρια.

Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα που αφήνει με την πίκρα την ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη που παρέμεινε χαμηλά στην κατάταξη με 3 βαθμούς. Αντίθετα, οι Θεσσαλονικείς πήγαν στους 7 και βρίσκονται στο -3 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ Β'.

Ο Αλμωπός ήταν πολύ επικίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο απειλώντας με Έππα, Γιαλαμούδη και Τσιπούρα ενώ στο 35' είχε δοκάρι με τον Πέττα.

Στο δεύτερο μέρος ο Μακεδονικός βελτιώθηκε και απείλησε με Σιμόνι και Σαραγιώτη. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία όταν ο Μπαρατιάνη έσωσε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γιουκούδη. Στο 76' οι Αριδαιώτες είδαν ξανά τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι από προσπάθεια του Παπαδόπουλου ενώ στις καθυστερήσεις ο Γουναρίδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Πέττα.

Διαιτητής ήταν ο Κεχαγιάς (Κοζάνης), με βοηθούς τους Μπάλα (Τρικάλων) και Δεδικούση (Λάρισας). Τέταρτος ήταν ο Σταφυλάς (Ξάνθης).

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Μανωλάκης, Κολλαράς, Σέχου, Γιουκούδης, Κέρθι (82' Ασλαμπάλογλου), Έππας (77' Πέλκας), Πέττας, Παρασκευάς (67' Σουλιώτης), Τσιπούρας (67' Παπαδόπουλος), Γιαλαμούδης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης (85' Γουνόπουλος), Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος (77' Ζαννάκης), Μιλισάβλιεβιτς (66' Τσιλιγγίρης), Σιμόνι, Σαραντίδης (66' Σάντσεθ).