24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022 - 17:51

Σκόραρε νωρίς και έκανε σεφτέ το Αιγάλεω

Πρώτη φετινή νίκη για το «Σίτι», 1-0 τον Ηρόδοτο στη Νέα Αλικαρνασσό

Το Αιγάλεω ήταν ο νικητής στο ματς των ουραγών απέναντι στον Ηρόδοτο καθώς επικράτησε με 1-0 των Κρητικών το απόγευμα της Κυριακής (27/11) στη Νέα Αλικαρνασσό για την 4η «στροφή» του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Το «Σίτι» πήρε έτσι την πρώτη του φετινή νίκη και έφτασε στους 4 βαθμούς, έχοντας και την εντός έδρας ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με την ΑΕΚ Β’, τη στιγμή που ο Ηρόδοτος παρέμεινε στους 0 βαθμούς και 0 γκολ μετά από 4 ματς.

Οι Κρητικοί προσδοκούσαν σε κάτι καλύτερο στο ματς με το Αιγάλεω, στην επιστροφή μάλιστα του Ηλία Φυντάνη στον πάγκο τους, όμως η ομάδα του Θωμά Γράφα με ένα πολύ ωραίο γκολ του Τσιλιγκίρη στο 6’ πήρε τη νίκη με 0-1.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το 1-1 χωρίς πάντως να κάνουν κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το ημίχρονο, ενώ το Αιγάλεω κρατούσε άνετα το υπέρ του 0-1. Ο Ηρόδοτος ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο 45λεπτο, το «Σίτι» άρχισε να οπισθοχωρεί, με τη μεγάλη ευκαιρία να έρχεται λίγο πριν το φινάλε με την κεφαλιά του Φαλκάο που πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου), Βοηθοί: Βλαχάκης (Ρεθύμνου), Κομισοπούλου (Χανίων), 4ος: Κουκουράκης (Χανίων).

Κίτρινη: Δημούτσος

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Ηλίας Φυντάνης): Κρόστα, Κριεζίου, Κυριακίδης, Μακριδάκης, Τζούνιορ Έλιο (65′ Πλιάτσικας), Ζιώγας (22′ λ.τρ. Γκίνη), Μασάδο, Βρεττός, Φαλκάο, Φράγκος, Χαλκιαδάκης.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Χοτζάλι, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Σταματάκης, Τσίτσαρης, Δημούτσος, Τσιλιγκίρης, Κολλάς, Μπαστιάνος.