29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022 - 19:10

Ο Ιωαννίδης... ξελάσπωσε ξανά τον Παναθηναϊκό

Ο 22χρονος φορ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη επί του μαχητικού Ατρομήτου (2-0), ενώ σκόραρε στο φινάλε και ο Μάγκνουσον * Με 10 από το 35' οι Περιστεριώτες

Όταν δεν βρίσκει δίχτυα ο Σπόραρ τη λύση δίνει ο Ιωαννίδης…

Μετά το ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο ο 22χρονος επιθετικός λύτρωσε και την Κυριακή (13/11) τον Παναθηναϊκό στο εντός έδρας ματς με τον Ατρόμητο για τη 13η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0 του μαχητικού και αγωνιζόμενου για 70 λεπτά περίπου Ατρόμητου με 10 παίκτες, χάρις στο γκολ του νεαρού φορ και την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον στις καθυστερήσεις.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε έτσι τον πρώτο γύρο στην κορυφή του πρωταθλήματος στην οποία βρίσκεται μόνος από την 3η αγωνιστική, έχοντας 37 βαθμούς και μοναδική απώλεια το 1-1 με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, περιμένοντας το αποτέλεσμα του ντέρμπι Ολυμπιακός - ΑΕΚ. Από την άλλη οι Περιστεριώτες είχαν δύσκολο έργο, το οποίο έγινε ακόμα δυσκολότερο με την αποβολή του Έρλινγκμαρκ και με 16 πόντους είναι στην 7η θέση.

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν μπόρεσε να βρει όμως τον δρόμο προς τα δίχτυα, έχοντας και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Κουρμπέλη, απέναντι σε έναν Ατρόμητο που αμύνονταν σωστά και με παίκτη λιγότερο από το 35’ και που για 80 λεπτά ήταν κρατούσε τον βαθμό της ισοπαλίας ωστόσο δεν τα κατάφερε στο φινάλε.

Από… νωρίς εγκαταστάθηκε στα καρέ του Ατρόμητου ο Παναθηναϊκός ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ ωστόσο παρά τα συνεχόμενα κόρνερ αυτά δεν απέφεραν κάτι και ενώ στο 8’ έγινε η πρώτη φάση με το διαγώνιο σουτ του Σπόραρ που επίσης πέρασε κόρνερ. Στο 19’ ο Μπερνάρντ με φάουλ θέλησε να απειλήσει ωστόσο ο Γιαννιώτης απέκρουσε την μπάλα σε φάση που τραυματίστηκε προσωρινά και χρειάστηκε να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες.

Στο ημίωρο ο Έρλινγκμαρκ μάρκαρε τον Κουρμπέλη δεχόμενος την κίτρινη κάρτα του Μανούχου ο οποίος στο 35’ απέβαλλε τον Σουηδό μέσο για πάτημα στον αστράγαλο του Πέρεθ, ενώ από την εκτέλεση του φάουλ στο 38’ με τον Μπερνάρντ, ο Σπόραρ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο επερχόμενος Κουρμπέλης με προβολή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη. Ο πορτιέρο του Ατρόμητου κράτησε ζωντανή την ομάδα του στο 42’ διώχνοντας σε κόρνερ την κεφαλιά του Σένκεφελντ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας το γκολ και στο 52’ ο Κουρμπέλης έπιασε ωραίο σουτ με τον Γιαννιώτη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Το «τριφύλλι» έψαχνε να βρει χώρους και απειλούσε από τα πλάγια με τις σέντρες του Χουάνκαρ και του Κώτσιρα, ενώ ο τελευταίος στο 62’ θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ αλλά η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε πέρασε κόρνερ.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη στο 64’ τον Ιωαννίδη αντί του Κουρμπέλη και ο Κόλμαν για τον Ατρόμητο έκανε τρεις αλλαγές βλέποντας την κούραση και θέλοντας να κλείσει και άλλο τους διαδρόμους, με τους Φριντζόνσον, Τζοβάρα, Κλωναρίδη να αντικαθιστούν τους Κιάρτανσον, Μουνίθ και Ρομπάιγ, ενώ στο 67’ ο Σπόραρ απέτυχε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γιαννιώτη.

Και αφού δεν έδωσε λύση ο Σλοβένος, την έδωσε ο Ιωαννίδης στο 80ο λεπτό όταν ο Μπερνάρντ από τον άξονα πάσαρε στον Σπόραρ εκείνος συνεργάστηκε με τον νεαρό επιθετικό ο οποίος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1-0, λυτρώνοντας το «τριφύλλι». Ο Παναθηναϊκός είχε το τρίποντο στα χέρια του και στο 90+4’ ο Μάγκνουσον με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ σημείωσε το 2-0, φάουλ που κέρδισε με ωραία ενέργεια ο Βαγιαννίδης.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Νικολακάκης (Λασιθίου), 4ος: Τζιοβάρας (Φθιώτιδας), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 27’ Μπερνάρντ - 30’ Έρλινγκμαρκ, 90+2’ Χατζηισαΐας

Κόκκινη: 35’ Έρλινγκμαρκ (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (82’ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (82’ Γκάνεα), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κουρμπέλης (64’ Ιωαννίδης), Πέρεθ, Τσέριν, Βέρμπιτς (87’ Τσοκάι), Μπερνάρντ, Σπόραρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης (86’ Τζαβίδας), Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ (64’ Τζοβάρας), Ροτάριου (45’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (64’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (64’ Φριντζόνσον).