28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022 - 21:39

Έγκλημα και τιμωρία για τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο στο... 103'!

Πολύ καλοί οι «ερυθρόλευκοι», αλλά στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων ο άγαρμπος Άβιλα έδωσε το δικαίωμα στον Δανό διαιτητή Κέλετ να δώσει το πέναλτι με το οποίο ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 1-1 και κράτησε το +10 από τους Πειραιώτες

Απείχε ελάχιστα δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός από μια μεγάλη νίκη στη Λεωφόρο το βράδυ της Κυριακής (6/11), αλλά δεν πανηγύρισε τελικά και το ισόπαλο 1-1 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 11η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1 τον πικραίνει πολύ... Ο Γκονσάλο Άβιλα στο 90'+6 με μια άγαρμπη κίνηση βρήκε τον Ιωαννίδη στο πρόσωπο εντός περιοχής, δίνοντας το δικαίωμα στον Δανό διαιτητή Κέλετ να δει τη φάση στο VAR και να καταλογίσει πέναλτι, με το οποίο ο εύστοχος Σπόραρ στο 90'+13 κράτησε αήττητη την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς και η οποία με 31 βαθμούς διατήρησε το +10 από τους πρωταθλητές.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν σημαντικά παράπονα γι' αυτή τη φάση, ωστόσο πρέπει να τα βάλουν και με τον εαυτό τους, αφού δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το 0-1 με το γκολ του Μπιέλ στο 84', ενώ ο Μπρινιόλι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» με πέντε σημαντικές αποκρούσεις όσο το ματς ήταν στο 0-0.

Κοινώς, οι Πειραιώτες, που ειδικά στο β' ημίχρονο ήταν πολύ καλύτεροι από τον «αιώνιο» αντίπαλό τους, έχασαν μέσα από τα χέρια τους μια νίκη που σίγουρα θα τους έδινε άλλη ώθηση στην προσπάθεια για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Aν δεν ήταν ο Μπρινιόλι...

Στο α' ημίχρονο οι «πράσινοι» είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, αλλά τις σημαντικότερες ευκαιρίες τις είχαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Μπρινιόλι να δείχνει από νωρίς ότι ήταν σε εξαιρετική βραδιά.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, έχοντας εγκλωβίσει το... κομπιούτερ των γηπεδούχων στη μεσαία γραμμή, τον Ρούμπεν Πέρεθ δηλαδή, αυτή τη φορά έδειξε ότι είχε και φρεσκάδα και δεν έβγαλε κούραση όπως έχει συμβεί πολλάκις στα παιχνίδια του στην τρέχουσα σεζόν, με τον Μπρινιόλι να κάνει τη μία μετά την άλλη τις σπουδαίες αποκρούσεις.

Δεν μπορούσε όμως ο Ιταλός γκολκίπερ ν' αποτρέψει το 0-1 στο σουτ του Μπιέλ στο 84' (κόντραρε και στον Μάγκνουσον η μπάλα) και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν οι πρωταθλητές το πολύτιμο διπλό.

Εντέλει, η φάση του πέναλτι κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό, που γενικά ήταν μέτριος και τα... βαριά του χαρτιά (Μπερνάρντ, Βέρμπιτς, Παλάσιος) είχαν μείνει στα ρηχά, ενώ από πλευράς Ολυμπιακού οι Μπιέλ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ και Χάμες Ροντρίγκες φανέρωσαν -κυρίως στο δεύτερο μέρος- ότι έχουν «κουμπώσει» για τα καλά στην ενδεκάδα και δίνουν άλλη ποιότητα στους Πειραιώτες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δανός Κέλετ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Χούμελγκααρντ και Σκίτε. Διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Δανός Σούνμπεργκ και βοηθός ο Μεϊντάνας του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 51' Μπερνάρντ, 57' Ρούμπεν Πέρεθ, 90'+6 Χουάνκαρ, 90'+11 Σένκεφελντ - 34' Mπακαμπού, 51' Ίνμπομ Χουάνγκ, 90'+7 Άβιλα, 90'+8 Παπασταθόπουλος, 90'+9 Βρουσάι, 90'+11 Εμβιλά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (46' Κώτσιρας), Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Ρούμπεν Πέρεθ, Τσέριν (87' Ιωαννίδης), Μπερνάρντ, Παλάσιος (53' λ. τρ. Κουρμπέλης), Βέρμπιτς (78' Βαγιαννίδης), Σπόραρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Ντόι, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας (75' Βρουσάι), Μπιέλ (90'+3 Μπόουλερ), Χάμες Ροντρίγκες (86' Φορτούνης), Μπακαμπού (76' Ελ Αραμπί).