04/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2022 - 20:54

Πολύ ωραίος Βόλος και με τεσσάρα στους «16» του Κυπέλλου

Με 4-0 η επιβλητική νίκη-πρόκριση των Θεσσαλών κόντρα στον Ιωνικό * Είχαν και δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι

Πολύ φορμαρισμένος, εύστοχος και συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας... Ο Βόλος έπιασε εξαιρετική απόδοση το βράδυ της Τρίτης (18/10) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και με το επιβλητικό 4-0 ενάντια στον Ιωνικό θα δώσει το «παρών» στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλοί, που είχαν στον πάγκο τον Παντελή Μπούσια λόγω της τιμωρίας του Κώστα Μπράτσου ύστερα από την αποβολή του στο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος με τον Λεβαδειακό, έπαιξαν και πάλι πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο το εκτεταμένο ροτέισον που έκανε ο Δημήτρης Σπανός για λογαριασμό των Νικαιωτών στο παιχνίδι της 5ης φάσης του θεσμού.

Η τριπλέτα των Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς και Κούτσια ήταν εντυπωσιακή στο α' ημίχρονο, για να προηγηθεί ο Βόλος με 2-0 κι έχοντας πολλές ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ενώ στο δεύτερο μέρος έπεσε κάπως ο ρυθμός, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν άλλα δύο τέρματα.

Ο Κότνικ στο 0-0 έκανε σπουδαία διπλή απόκρουση σε ισάριθμες προσπάθειες του Νίκου Ιωαννίδη, που ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι βέβαια έχουν ως προτεραιότητα την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα 1 μετά το άσχημο ξεκίνημα που έχουν κάνει στη φετινή σεζόν.

Δεν έγινε το 0-1 και μετά... καταιγίδα ο Βόλος

To ματς είχε από τα πρώτα λεπτά γρήγορο ρυθμό, με τον Ιωαννίδη στο 10' να μην τα καταφέρνει δις κόντρα στον Κότνικ και από εκεί και πέρα οι «κυανέρυθροι» κυριάρχησαν.

Ο Κούτσιας άνοιξε το σκορ στο 19' με κεφαλιά, πέντε λεπτά αργότερα ο Ντέλετιτς σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ακολούθησαν ορισμένες καλές αποκρούσεις του Περλέσι, που δεν κατάφερε εντέλει ν' αποτρέψει το 2-0, για να χριστεί εκ νέου σκόρερ ο Κούτσιας στο 42ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος πάλι ο Κότνικ στο 52' είπε «όχι» στον Ιωαννίδη, δεν μπόρεσε ο Ιωνικός να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και όλα τελείωσαν οριστικά στο 62', με τον Μεταξά να εκμεταλλεύεται μεγάλο λάθος του Αντούνες και να γράφει το 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με ωραίο βολέ ο Οζέγκοβιτς στο 79' και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, με τον Βόλο να φτάνει έτσι σε θριαμβευτική νίκη-πρόκριση, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η σειρά του Νοκέρτ να σημαδέψει το δοκάρι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Στάικο του Συνδέσμου Λάρισας και τον Πάτρα του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 54' Μεταξάς, 65' Εσκοβάλ, 75' Κούτσιας - 25' Ιωαννίδης, 40' Τσίμπσαχ.

ΒΟΛΟΣ (Παντελής Μπούσιας, στην εξέδρα λόγω τιμωρίας ο Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο (62' Λυμπεράκης), Ουές, Πίρινεν, Εσκοβάλ (77' Οζέγκοβιτς), Τσοκάνης (46' Μεταξάς), Ματίγια, Νοκέρτ, Ντέλετιτς (46' Βίκτορ Φερνάντεζ), Πάολο Φερνάντες (62' Μεθκίδα), Κούτσιας.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Περλέσι, Πογοσιάν, Σερβιλάκης, Τσιριγώτης (46' Αντούνες), Μίλο, Τσίμπσαχ (46' Φαντιγκά), Μασάς (59' Χ. Ιωαννίδης), Οφόσου, Σεμπά (46' Λοβέρα), Μεντόσα (70' Άοσμαν), Ν. Ιωαννίδης.