20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2022 - 21:28

Με Μποάκι πήρε το πρώτο τρίποντο η Λαμία

Χάρη σε ένα γκολ του Γκανέζου επιθετικού, οι Φθιώτες επικράτησαν με 1-0 του Λεβαδειακού στο «Αθ. Διάκος» κι έκαναν «σεφτέ» στο πρωτάθλημα

Έσπασε το ρόδι… Την πρώτη της νίκη στη φετινή Σούπερ Λίγκα 1 πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου (1/10) η Λαμία, που κέρδισε εντός έδρας τον Λεβαδειακό με 1-0 για την 6η αγωνιστική.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα ήταν συνολικά καλύτερη και για να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς χρειάστηκε ένα γκολ του Μποάκι στο 61'. Έφτασε έτσι τους 6 βαθμούς και ανέβηκε στην κατάταξη.

Οι «πράσινοι» στον αντίποδα, στο ντεμπούτο του Γιάσμινκο Βέλιτς στον πάγκο, παρουσιάστηκαν ακίνδυνοι και συνεχίζουν να ψάχνουν την πρώτη τους νίκη παραμένοντας στην προτελευταία θέση.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με αργό τέμπο και ελάχιστες φάσεις, ο Λεβαδειακός απείλησε πρώτος στο 6' όταν ο Μπελμόντ έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση πάνω στον Βρακά, πήρε το «ριμπάουντ» αλλά το νέο σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, με τον Τσιλούλη να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ανάπαυλα δεν έγινε το παραμικρό. Ναι μεν οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή ωστόσο αδυνατούσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ αφού η ομάδα  του Γιάσμινκο Βέλιτς αμυνόταν οργανωμένα.

Με περισσότερη όρεξη και ενέργεια επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι και στο 60' έφτασαν κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Τσιλούλη που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ένα λεπτό αργότερα η υπεροχή τους καρποφόρησε καθώς ο Μποάκι σκόραρε από κοντά με το κεφάλι γράφοντας το 1-0. Το τέρμα του Γκανέζου επιθετικού μπλόκαρε εντελώς τους παίκτες του Γιάσμινκο Βέλιτς που δεν μπορούσαν με κανέναν τρόπο να αντιδράσουν. Στο 82', μάλιστα, κινδύνευσαν να δεχθούν και δεύτερο γκολ αλλά ο Μάρκοβιτς έβγαλε την κεφαλιά του Κορνέζου ενώ στο 90+5' το μακρινό σουτ του Μανούσου έφυγε λίγο έξω.

Εκτός από το τέρμα του πέτυχε ο Μποάκι έκανε γενικά πολύ καλή δουλειά και δίκαια κατακτά τον τίτλο του πολυτιμότερου των νικητών. Από εκεί και πέρα, ιδιαίτερα κινητικός ήταν ο Τσιλούλης ενώ εξαιρετική παρουσία στα μετόπισθεν είχε ο Κορνέζος. Από πλευράς Λεβαδειακού ο Βρακάς έκανε φιλότιμες προσπάθειες ενώ θετικός ήταν και ο Μπελμόντ.

Διαιτητής ήταν ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Σινιοράκη (Χανίων) και Χριστακόγλου (Χαλκιδικής). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και AVARο Στεφανής (Καρδίτσας). Τέταρτος ήταν ο Πολυχρόνης (Πιερίας).

Κίτρινες: 44' Αντέτζο, 70' Τσιλούλης, 83' Γκοράνοφ, 86' Μανούσος - 16' Μουτίνιο, 31' Βήχος, 70' Μπελμόντ

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Σλίβκα (57' Ντε Βινσέντι), Νούνιες (57' Ασκόφσκι, 90+2' Μπενίτες), Τσιλούλης, Μποάκι (71' Μανούσος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βήχος (71' Παναγιώτου), Βινίσιους, Λιάγκας, Μεχία (75' Τόρο), Μπελμόντ, Μουτίνιο, Βρακάς, Σκβάρκα (63' Νίκας), Δούμτσιος (75' Τσιριγώτης).