19/04/2024
Εθνικές ομάδες | Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2022 - 23:42

Kακή και χαμένη η Εθνική στη Λάρνακα

Η Κύπρος κέρδισε 1-0 και υποχρέωσε την Ελλάδα στην πρώτη της ήττα στο φετινό Νations League * Είχε δοκάρι ο Φούντας και ακυρωθέν μέσω VAR γκολ

Έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και μοιραία ήρθε η ήττα... Η Εθνική έχασε με 1-0 από την Κύπρο το βράδυ του Σαββάτου (24/9) στη Λάρνακα, καταγράφοντας το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα στον 2ο όμιλο της League C του φετινού Nations League, αλλά στην ουσία δεν αλλάζει κάτι για την ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ, που έχει εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο στη League B.

Οι διεθνείς πλήρωσαν την πολύ χαλαρή αμυντική τους λειτουργία στο α' ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δέχθηκαν το γκολ από τον Τζιονή κι ενώ η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια (έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο) είχε ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα, ενώ στο δεύτερο μέρος μπλοκαρίστηκαν από τους πολύ καλά οργανωμένους στην άμυνα γηπεδούχους.

Ο Κάστανος ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής, με Λοΐζου, Τζιονή και Σωτηρίου να προκαλούν πολλά προβλήματα στην ελληνική άμυνα στο πρώτο 45λεπτο, ενώ από πλευράς «γαλανόλευκης» ο Φούντας ήταν αρκετά δραστήριος ερχόμενος από τον πάγκο, με δοκάρι και ακυρωθέν γκολ, αν και γενικά δεν μπορεί να πει κανείς ότι ξεχώρισε κάποιος από την Εθνική.

Με 12 βαθμούς η Ελλάδα είναι στο +6 από το Κόσοβο και στο +5 από την Κύπρο και τη Βόρεια Ιρλανδία.

Χαλαρή ανασταλτικά, ανύπαρκτη δημιουργικά...

H Eλλάδα μπήκε σχετικά καλά στο παιχνίδι και στο 4' ο Δουβίκας είχε μια άστοχη κεφαλιά από καλή θέση, ενώ γενικά μέχρι και τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου οι παίκτες του Πογέτ έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα.

Ωστόσο, η έλλειψη συγκέντρωσης στην ανασταλτική λειτουργία έφερε μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Λοΐζου στο 17' κι ένα λεπτό αργότερα το γκολ των Κύπριων με σκόρερ τον Τζιονή.

Πέλκας στο 21' και Σωτηρίου στο 24' σπατάλησαν σημαντικές στιγμές είτε για το 1-1 είτε για το 2-0 και σταδιακά έπεσε πολύ ο ρυθμός, για να κλείσει το α' ημίχρονο με το προβάδισμα των παικτών του Κετσπάγια.

Η Εθνική έβγαλε μεγαλύτερη σοβαρότητα στο δεύτερο μέρος, αλλά δημιουργικά υστέρησε απελπιστικά κόντρα στους γηπεδούχους, που έκλειναν άριστα τους διαδρόμους προς τα καρέ τους.

Ο Φούντας, πάντως, ήταν άτυχος στο 63', με το δοκάρι και τον Παναγή να του στερούν το 1-1 στο ωραίο δυνατό σουτ που έπιασε, για να σκοράρει στο 88', αλλά μέσω VAR δεν μέτρησε το γκολ ως οφσάιντ του Χατζηδιάκου.

Εντέλει, δεν άλλαξε κάτι έως το σφύριγμα της λήξης και η Εθνική οφείλει στο ματς της Τρίτης (27/9) με τη Βόρεια Ιρλανδία στη Ριζούπολη να δείξει βελτίωση και αμυντικά κι επιθετικά, ώστε να γυρίσει στις νίκες και να κλείσει όπως πρέπει την παρουσία της σε αυτή την έκδοση του Νations League.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Λευκορώσος Κουλμπάκοφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ζικ και Μασλιάνκο. Διαιτητής VAR ήταν ο Πολωνός Φρανκόφσκι και βοηθός ο συμπατριώτης του Πσκιτ.

Κίτρινες: 90' Χαραλάμπους - 8' Σιώπης, 88' Φούντας.

ΚΥΠΡΟΣ (Τιμούρ Κετσπάγια): Παναγή, Ανδρέου, Ιωάννου (76' Αντωνιάδης), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Κυριάκου, Κάστανος (76' Γκόγκιτς), Αρτυματάς, Λοΐζου (58' Χαραλάμπους), Τζιονής (64' Καρώ), Σωτηρίου (76' Κακουλής).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Σιώπης (46' Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (77' Χατζηγιοβάνης), Μασούρας, Πέλκας (77' Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (58' λ. τρ. Ιωαννίδης), Δουβίκας (46' Φούντας).