19/04/2024
ΑΕΚ | Παρασκευή 5 Αυγούστου 2022 - 22:00

Έβγαλε γούστα στο ΓΣΠ η ΑΕΚ

Η Ένωση έκανε το 4Χ4 στα φιλικά, κερδίζοντας και την Ομόνοια (0-2) * Πινέδα και Μάνταλος τα γκολ των «κιτρινόμαυρων» που άφησαν ξανά πολύ καλές εντυπώσεις

Σκορπάει χαμόγελα… Πραγματοποιώντας μία ακόμα θετική εμφάνιση, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 0-2 της Ομόνοιας το βράδυ της Παρασκευής (5/8) σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΓΣΠ της Λευκωσίας.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και με γκολ των Πινέδα (21’) και Μάνταλου (66’) έφτασε στη νίκη κάνοντας παράλληλα το 4Χ4 στα φιλικά προετοιμασίας της.

Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν ένταση και δημιουργία τόσο από τον άξονα όσο και από τις πλευρές, μην επιτρέποντας στους Ομονοιάτες να γίνουν απειλητικοί με εξαίρεση στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου.

Η ΑΕΚ πίεσε στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 11' είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ. Ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια και σουτ του Πινέδα. Στο 40' οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν εκ νέου όταν ο Αραούχο έκανε… τσαφ όντας φάτσα με τον Φαμπιάνο, για να ακολουθήσουν τρεις σημαντικές φάσεις για τους γηπεδούχους. Στο 41' ο Στάνκοβιτς είπε διπλό «όχι» στην κεφαλιά του Κακουλή και στο σουτ του Μπρούνο ο οποίος ένα λεπτό αργότερα σούταρε άουτ από καλή θέση εντός περιοχής.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα ωστόσο ο Πινέδα πλάσαρε από θέση τετ α τετ πάνω στον Πινέδα. Ότι όμως δεν κατάφερε ο Μεξικανός μέσος, το πέτυχε στο 66' ο Μάνταλος ο οποίος με σουτ έγραψε το 0-2. Μετά το 70’, λόγω των πολλών αλλαγών, ο ρυθμός έπεσε αισθητά και δεν σημειώθηκαν φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται χωρίς δυσκολία το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέσιακς (82' Παναγιώτου), Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Μπάρκερ (54' Λοΐζου, Μπρούνο, Παπουλής (62' Παπουλής), Κακουλής (62' Μάταβζ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μήτογλου (67' Ρότα), Τζαβέλλας (67' Άμραμπατ), Χατζισαφί (80' Κοσίδης), Γκατσίνοβιτς (76' Γιούσης), Τσούμπερ (67' Μοχαμάντι), Γιόνσον (76' Μιτάι), Σιμάνσκι (76' Κορνέζος), Πινέδα (67' Μουστακόπουλος), Μάνταλος (67' Φράνσον), Αραούχο (67' Λιβάι Γκαρσία).