19/04/2024
ΑΡΗΣ | Πέμπτη 4 Αυγούστου 2022 - 21:59

Λίγος ο Άρης στο Ισραήλ και σκούρα τα πράγματα…

Οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν με 2-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλέον ψάχνουν την ανατροπή στη ρεβάνς, αν θέλουν να προκριθούν στα πλέι οφ του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ * Συγκλονιστικός με σπουδαίες επεμβάσεις ο Κουέστα, έχασε το... άχαστο στο 95' ο Καμάτσο

Και τώρα τρέχει… Δεν τα κατάφερε ο Άρης να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από το Ισραήλ το βράδυ της Πέμπτης (4/8) καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι «κίτρινοι» παρουσιάστηκαν αγνώριστοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεχόμενοι ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Μάλιστα, αν δεν υπήρχε ο Κουέστα να κάνει πολλές σωτήριες επεμβάσεις, τότε το κοντέρ θα έγραφε πολλά. Πάντως, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν να είχαν βρει ένα τέρμα και να πάνε με άλλον αέρα στη ρεβάνς του «Κλεάνθης Βικελίδης» όμως ο Καμάτσο έχασε το… άχαστο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν καθόλου καλά στο ματς, χάνοντας εύκολα τη μπάλα στη μεσαία γραμμή ενώ τα μαρκαρίσματά τους δεν έβγαιναν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ να είναι ιδιαίτερα απειλητική. Στο 9' ο Κανιτσόβσκι νικήθηκε από κοντά από τον Κουέστα, ο οποίος αντέδρασε σωστά και στα σουτ των Σαμπορίτ (13') και Γιοβάνοβιτς (23'). Στο 29' οι Ισραηλινοί ευτύχησαν να προηγηθούν όταν ο Κανιτσόβσκι πάσαρε στον Γιοβάνοβιτς που με πλασέ έγραψε το 1-0. Μετά το 35', η ομάδα του Χερμάν Μπούργος βελτίωσε κάπως την εικόνα της και στο 44' απείλησε όταν ο Μαντσίνι σούταρε αλλά ο Πέρετζ απέκρουσε.

Φορτσάτη βγήκε στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος η Μακάμπι Τελ Αβίβ και στο 49' είχε μια καλή στιγμή σε σουτ του Χοζέζ που εξουδετέρωσε ο Κουέστα. Στο 59' ο Ν. Μπίτον σούταρε λίγο άουτ, στο 67' ξανά ο Ισπανός γκολκίπερ είπε «όχι» στην κεφαλιά του Ζάχαβι ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Γκλουχ στο σουτ που επιχείρησε. Ο Άρης δημιούργησε την πρώτη του φάση στο β’ ημίχρονο στο 75' όταν ο Πέρετζ έδειξε τα αντανακλαστικά του σε σουτ του Καμάτσο ωστόσο εννέα λεπτά αργότερα δέχθηκε και το 2-0 με πλασέ του Ζάχαβι. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Χερμάν Μπούργος βγήκε μπροστά και λίγο έλειψε να κάνει τη... ζημιά. Στο 87' ο Πέρετζ έδιωξε την κεφαλιά του Ντουκουρέ ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμάτσο αστόχησε από το ένα μέτρο σε κενή εστία!

Αναφορικά με τους διακριθέντες, ο Κουέστα ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του Άρη ενώ φιλότιμες προσπάθειες κατέβαλε ο Ντουκουρέ. Από πλευράς νικητών, ξεχώρισαν οι Ν. Μπίτον, Φαν Όβερεμ και Κανιτσόβσκι.

Διαιτητής ήταν ο Χίγκλερ (Ολλανδία), με βοηθούς τους Ντικς (Ολλανδία) και Χόνιγκ (Ολλανδία). Τέταρτος ήταν ο Κούι (Ολλανδία).

Κίτρινες: 45+3' Σαμπορίτ, 85' Ζάχαβι, 90+3' Γκλάζερ - 52' Ιτούρμπε

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετζ, Ζεράλντες, Γεΐνι, Σαμπορίτ, Χοζέζ (62’ Γκλουχ), Ν. Μπίτον (62' Ναχμίας), Γκλάζερ, Φαν Όβερεμ (90+1' Ρίκαν), Κούβας (67' Ζάχαβι), Κανιτσόβσκι, Γιοβάνοβιτς (67' Πέριτσα).

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (81' Μαζικού), Νταμπό (81' Ντιόπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (63' Πάλμα), Ματέο Γκαρσία (51' Μανού Γκαρθία), Ιτούρμπε (63' Καμάτσο), Γκρέι.