02/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021 - 18:59

Εύκολα η Λαμία στα προημιτελικά με δεύτερη νίκη

Άνετη πρόκριση με 0-1 για τους Φθιώτες, που διπλασίασαν τις επιτυχίες τους κόντρα στον Ιωνικό

Πήρε ξανά τον Ιωνικό, η Λαμία, αυτή την φορά στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, την Πέμπτη (23/12) με σκορ 0-1. Πρόκειται για την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για την Λαμία απέναντι στον Ιωνικό εφέτος, η οποία συνδυάστηκε και με πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος για τους Φθιώτες! Σκόρερ ο Ελευθεριάδης για τους φιλοξενούμενους.

Δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 από τον πρώτο αγώνα ο Ιωνικός που δεν απέδωσε όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά, αποκλεισμένος από το ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν ήδη 0-1 και οι γηπεδούχοι αναζητούσαν 4 γκολ για να περάσουν αυτοί αντί της Λαμίας.

Η Λαμία ξεκίνησε δυνατά στο ματς και κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο, δεν επέτρεπε στον Ιωνικό να κάνει το παιχνίδι του. Οι Νικαιώτες φαίνονταν βιαστικοί στις επιθέσεις τους και είχαν κενά στην άμυνα στην προσπάθειά τους να βρουν ένα γκολ που θα τους έβαζε στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η Λαμία είχε δοκάρι στο 26’ με σέντρα του Μαρτίνεθ, η οποία κόντραρε στον Βαφέα και κατέληξε στην οριζόντια δοκό της εστίας του Χουτεσιώτη. Οι Φθιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και δικαιώθηκαν στο 38’, ανοίγοντας το σκορ με τον Ελευθεριάδη που σκόραρε για το 0-1. Ο Τζανδάρης πέρασε στον Τάιρον, αυτός με την μία έδωσε ωραία στον Ελευθεριάδη και αυτός από θέση μέσα δεξιά πλάσαρε άψογα για το 0-1 της Λαμίας. Ο Ιωνικός πλέον ήθελε 4 γκολ για να προκριθεί και είχε να ανέβει βουνό για να κάνει το ακατόρθωτο και να περάσει αυτός στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο έγιναν φάσεις και για τις δύο ομάδες. Οι κυριότερες από αυτές ήταν ένα σουτ του Πογκοσιάν στο 66’ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ, και το δοκάρι του Ρόμανιτς στο 90’+2 με σουτ από την αριστερή πλευρά του γηπέδου. Το ματς τελείωσε με σκορ το 0-1 και η Λαμία προκρίθηκε εύκολα επί του Ιωνικού με συνολικό σκορ 0-3 και θα βρίσκεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας, με βοηθούς τον Καραγκιζόπουλο του Συνδέσμου Ημαθίας και τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης.

Κίτρινες: 41’ Βαλεριάνος, 41’Τάιρον, 41’ Άοσμαν, 90’+1 Πογκοσιάν

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης (90’+1 Χριστοδουλής), Τσιριγώτης, Βαφέας (60’ Γκοτσούλιας), Σάντσεζ, Μύγας (60’ Πογκοσιάν), Βαλεριάνος, Κιάκος, Ντάλσιο (84’ Κωνσταντινίδης), Άοσμαν, Μάναλης, Καμπράλ (84’ Μουστάκης).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ,  Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Τζανδάρης (70’ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο (88’ Μαζουλουξής), Ρόμανιτς, Τάιρον (70’ Νούνιες), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (82’ Τσούκαλος).