19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:28

Έβαλε στη μιζέρια τον Παναθηναϊκό ο Άρης!

Οι «κίτρινοι» πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη, 1-0 τους «πράσινους», εκμεταλλευόμενοι μία από τις ευκαιρίες τους * «Χρυσός» σκόρερ ο Καμαρά για τους Θεσσαλονικείς * Δεύτερη σερί ήττα για το «τριφύλλι» που προβληματίζει…

Ο Άρης είναι εδώ… Οι «κίτρινοι» μετά τα δύο πρώτα ανεπιτυχή αποτελέσματά τους στο φετινό πρωτάθλημα, το βράδυ της Τετάρτης (22/9) επικράτησαν με 1-0 του Παναθηναϊκού στο «Κλ. Βικελίδης» και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, στο πλαίσιο της 3ης «στροφής» της Σούπερ Λίγκας 1.

Αυτό που σίγουρα έλειπε από τον Άρη στα πρώτα παιχνίδια κόντρα στον ΟΦΗ εντός έδρας και με τον Ιωνικό στη Νεάπολη ήταν η αποτελεσματικότητα. Αυτή που… εμφανίστηκε στο ματς με τους «πράσινους» και έτσι η ομάδα του Άκη Μάντζιου πήρε τους τρεις βαθμούς μειώνοντας στο -2, από το -6 με το οποίο ξεκίνησαν.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός την πάτησε όπως στα Γιάννενα. Νωρίς δέχτηκε το γκολ στο «Ζωσιμάδες» η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, νωρίς και στο «Κλ. Βικελίδης», δεν βρήκε ποτέ απάντηση στο τέρμα των γηπεδούχων και μοιραία ήρθε η δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια που κράτησε τον Παναθηναϊκό στους τρεις βαθμούς, από το 4-0 της πρεμιέρας με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Λεωφόρο.

Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός, που έκανε τους φίλους του να φύγουν με χαμόγελο από το «Απόστολος Νικολαΐδης» στο ματς με την «Ελαφρά Ταξιαρχία», στα δύο επόμενα ματς τους έκανε να προβληματιστούν. Και μπορεί στο ματς με τους «κίτρινους», το «τριφύλλι» να είχε 2-3 κλασικές ευκαιρίες, εν αντιθέσει με το παιχνίδι στα Ιωάννινα, ωστόσο εν γένει οι εμφανίσεις με ΠΑΣ και Άρη δεν ήταν ανάλογες των προσδοκιών που… γεννήθηκαν από την πρεμιέρα.

Αγωνιστικά και σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με αρκετές μονομαχίες και δύναμη, ο Άρης εκμεταλλευόμενος μία από τις ευκαιρίες του πήρε τη νίκη με 1-0. Οι «κίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, αιφνιδιάζοντας τους «πράσινους», οι οποίοι από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου ανέβασαν στροφές και απείλησαν δις με τον Ιωαννίδη.

Αυτές ήταν και οι μοναδικές περιπτώσεις απειλής από πλευράς Παναθηναϊκού στα πρώτα 45 λεπτά καθώς στα υπόλοιπα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν την κατοχή, έφταναν στην περιοχή αλλά δεν δημιουργούσαν ευκαιρίες, συνεπώς δίκαια πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 1-0.

Ο Άρης πήρε το κέντρο στα πρώτα λεπτά και με κινητήριους μοχλούς τους Μπερτόλιο, Γκάμα, Καμαρά έφτανε εύκολα στην «πράσινη» περιοχή, αλλά πότε ο Κώτσιρας, πότε ο Βέλεθ έδιωχναν τον κίνδυνο ή παραχωρούσαν κόρνερ τα οποία δεν εκμεταλλεύονταν οι «κίτρινοι».

Στο 10’ όμως οι εξέδρες πήραν… φωτιά. Ο Διούδης με βολέ είδε τον Καμαρά να κερδίζει την μπάλα στο χώρο του κέντρου και ο Γάλλος πάσαρε στον Μπερτόλιο ο οποίος από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε την ασίστ στον συμπαίκτη του ο οποίος στο κενό τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Οκτώ λεπτά μετά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όμως σωστά δεν δόθηκε κάτι καθώς η μπάλα βρήκε τον αγκώνα του Πούγγουρα από τη σέντρα του Μαντσίνι, σε μία φάση που ο άσος του Άρη άδειασε εύκολα τον Χουάνκαρ.

Εν συνεχεία οι «πράσινοι» πήραν τα ηνία και έφτασαν στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις αμφότερες με τον Ιωαννίδη. Αρχικά στο 23’ ο Χατζηγιοβάνης από τα δεξιά έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα προς τον Ιωαννίδη ο οποίος πρόλαβε τα στόπερ του Άρη, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά μετά σε εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, ο φορ του Παναθηναϊκού έπιασε την κεφαλιά με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την κατοχή μπάλας, να φτάνει στην περιοχή του Άρη, αλλά χωρίς ευκαιρία πλην της φάσης του 44’ όταν ο Βιτάλ επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Κουέστα, αλλά ο πορτιέρο του Άρη μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Άκης Μάντζιος φρέσκαρε από νωρίς την ομάδα του βγάζοντας στις αρχές του δευτέρου μέρους τον πολύ καλό Μπερτόλιο και περνώντας στη θέση του τον Εντιαγέ. Αντίθετα ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς καθυστέρησε να κάνει τις αλλαγές και όλα αυτά τη στιγμή που και στα Γιάννενα είχε καθυστερήσει να ανακατέψει την τράπουλα.

Έτσι, οι του Άρη με τη σιγουριά που έβγαζαν στο παιχνίδι μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο 45λεπτο αγγίζοντας στο 50’ το 2-0 από ωραία προσπάθεια και σουτ του Μαντσίνι με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και έχοντας κλείσει όλες τις γραμμές δεν επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό να κάνει ευκαιρία, έχοντας εκείνοι δύο καλές στιγμές με Εντιαγέ (59’ και 65’), αλλά και με τον Σάσα στο 63’ με αμφότερες να καταλήγουν άουτ.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τους Μαουρίτσιο, Παλάσιο με σκοπό να μην συνεχίσει παθητικά στο ματς ο Παναθηναϊκός, να πάρει το κέντρο και να ψάξει με αξιώσεις την ισοφάριση. Έτσι στο 69’ οι «πράσινοι» δήλωσαν παρόντες στο «Κλ. Βικελίδης» χάνοντας τη σπουδαιότερη ευκαιρία τους στην αναμέτρηση όταν ο Ιωαννίδης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουέστα, όμως ο πορτιέρο του Άρη σταμάτησε το πλασέ του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Η είσοδος και του Καρλίτος και το γεγονός ότι πλέον οι «πράσινοι» έπαιζαν με δύο επιθετικούς ανάγκασε τους παίκτες του Άρη να κοιτάξουν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ και εν συνεχεία σε κάποια αντεπίθεση να ψάξουν το δεύτερο τέρμα, τη στιγμή που και ο χρόνος κυλούσε υπέρ τους.

Αφού και η κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 76’ από την εκτέλεση κόρνερ του Βιτάλ δεν είχε ευτυχή κατάληξη, καθώς ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος ο Μαουρίτσιο, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ της ομάδας του Άκη Μάντζιου. Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε για την έκρηξη χαρά του υπό πίεση, τεχνικού των «κίτρινων».

Καμαρά, Γκάμα, Μπερτόλιο, Σάσα ξεχώρισαν από πλευράς Άρη, ενώ από τους «πράσινους» σίγουρα ξεχώρισε ο Ιωαννίδης που ήταν σε όλες τις φάσεις της ομάδας του και ο Χατζηγιοβάνης.

Κίτρινες: 61’ Εντιαγέ, 67’ Φαμπιάνο, 81’ Μαντσίνι, 86’ Καμαρά, 90+4’ Σούντγκρεν - 86’ Πέρεθ, 90+3’ Χουάνκαρ

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Απτόσογλου (Αθηνών), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Τζέγκο, Σάσα (90+1’ Ματίγια), Μπερτόλιο (46’ Εντιαγέ), Μαντσίνι (82’ Ιτούρμπε), Γκάμα (71’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Πούγγουρας (87’ Λούντγκβιστ), Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (61’ Μαουρίτσιο), Χατζηγιοβάνης (72’ Καρλίτος), Βιτάλ, Βιγιαφάνιες (61’ Παλάσιος), Ιωαννίδης (87’ Μακέντα).