29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:26

Τρίποντο μέσα στο άγχος για τον Ολυμπιακό στη Λαμία

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-1 στο «Αθ. Διάκος», αλλά προβλημάτισαν ξανά * Είχαν δοκάρι οι Φθιώτες που άξιζαν την ισοπαλία

Nίκησε, αλλά ίδρωσε για τα καλά... Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-1 τη Λαμία στο «Αθανάσιος Διάκος» το βράδυ της Κυριακής (19/9) και ρέφαρε στη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 την γκέλα της πρεμιέρας με τον Ατρόμητο, ωστόσο για μία ακόμη φορά προβλημάτισε με την εικόνα του.

Οι πρωταθλητές, που με 4 βαθμούς είναι μαζί με την ΑΕΚ και τον Παναιτωλικό στην 3η θέση, ευτύχησαν στο α' ημίχρονο να βάλουν δύο γκολ στις δύο φορές που πάτησαν στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά στο δεύτερο μέρος δεν τους βγήκε η τακτική της διαχείρισης του προβαδίσματος.

Οι Φθιώτες ήταν εξαιρετικοί, είχαν δοκάρι στο 58', μείωσαν στο 70' και σπατάλησε ο αειθαλής Λουκάς Βύντρα την ευκαιρία στο 79' για την ισοφάριση, με το 2-2 αν γινόταν να είναι και κάτι που σαφώς άξιζε η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, οποία παρέμεινε εντέλει στο μηδέν ύστερα και από την ήττα από τον Βόλο στην 1η αγωνιστική.

Για τους «ερυθρόλευκους», λοιπόν, εξελίχθηκε ψυχοβγαλτικά το παιχνίδι, με τον Μπουχαλάκη να είναι αυτός που ξεχώρισε περισσότερο, ενώ κάποια καλά διαστήματα είχαν οι Βαλμπουενά, Αγκιμπού Καμαρά και Ονιεκούρου.

Από πλευράς «κυανόλευκων» ο Ρόμανιτς και ο Τιρόνε ήταν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων, ενώ βοήθησαν πολύ ερχόμενοι από τον πάγκο οι Βύντρα και Ελευθεριάδης.

Στριμώχθηκε, αλλά κράτησε το διπλό...

Oι Πειραιώτες είχαν την τύχη με το μέρος τους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, καθώς στο 10' ο Βατσλίκ έδειξε τα αντανακλαστικά του σε μια επικίνδυνη κεφαλιά του Τιρόνε, για να ανοίξει το σκορ δύο λεπτά αργότερα ο Σισέ με άπιαστη κεφαλιά.

Δεν φόρτσαρε πάντως η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κι ενώ ήταν πολύ μαχητικοί οι γηπεδούχοι, για να προκύψει το 0-2 από τον Μπουχαλάκη στο 32', σε φάση που η μπάλα κόντραρε στον Μαζουλουξή και δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Σαράνοφ.

Η Λαμία, ωστόσο, δεν απογοητεύθηκε και στο β' ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερη, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν τον τρόπο να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Σαράνοφ (ο Τικίνιο ήταν κινητικός, αλλά και αποκομμένος στην επίθεση).

Ο Καραμάνος στο 58' σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, δεν λάθεψε όμως στο 70ό λεπτό και η μείωση του σκορ έφερε ενθουσιασμό στους «κυανόλευκους» που κυνήγησαν με πείσμα την ισοφάριση κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε... στριμωχθεί για τα καλά.

Τελικά, αφού ο Βύντρα δεν μπόρεσε εξ επαφής στο 79' να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά, παρά την πίεση που άσκησε η Λαμία κι ενώ το άγχος περίσσευε για τους πρωταθλητές, που εξακολουθούν να μην πατάνε καλά στα πόδια τους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Κυκλάδων και βοηθός ο Πετρόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας.

Κίτρινες: 41' Ρόμανιτς, 70' Μαζουλουξής.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας (40' λ. τρ. Βύντρα), Άνχελ Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Τζανδάρης (83' λ. τρ. Γκέντσογλου), Τιρόνε (65' Μανούσος), Νούνιες, Ρόμανιτς, Μανουσάκης (65' Ελευθεριάδης), Καραμάνος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Bατσλίκ, Καρμπόβνικ (83' Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (83' Σουρλής), Α. Καμαρά (76' Βρουσάι), Ονιεκούρου (76' Λόπες), Βαλμπουενά (62' Κούντε), Τικίνιο.