29/03/2024
Εθνικές ομάδες | Κυριακή 6 Ιουνίου 2021 - 21:54

Kρατάει τη νίκη και το γόητρο η Εθνική

Η Ελλάδα, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο α' ημίχρονο, επικράτησε με 2-1 στη Μάλαγα της Νορβηγίας στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό του Ιουνίου * Σκόραραν Μασούρας και Ανδρούτσος

Έκλεισε θετικά τον κύκλο των φιλικών αγώνων και άφησε υποσχέσεις... Η Εθνική κέρδισε με 2-1 τη Νορβηγία στη Μάλαγα την Κυριακή (6/6), δείχνοντας καλό πρόσωπο για 45 λεπτά και ως συνέχεια της εξαιρετικής εικόνας που είχε εμφανίσει πριν μερικά εικοσιτετράωρα ενάντια στο Βέλγιο.

Στο δεύτερο μέρος δεν ήταν το ίδιο θελκτικό το αγωνιστικό πρόσωπο των παικτών του Τζον Φαν'τ Σιπ, αλλά μια φιλική νίκη είναι πάντα καλοδεχούμενη και ως αποτέλεσμα και για λόγους γοήτρου, με τους Πέλκα, Μασούρα, Ανδρούτσο και Τσιμίκα να συνθέτουν ένα ωραίο καρέ στο α' ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα ήρθαν τα δύο γκολ της «γαλανόλευκης» με Μασούρα και Ανδρούτσο, οι διεθνείς είχαν ωραία κυκλοφορία της μπάλας και πολλά τρεξίματα, ενώ ανασταλτικά το σχήμα με τρεις στόπερ (Μαυροπάνος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας) πήγε επίσης καλά.

Στο β' ημίχρονο η σωστή κυκλοφορία χάθηκε, οι Σκανδιναβοί έβγαλαν περισσότερη δύναμη στο παιχνίδι τους και μείωσαν με τον Στράντμπεργκ, με τον Φαν'τ Σιπ να αλλάζει πρόσωπα αλλά όχι σύστημα, χωρίς πάντως να διατρέξει ιδιαίτερο κίνδυνο για την ισοφάριση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Εντέλει, το διπλό παρέμεινε και θα κάνουν διακοπές με καλή ψυχολογία οι διεθνείς, περιμένοντας βέβαια τα σημαντικά παιχνίδια του Σεπτεμβρίου με Κόσοβο (εκτός) και Σουηδία (εντός) για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Το πρόσημο είναι θετικό...

Ύστερα από το αναγνωριστικό πρώτο δεκαλέπτο στο «Λα Ροσαλέδα» η Εθνική ανέβασε «στροφές» και στο 13' ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση αξιοποίησε την ωραία κάθετη πάσα του Πέλκα στην πλάτη της νορβηγικής άμυνας για το 0-1.

Οι παίκτες του Στόλε Σολμπάκεν έδειχναν αποσυντονισμένοι, με τους διεθνείς να πατούν εύκολα περιοχή και στο 21' ο Ανδρούτσος σημείωσε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα με το εθνόσημο στο στήθος, βρίσκοντας δίχτυα με πλασέ ύστερα από ασίστ του Τσιμίκα.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να «πληγώσει» ακόμη πιο πολύ τους τυπικά γηπεδούχους, χωρίς πάντως να προκύψει κι ένα τρίτο γκολ μέχρι να πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Η Νορβηγία έβγαλε αντίδραση στο β' ημίχρονο, συμμαζεύτηκε αμυντικά και από στημένη φάση ο Στράντμπεργκ στο 64' πέτυχε το 1-2, αλλά στην όποια πίεση άσκησαν για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης η ελληνική οπισθοφυλακή αντέδρασε χωρίς πρόβλημα (εξαιρετική η εμφάνιση του Τζαβέλλα στο πρώτο μέρος και του Παπαδόπουλου στο δεύτερο), με τον δεινό σκόρερ Χάαλαντ να εξουδετερώνεται απόλυτα.

Βέβαια, η έλλειψη καλών επιλογών στο δημιουργικό κομμάτι στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν θα πρέπει να περάσει απαρατήρητη από τον Φαν'τ Σιπ, αν και σίγουρα το πρόσημο από τα δύο φιλικά του Ιουνίου είναι κάτι παραπάνω από θετικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δανός Κέλετ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Κρονλίκε και Μάστρουπ.

Κίτρινες: -

NOΡΒΗΓΙΑ (Στόλε Σολμπάκεν): Χάνσεν, Γκρέγκερσεν, Μέλινγκ (69' Μπιόρκαν), Στράντμπεργκ, Άιερ (88' Xάνχε-Όλσεν), Μίντσχε (46' Σόρλοτ), Μπεργκ (69' Άουρσνες), Tόρσμπι (46' Τόρστβεντ), Ζακάριασεν (46' Ράιερσον), Έντεγκααρντ, Χάαλαντ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν'τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Παπαδόπουλος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος (90'+4 Mπακάκης), Γαλανόπουλος (57' Ζέκα), Μπουχαλάκης (75' Σιώπης), Τσιμίκας, Μάνταλος (57' Μπακασέτας), Πέλκας (75' Παυλίδης), Μασούρας (57' Τζόλης).