26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Μαΐου 2021 - 21:31

Ισόπαλη «σούπα» στο ΟΑΚΑ με… κερδισμένο τον Άρη

Η ΑΕΚ έμεινε στο 0-0 με τους Θεσσαλονικείς, που «σφράγισαν» την τρίτη θέση στη Σούπερ Λίγκα 1 * Είχε δοκάρι η Ένωση

Χωρίς νικητή και γκολ ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (16/5) η αναμέτρηση του ΟΑΚΑ, καθώς ΑΕΚ και Άρης «κόλλησαν» στο 0-0 για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Ένα αποτέλεσμα που αφήνει με χαμόγελα τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι εξασφάλισαν την τρίτη θέση στη βαθμολογία, μετά από 40 χρόνια!

Από την πλευρά της, η Ένωση περιορίστηκε στην τέταρτη ολοκληρώνοντας έτσι μία χρονιά που θα θέλει να ξεχάσει σύντομα.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο, έχοντας και δοκάρι με τον Τσιγκρίνσκι, και τους «κίτρινους» να έχουν την πρωτοβουλία στην επανάληψη χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μαντσίνι.

Πιο ενθουσιώδης ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα και στο 13’ απείλησε όταν ο Κουέστα εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Μάνταλου. Οι Θεσσαλονικείς ισορρόπησαν γρήγορα και στο 24’ απάντησαν με το φαλτσαριστό σουτ του Γκάμα να αποκρούεται από τον Τσιντώτα. Στο 33’ οι «κιτρινόμαυροι» ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Σάκιτς, με τον διαιτητή Τρεϊμάνις ωστόσο να λέει «παίζετε» θεωρώντας το ακούσιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα καταγράφηκε η σημαντικότερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο η οποία και ανήκε στους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν πιο κινητική. Έβγαζε περισσότερη φρεσκάδα στον αγωνιστικό χώρο ενώ έχοντας τις γραμμές κοντά, δυσκόλευε τον «Δικέφαλο» να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει. Οι φιλοξενούμενοι ήταν, μάλιστα, εκείνοι που έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν στο 73’ με τον Μαντσίνι να μη μπορεί να νικήσει με κοντινή προβολή τον Τσιντώτα. Όσον αφορά την ΑΕΚ, είχε μία υποψία φάσης στο 87’ όταν ο Ρόουζ έκοψε σωτήρια το σουτ του Νεντελτσιάρου.

Ο Τσιγκρίνσκι ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ. Ο Ουκρανός στόπερ ήταν σταθερός στα μετόπισθεν ενώ βοήθησε και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα, ο Βασιλαντωνόπουλος ήταν θετικός σε ακόμα ένα ματς.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ρόουζ ήταν ο καλύτερος των φιλοξενούμενων, δηλώνοντας παρών όπου χρειάστηκε. Επίσης, καλά τα πήγε και ο Ματίγια που κέρδισε πολλά φάουλ στο χώρο του κέντρου ενώ κινητικός όσο αγωνίστηκε ήταν ο Γκάμα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τρεϊμάνις (Λετονία), με βοηθούς τους Γκουντερμάνις (Λετονία) και Σπασιονίκοβς (Λετονία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Μπόγκναρ (Ουγγαρία) και AVARο Μεϊντανάς (Αχαΐας). Τέταρτος ήταν ο Κουκούλας (Λέσβου).

Κίτρινες: 25’ Μάνταλος, 38’ Σάκχοφ, 61’ Τσιγκρίνσκι - 90’ Σούντγκρεν, 90+2’ Κουέστα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης (78’ λ.τρ. Μιτάι), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας (64’ λ.τρ. Νεντελτσιάρου), Βασιλαντωνόπουλος, Λόπες, Σιμάνσκι (46’ Κρίστιτσιτς), Σάκχοφ (46’ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (64’ Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία (90’ Μπαγκαλιάνης), Γκάμα (74’ Σίλβα), Μπερτόγλιο(74’ Μπρούνο), Μάνος (56’ Μαντσίνι).