25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Μαΐου 2021 - 21:23

Τεσσάρα στη Λεωφόρο ο πρωταθλητής Ολυμπιακός

Ιδανικό φινάλε στο 46ο πρωτάθλημα των «ερυθρόλευκων» με το θριαμβευτικό 1-4 επί του Παναθηναϊκού * Πολύ ωραίο ματς με πάνω κάτω την μπάλα και χαμένο πέναλτι για τους «πράσινους»

Aυτό το φινάλε στη φετινή Σούπερ Λίγκα 1 ήταν το καλύτερο για τον πρωταθλητή... Ο Ολυμπιακός πήρε θριαμβευτικό διπλό στη Λεωφόρο την Κυριακή (16/5) με 4-1 επί του Παναθηναϊκού, για να κάνει έτσι ακόμη πιο... γλυκό το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Έξι ημέρες πριν τον τελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι να μην χαριστούν στους «πράσινους», διαψεύδοντας πανηγυρικά όσους ενδεχομένως να περίμεναν ότι θα υπήρχε χαλάρωση μετά τη φιέστα της περασμένης Τετάρτης (12/5).

Οι πρωταθλητές εκμεταλλεύθηκαν στον μέγιστο βαθμό τα τρανταχτά αμυντικά κενά των γηπεδούχων, σε ένα παιχνίδι πάντως που σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκειά του ήταν πολύ καλό, με πάνω κάτω την μπάλα κι ενώ και ο ΠΑΟ είχε φάσεις για περισσότερα γκολ, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Βιγιαφάνιες με το σκορ στο 0-2.

Η ουσία, όμως, είναι ότι δεν απέφυγε τη συντριβή από τον «αιώνιο» αντίπαλο κι επειδή οι εντυπώσεις πάντα μένουν, ήταν σίγουρα το χειρότερο φινάλε σε μια κάκιστη σεζόν, που βρήκε το «τριφύλλι» να μένει εκτός Ευρώπης (για αγωνιστικούς λόγους αυτή τη φορά) και στο -37 από τον Ολυμπιακό (90 έναντι 53).

Καμαρά, Μασούρας κι Ελ Αραμπί ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τους δύο τελευταίους να μοιράζονται το σκοράρισμα με δύο γκολ έκαστος, Ιωαννίδης και Μπουζούκης ξεχώρισαν για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου.

Αμείλικτος ο Ολυμπιακός...

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και με τους Πειραιώτες να αντιλαμβάνονται ότι ο ΠΑΟ, που η αλήθεια είναι ότι είχε τις σημαντικές απουσίες στα μετόπισθεν των Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Χουάνκαρ (ο τελευταίος έβγαλε πρόβλημα στην προθέρμανση), έμπαζε πίσω χτυπώντας αλύπητα, για να προκύψει το γρήγορο 0-2 με τα δύο γκολ του Μασούρα στο 7' και το 12'.

Στο 14' ο Χασάν σκόραρε με τη σειρά του, αλλά δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Σα είχε υποπέσει σε πέναλτι στον Ιωαννίδη, οπότε με τη συνδρομή του VAR δεν έγινε το 0-3 και η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε από τον Σουηδό διαιτητή Έκμπεργκ.

Ο Σα, ωστόσο, νίκησε τον Βιγιαφάνιες στο 17', με τον Ιωαννίδη ένα λεπτό αργότερα να σημαδεύει το δοκάρι κι έτσι οι «πράσινοι» απέτυχαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Πίσω παρέμεναν σε... τραγική κατάσταση κι ο Ελ Αραμπί στο 38' αξιοποίησε την ασίστ του Μασούρα για το 0-3, για να ακολουθήσει ένα β' ημίχρονο, όπου για 30 λεπτά είχαν πάει πέρα κάθε τακτικές και οι δύο ομάδες έπαιξαν φουλ επιθετικά αμφότερες.

Ο Μαουρίσιο στο 53' πέτυχε υπέροχο γκολ για το 1-3, έχασε ευκαιρίες για το 2-3 ο Παναθηναϊκός, αλλά ήταν ο Ελ Αραμπί αυτός που στο 72' με άπιαστη κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά το 75' ήταν λογικό να πέσει ο ρυθμός, δεν προέκυψε άλλο γκολ και το «τριφύλλι» τελείωσε με 10 παίκτες τον αγώνα λόγω της αποβολής του Βιγιαφάνιες στο 90'+1 με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σουηδός Έκμπεργκ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Κούλουμ και Χάλμπεργκ. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Πολωνός Γκιλ και βοηθός ο Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 30' Σάντσες, 50' Μολό, 59' Βιγιαφάνιες - 16' Σα, 41' Ρέαμπτσιουκ, 80' Καλογερόπουλος, 83' Μπουχαλάκης.

Kόκκινες: 90'+1 Βιγιαφάνιες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Xριστογεώργος, Μολό, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος (67' Σανκαρέ), Μαουρίσιο (78' Τζαβίδας), Μπουζούκης (62' Καρλίτος), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (67' Ενγκμπακοτό), Ιωαννίδης (78' Αϊτόρ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Εμβιλά (78' Μπρούμα), Σεμέδο, Καλογερόπουλος, Ανδρούτσος, Καμαρά (70' Τιάγκο Σίλβα), Μπουχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (46' Λαλά), Μασούρας (70' Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Χασάν (89' Βαλμπουενά).