28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 5 Μαΐου 2021 - 21:25

«Πράσινη» ατυχία και 2-2 με Αστέρα

Ανώτερος ο Παναθηναϊκός, αδικείται από την ισοπαλία με τους Αρκάδες μέσα στη Λεωφόρο * Δύο δοκάρια για το «τριφύλλι» * Αυστηρό το πέναλτι που έδωσε στους φιλοξενούμενους ο Γκορτσίλας

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά του για έξοδο στην Ευρώπη πέταξε το βράδυ της Τετάρτης (5/5) ο Παναθηναϊκός ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν δις, με τους καλύτερους στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης «πράσινους» να ισοφαρίζουν ισάριθμες φορές και να στέκονται άτυχοι καθώς είχαν δύο δοκάρια!

Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που το σύνολο του Λάζλο Μπόλονι δεν κατάφερε να κερδίσει φέτος τον Αστέρα. Μετά και το αποτέλεσμα αυτό, λοιπόν, έφτασε τους 55 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από την τέταρτη ΑΕΚ, που προς το παρόν κρατά στα χέρια της το τελευταίο εισιτήριο για τη European Conference League.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε πολύ στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 6’ απείλησε με το σουτ του Χατζηγιοβάνη που κατέληξε άουτ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με το που βγήκαν από το μισό της άμυνάς τους έκαναν τη ζημιά καθώς στο 10’ ο Σουάρεθ με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Μετά το γκολ που δέχθηκαν, οι «πράσινοι» είχαν τη μπάλα στα πόδια τους και στο 28’ έφεραν το ματς στα… ίσια με τον Χατζηγιοβάνη να πλασάρει στην κενή εστία μετά από λάθος έξοδο του Παπαδόπουλου. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπαράλες σπρώχτηκε εντός περιοχής από τον Πούγγουρα και ο ρέφερι Γκορτσίλας υπέδειξε πέναλτι συμβουλευόμενος και το VAR. Πάντως ήταν μία αυστηρή απόφαση, που προκάλεσε μάλιστα και τις διαμαρτυρίες από πλευράς Παναθηναϊκού. Ο ίδιος ο Μπαράλες ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, νίκησε τον Διούδη και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 53’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Σουάρεθ. Ο Χατζηγιοβάνης δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε σε 2-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι πήραν τα ηνία και περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τους αντιπάλους τους που προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Στο 72’ ο Πούγγουρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ενώ πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ του Τασουλή που απέκρουσε ο Διούδης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πίεσε για το γκολ της νίκης και στο 90’ έφτασε μια ανάσα από το να το πετύχει όταν ο Σανκαρέ πλάσαρε στο δοκάρι.

Ο δις σκόρερ Χατζηγιοβάνης ήταν αναμφίβολα ο κορυφαίος των γηπεδούχων, πολύ γεμάτο ματς έκανε ο Βιγιαφάνιες ενώ θετικοί ήταν και οι Αλεξανδρόπουλος, Νιάς.

Από πλευράς Αρκάδων, Κώτσιρας και Τασουλής τα πήγαν εξαιρετικά τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά ενώ κινητικός ήταν και ο Τιλίκα.

Διαιτητής ήταν ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Μεϊντανά (Αχαΐας) και Κόλλια (Ηπείρου). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών) και AVAR ο Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 74’ Βέλεθ - 43’ Μπαράλες, 45+2’ Κώτσιρας, 87’ Γκόμες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας (81’ Σανκαρέ), Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (81’ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Ενγκμπακοτό (73’ Καμπετσής), Μακέντα (65’ Καρλίτος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (90+4’ Γκαρθία), Χριστόπουλος, Σουάρεθ, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ριέρα (56’ Γκόμες), Σίτο (56’ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα (80’ Κρέσπι), Μπαράλες (56’ λ.τρ. Τζίμας).