26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Απριλίου 2021 - 21:28

Βολικό Χ στο Περιστέρι

Ατρόμητος και Λαμία έμειναν στο 0-0 * Οι Περιστεριώτες αισθάνονται ακόμα πιο άνετοι εξασφαλίζοντας σχεδόν και μαθηματικά την παραμονή τους *  Σώθηκαν οριστικά οι Φθιώτες * Από το 33’ με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι λόγω κόκκινης του Γιαννιώτη

Ευχαριστημένες και οι δυο… Δεν ανέδειξε νικητή η σαββατιάτικη (24/4) αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τη Λαμία για τη 5η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων κοντραρίστηκε με τους Φθιώτες στο Περιστέρι, με το σφύριγμα της λήξης να τις βρίσκει ισόπαλες με 0-0.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να παραμείνει αήττητη στη διαδικασία των πλέι άουτ, έχοντας 32 βαθμούς σώθηκε οριστικά πλέον, ενώ η ομάδα του Σάββα Παντελίδη δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην συγκεκριμένη διαδικασία, αλλά είναι ακόμα πιο άνετη εξασφαλίζοντας σχεδόν και μαθηματικά την παραμονή της.

Τα πιo συναρπαστικά πράγματα στον αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και σε διάστημα τριών λεπτών. Αρχικά, στο 33’, ο Γιαννιώτης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, επειδή μπλόκαρε τη μπάλα εκτός περιοχής και έπειτα στο 36’, ο Ντέλετιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, διότι ο Ρόμανιτς, που επηρέασε τη φάση ήταν οφσάιντ. Αμφότερες οι φάσεις κρίθηκαν μέσω του VAR.

Δεν ήθελε κανείς να χάσει

Παιχνίδι κέντρου και αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος για τις δύο ομάδες, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Ο Ατρόμητος είχε δύο καλές στιγμές, πρώτα στο 6’ με ένα σουτ του Γιακουμάκη το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρι και στη συνέχεια στο 23’ με σουτ του Ούμπιντες που είχε την ίδια κατάληξη, με την Λαμία από την άλλη να μην είναι απειλητική.

Ωστόσο, στο 30’, σημειώθηκε μια φάση που επηρέασε την ροή του παιχνιδιού. Ο Γιαννιώτης έκανε μια πολύ κακή εκτίμηση, σε μια φάση που έμοιαζε να την ελέγχει απόλυτα, μπλόκαρε την μπάλα εκτός περιοχής. Ο διαιτητής Καραντώνης με καθυστέρηση συμβουλεύτηκε το VAR και στο 33’ απέβαλε τον γκολκίπερ των Περιστεριωτών, δίνοντας φάουλ υπέρ της Λαμίας.

Ο Ντέλετιτς στο 36’ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και ο Σέρβος πήρε το ριμπάουντ και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 0-1. Όμως, το γκολ δεν μέτρησε, καθώς μέσω VAR διαπιστώθηκε πως ο Ρόμανιτς που επηρέαζε τη φάση ήταν θέση οφσάιντ. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένα καλό σουτ του Γιακουμάκη στις καθυστερήσεις, που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Επασί.

Στην επανάληψη, η Λαμία ήταν λίγο καλύτερη έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο, δεν δημιούργησε την μεγάλη ευκαιρία. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγοτίου απείλησαν κυρίως με κάποια σουτ, τα οποία είτε ήταν άστοχα είτε εξουδετερώθηκαν από τον Θεωδοράκη. Κάπως έτσι, λοιπόν, το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Γεωργακόπουλο του Συνδέσμου Πειραιά. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σκουλάς από τον Σύνδεσμο Θεσσαλίας και βοηθός ο Φωτόπουλος του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 51’ Νταβιώτης - 45+1’ Προβυδάκης

Κόκκινες: 33’ Γιαννιώτης

ATΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιδες, Νταβιώτης (56’ Νάτσος), Ραμπέγιο (35’ Θεοδωράκης), Γιακουμάκης (82’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα (61’ Βασιλακάκης), Προβυδάκης (72’ Βλάχος), Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (26’ Γκούγκα), Τζανδάρης, Ρόμανιτς (72’ Πίτι), Ντέλετιτς, Καραμάνος.