24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Απριλίου 2021 - 16:58

Επιτέλους ΑΕΚ!

Ξέσπασμα της Ένωσης στο «Κλ. Βικελίδης», με τεράστια νίκη (1-3) επί του Άρη * «Ζωντανή» ξανά για την Ευρώπη η ομάδα του Χιμένεθ * Κατώτεροι των περιστάσεων οι Θεσσαλονικείς

Ναι, αυτή ήταν ΑΕΚ! Νικηφόρα από το «Κλεάνθης Βικελίδης» πέρασε το απόγευμα της Κυριακής (11/4) ο «Δικέφαλος» καθώς υπέταξε με 3-1 τον Άρη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1.

Μετά τις συνεχόμενες «σφαλιάρες», το σύνολο του Μανόλο Χιμένεθ έβγαλε αντίδραση και παίζοντας... κανονικό ποδόσφαιρο μετά από πολύ καιρό κατάφερε να κατακτήσει το τρίποντο.

Πρόκειται αναμφίβολα για μία πολύ σημαντική νίκη για την Ένωση καθώς επέστρεψε στην τετράδα της Ευρώπης, φτάνοντας τους 51 βαθμούς και μειώνοντας τη διαφορά από τους Θεσσαλονικείς στο -3.

Τα πάντα για τους φιλοξενούμενους κρίθηκαν ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν με 0-3 με γκολ των Τάνκοβιτς (12' πέν), Βασιλαντωνόπουλου (28') και Ανσαριφάρντ (37' πέν.). Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, που γενικά κινήθηκε σε ρηχά νερά και προβλημάτισε αμυντικά, μείωσε γρήγορα με τον Μάνο στο 56' αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Η ΑΕΚ είχε συνοχή, πάθος και τρεξίματα στο πρώτο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε από τους Θεσσαλονικείς. Στο 12' πήρε και... κεφάλι στο σκορ με τον Τάνκοβιτς να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Λόπες από τον Ρόουζ. Στο 20' οι γηπεδούχοι απείλησαν με το σουτ - άουτ του Σίλβα αλλά στο 28' δέχθηκαν και δεύτερο γκολ με πλασέ του Βασιλαντωνόπουλου. Μάλιστα, οι κυνική στην επίθεση Ένωση χτύπησε και τρίτη φορά. Σκόρερ ο Ανσαριφάρντ ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι το οποίο υποδείχθηκε από τον διαιτητή Κουλμπάκοφ, μετά από χρήση VAR, για επικίνδυνο μαρκάρισμα του Ρόουζ στον Γαλανόπουλο.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους φιλοξενούμενους να παίζουν κλειστά και με αντεπιθέσεις. Στο 52' το σουτ του Μπερτόγλιο εξουδετερώθηκε από τον Τσιντώτα ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο νεοεισελθών Μάνος με σουτ μείωσε σε 1-3. Ακολούθησαν δύο σημαντικές φάσεις για την ΑΕΚ με τους Ανσαριφάρντ (62') και Σιμάνσκι (79') να μη μπορούν να νικήσουν σε τετ α τετ τον Κουέστα ενώ στο στο 86' και ο Τσιντώντας απέκρουσε εύκολα το αδύναμο σουτ του Σίλβα.

Ο Λόπες αξίζει σίγουρα τον τίτλο του πολυτιμότερου των νικητών. Ο Πορτογάλος αμυντικός είχε επικίνδυνα ανεβάσματα, κερδίζοντας σε ένα εξ αυτών και το πέναλτι, ενώ τα πήγε εξαιρετικά και στα αμυντικά του καθήκοντα. Μάλιστα, ακόμα και όταν χρειάστηκε να παίξει κατ' ανάγκη δεξί μπακ είχε εξίσου καλή απόδοση. Από εκεί και πέρα, ξεχώρισε και ο Νεντελτσιάρου, που κέρδισε πολλές μονομαχίες στο κέντρο της άμυνας, ενώ «γεμάτο» ματς έκανε ο Σιμάνσκι.

Από πλευράς Άρη, περισσότερο από όλους προσπάθησαν οι Σάσα και Μπερτόγλιο ενώ καλή παρουσία είχε και ο Σάκιτς.

Διαιτητής ήταν ο Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία), με βοηθούς τους Ζχουκ (Λευκορωσία) και Μεσλίνκα (Λευκορωσία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Στούκαν (Κροατία) και ΑVAR ο Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 36' Ρόουζ, 54' Μπερτόγλιο, 74' Μ. Γκαρσία - 23' Γαλανόπουλος, 28' Σβάρνας, 43' Λόπες, 74' Σιμάνσκι, 82' Νεντελτσιάρου, 90+3' Τσιντώτας

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (70' Γκάνεα), Ρόουζ, Δεληζήσης (86' Ματίγια), Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (86' Μήτρογλου), Μπρούνο (46' Μάνος), Μπερτόγλιο, Μαντσίνι (70' Μ. Γκαρσία).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (60' Μιτάι), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (64' Μάνταλος), Σιμάνσκι, Λ. Γκαρσία (64' Ολιβέιρα), Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ (76' Κοσίδης).