26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Απριλίου 2021 - 21:27

Έτσι μένει η ΑΕΛ!

Τεράστιο διπλό (0-1) στο Περιστέρι για τους «βυσσινί», που μετά από μήνες ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό * «Χρυσός» σκόρερ ο Στίφλερ * Πνιγμένος στη μετριότητα ο Ατρόμητος, που δικαίως φωνάζει για τις καθυστερήσεις των νικητών

Ο επιμένων νικά... Αυτό είναι το μότο που ταιριάζει απόλυτα στην περίπτωση της ΑΕΛ η οποία το βράδυ του Σαββάτου (10/4) επιβλήθηκε με 1-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Παίζοντας με ψυχή, οι παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στην έδρα των «κυανόλευκων», χάρη στο γκολ του Στίφλερ στο 41', και έχουν κάθε λόγο να χαμογελούν.

Οι Θεσσαλοί, λοιπόν, έφτασαν τους 23 βαθμούς και μετά από μήνες ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας όπου πλέον βρίσκεται σε απόσταση ενός πόντου ο Παναιτωλικός.

Οι γηπεδούχοι στον αντίποδα, που σε ακόμα ένα παιχνίδι κινήθηκαν στη μετριότητα και είχαν πολλά νεκρά διαστήματα, διατηρήθηκαν στους 29 βαθμούς και έπεσαν στη δέκατη θέση.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα του αγώνα αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Σιγά, σιγά η ΑΕΛ ισορρόπησε και στο 20' είχε μια σημαντική στιγμή σε σουτ του Ακούνια που κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι απάντησε στο 38' όταν το σουτ του Γκάλο εξουδετερώθηκε από τον Νάγκι ωστόσο τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν ο Στίφλερ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Μανδά σε κεφαλιά του Ντουρμισάι και με κοντινό σουτ έκανε το 0-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδουχοι άγγιξαν την ισοφάριση με την κεφαλιά του Μανούσου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τη διπλή επέμβαση του Νάγκι στα σουτ του Μανούσου στο 52'. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν, χωρίς όμως να το κάνουν ορθολογικά και μην έχοντας κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Στο 60' πάντως βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μανούσο αλλά το γκολ ακυρώθηκα σωστά ως οφσάιντ. Ο Σάββας Παντελίδης έκανε τις απαραίτητες διορθωτικές αλλαγές από τον πάγκο, φορτώνοντας την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο οι «βυσσινί» με υποδειγματική άμυνα και παίζοντας υπερβολικά με τον χρόνο, εκνευρίζοντας τους «κυανόλευκους», κράτησαν εύκολα το προβάδισμά τους.

Τσόσιτς και Μαξιμένκο ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, έχοντας άριστες τοποθετήσεις στην άμυνα, ενώ σπουδαίο ματς ανασταλτικά πραγματοποίησαν και ο Κολομπίνο. Πάντως, ιδιαίτερα μνεία θα πρέπει να γίνει και στον Νάγκι ο οποίος έκανε σημαντικές επεμβάσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ούμπιντες, Μανούσος Γκάλο προσπάθησαν περισσότερο από πλευράς Ατρομήτου ενώ δραστήριος ήταν και ο Μουνίθ που μπήκε ως αλλαγή στο 58'.

Διαιτητής ήταν ο Κουμπαράκης (Κυκλάδων), με βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Σαμοΐλή (Αθηνών). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) και AVAR ο Παπαδάκης (Ηρακλείου). Τέταρτος ήταν ο Σκουλάς (Θεσσαλίας).

Κίτρινες: 40' Γκαλβάο, 79' Μαυρομμάτης - 33' Γλυνός, 51' Γιακιμόφσκι, 69' Ντουρμισάι, 73' Μαξιμένκο, 78' Νάγκι, 90' Ζίζιτς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς (71' λ.τρ. Θεοδωράκης), Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο, Νάτσος (58' Μουνίθ), Γκάλο, Σάλομον, Ούμπιντες, Χριστοδουλόπουλος (71' Μάτιτς), Ενσικουλού (37' λ.τρ. Αγκάγιεφ), Μανούσος.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Τσόσιτς, Γιακιμόφσκι (64' Ηλιάδης), Κολομπίνο, Στίφλερ, Γλυνός (64' Νικολιάς), Μπεν Χατίρα (75' Ζίζιτς), Ακούνια (88' Γκράουρ), Ντουρμισάι (88' Μιλοσάβλιεβιτς).