27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Απριλίου 2021 - 16:57

Τον... κατέστρεψε

Ο Βόλος ήταν αποτελεσματικός και υποχρέωσε σε οδυνηρή ήττα τον Παναιτωλικό με 3-1

Έχασε κι έμπλεξε για τα καλά... Ο Παναιτωλικός «καιγόταν» για τη νίκη το Σάββατο (10/4) στο Πανθεσσαλικό, αλλά ηττήθηκε με 3-1 από τον Βόλο για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, ένα αποτέλεσμα που ενδέχεται να αποβεί καταδικαστικό για το μέλλον του στην κατηγορία.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα παρέμεινε στους 21 πόντους και στη 13η θέση, προς το παρόν βρίσκεται πάνω από την ΑΕΛ, ωστόσο νιώθει έντονο πια τον κίνδυνο του υποβιβασμού.

Οι Αγρινιώτες είχαν πολλά προβλήματα στην ανασταλτική τους λειτουργία στο α' ημίχρονο και δέχθηκαν τα τρία γκολ, ενώ στο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν από το 70' και μετά, όμως ήταν άστοχοι και δεν κατάφεραν έστω να μειώσουν.

Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, έφτασαν τους 38 βαθμούς στην 7η θέση και πήραν το πρώτο τους τρίποντο σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, καθώς ήταν αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες τους και το κενό του Δουβίκα, που δεν έπαιξε λόγω κάποιων ενοχλήσεων, δεν φάνηκε.

Νίνης και Φεράρι ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Άνχελ Λόπεθ, κινητικοί και οι Μπαρτόλο και Μπουένο όσο αγωνίστηκαν, με τον Βέργο να το παλεύει περισσότερο για τους φιλοξενούμενους και με Μανθάτη και Ντουάρτε να βοηθούν αρκετά ερχόμενοι από τον πάγκο.

Δέχθηκε εύκολα τα γκολ, δεν μπόρεσε να απαντήσει...

Το ιδανικότερο ξεκίνημα στον αγώνα έκαναν οι «κυανέρυθροι», μια και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3' με ωραίο σουτ του Ριένστρα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ευστόχησε από την άσπρη βούλα ο Μπουένο στο πέναλτι που υποδείχθηκε με τη συνδρομή του VAR για χέρι του Ταχάρ κι ενώ αρχικά ο Σιδηρόπουλος είχε δείξει φάουλ.

Οι παίκτες του Δέλλα προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ του γρήγορου 2-0 και ξαναμπήκαν στο ματς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βούρου στο 36', παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Περέα και πάλι με τη βοήθεια του VAR.

Ωστόσο, τα λάθη στην άμυνα ήταν πολλά για τους Αγρινιώτες και στο 42' ήταν ο Μήτογλου αυτός που δεν συγχώρησε ένα από αυτά, διαμορφώνοντας το 3-1.

Στο β' ημίχρονο οι Βολιώτες πήγαν σε διαχείριση του προβαδίσματός τους, με τον Παναιτωλικό να ανεβάζει την απόδοσή του κατακόρυφα από το 70' και μετά, μπαίνοντας πολύ εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

Αποδείχθηκαν αναποτελεσματικοί όμως οι φιλοξενούμενοι, δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε ελπίδες και η χαρακτηριστικότερη ευκαιρία ήταν το δοκάρι του Βέργου στο 86'.

Έτσι, το 3-1 δεν άλλαξε και τα «καναρίνια» βρίσκονται σε δυσχερή θέση πια.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμκου Δωδεκανήσου με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Μωυσιάδης του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες: 13' Ταχάρ.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Kλέιμαν, Τέκιο, Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Ριένστρα, Νίνης, Κρητικός (84' Σάντσες), Μπαρτόλο (74' Κιάκος), Μπουένο (57' Ρενάτο), Περέα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (53' Καρέλης), Περέιρα (74' Γιάκολις), Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης (53' Μανθάτης), Εντινγκά, Ταχάρ, Ντίας, Αριγίμπι (74' Ντουάρτε), Μεντόσα (53' Ντάλσιο), Βέργος.