26/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 7 Απριλίου 2021 - 16:59

Aνετο πέρασμα Ιωνικού από την Άρτα

Η ομάδα του Σπανού υπέταξε με 0-3 την Α.Ε. Καραϊσκάκης και διατηρείται πάντα μόνη στο... ρετιρέ της SL2 * Κάστρο, Πλατέλλας και Κουιρουκίδης τα γκολ των νικητών

Εύκολο έργο είχε την Τετάρτη (7/4) ο Ιωνικός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Α.Ε. Καραϊσκάκης, καθώς την κέρδισε με 3-0 για τη 19η αγωνιστική της SL2.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, σημείωσε τρία γκολ με τους Κάστρο (27', Πλατέλλα (40') και Κουϊρουκίδη (69'). Έτσι έφτασε τους 40 βαθμούς και παρέμενει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +5 από τον δεύτερο Λεβαδειακό.

Οι Αρτινοί στον αντίποδα, προσπάθησαν όσο μπορούσαν απέναντι στους σαφώς πιο ποιοτικούς φιλοξενούμενους και έτσι υπέστησαν την ενδέκατη φετινή τους ήττα η οποία τους διατήρησε στην τελευταία θέση, όπου και ισοβαθμούν με τον ΟΦΙ στους 12 βαθμούς.

Ο Ιωνικός είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφορώντας με άνεση τη μπάλα. Στο 21' είχε την πρώτη του καλή στιγμή με την κεφαλιά του Βλαχομήτρου να περνά άουτ ενώ στο 24' ο Χουάντερσον πρόλαβε στην έξοδο τον Κάστρο πριν γίνει απειλητικός. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο Αργεντινός επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά - ψαράκι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρόλε. Στο 32' οι Νικαιώτες απείλησαν ξανά με το σουτ - άουτ του Γκοτσούλια αλλά στο 40' σκόραραν για δεύτερη φορά με «κεραυνό» του Πλατέλλα μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νικαιώτες έριξαν ταχύτητα μην επιτρέποντας παράλληλα στους παίκτες του Γιάννη Μάγγου να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Πάντως, στο 68' η Α.Ε. Καραϊσκάκης άγγιξε το γκολ όταν ο Αναγνωστόπουλος εξουδετέρωσε την κοντινή... καραβολίδη του Κορέλα. Αφου, λοιπόν, δεν έγινε 1-2 ήρθε το 0-3 στο επόμενο λεπτό. Μάναλης και Κουιρουκίδης συνεργάστηκαν ωραία και ο δεύτερος σκόραρε από κοντά. Να σημειωθεί ότι στο 97' και ο Μάναλης έβαλε γκολ αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Κορυφαίος των Νικαιωτών ήταν ο Κοτσώνης ο οποίος ήταν ανίκητος στον αέρα και πολύ σταθερός στο κέντρο της άμυνας. Από εκεί και πέρα, πολύ καλή δουλειά στο κέντρο έκαναν και οι Γκοτσούλιας, Μουμίν.

Αναφορικά με τους ηττημένους, οι δύο που ξεχώρισαν περισσότερο ήταν οι Τάμπας και Τσούτσης.

Διαιτητής ήταν ο Ανδριανός (Αχαΐας), με βοηθούς τους Κουβαλάκη (Δράμας) και Οικονόμου (Αχαΐας). Τέταρτος ήταν ο Καδδάς (Αχαΐας).

Κίτρινες: 35' Τσούτσης - 5' Βλαχομήτρος, 25' Κοτσώνης, 63' Ματσούκας

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Χατζηδίμπας, Θεολόγου (74' λ.τρ. Φετεινίδης), Κλιγγόπουλος, Τάμπας, Κόκας, Γυφτοκώστας (54' Κορέλας), Νταλακούρας, Τσούτσης (54' Δερμιτζάκης), Μπρέμπος (46' Μαραθωνίτης), Δούμτσιος (79' Γαλεάδης).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης, Ματσούκας, Βλαχομήτρος (68' Τσιριγώτης), Γκοτσούλιας, Μουμίν (85' Κονέ), Ρόλε (85' Σινγκ), Πλατέλλας (59' Κουϊρουκίδης), Κάστρο (59' Μάναλης).