26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 3 Απριλίου 2021 - 21:24

Έχασε την ευκαιρία η ΑΕΛ, έμεινε όρθιος ο Παναιτωλικός

Ισοπαλία στο Αλκαζάρ (1-1) για «βυσσινί» και Αγρινιώτες * Αστόχησαν σε πέναλτι οι Θεσσαλοί

Διατηρήθηκαν χαμηλά και οι δύο... ΑΕΛ και Παναιτωλικός πάλεψαν σκληρά στο Αλκαζάρ το Σάββατο (3/4), για να μείνουν τελικά στο ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, σε ένα αποτέλεσμα που κράτησε ουραγούς τους γηπεδούχους με 20 βαθμούς.

Έχασαν την ευκαιρία, λοιπόν, οι Θεσσαλοί να προσπεράσουν τους Αγρινιώτες, που μετρούν 21 πόντους κι έβγαλαν μια αντίδραση μετά τη βαριά ήττα της πρεμιέρας από τη Λαμία, αν και βέβαια δεν μπορούν να είναι απόλυτα ικανοποιημένοι από τη στιγμή που βρίσκονται κάτω από τον ΟΦΗ των 23 βαθμών.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα έχασε πέναλτι νωρίς με τον Πινακά, αν και προηγήθηκε σε καίριο χρονικό σημείο με τον Ντουρμισάι δέχθηκε με την αρχή του β' ημιχρόνου την ισοφάριση, εν ολίγοις δεν της πήγε καλά το παιχνίδι και δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες μετά το διπλό στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Ντουρμισάι, Ακούνια και Γιακιμόβσκι ξεχώρισαν για την ΑΕΛ, Βέργος, Μεντόσα κι Εντινγκά διακρίθηκαν για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα.

Εντέλει δίκαιο το Χ...

Οι «βυσσινί» βρέθηκαν μια ανάσα από το να βρουν γρήγορα το 1-0, ωστόσο στο 9' ο Κνετ νίκησε τον Πινακά στο πέναλτι στο οποίο είχε υποπέσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Καρασαλίδης για χέρι, με τους φιλοξενούμενους να φτιάχνουν την ψυχολογία τους και να αρχίζουν να πατούν καλύτερα μετά το πρώτο τέταρτο.

Ήταν πάντως ένα ισορροπημένο α' ημίχρονο, που φαινόταν ότι θα ολοκληρωνόταν χωρίς γκολ, ωστόσο στο 44' ο Ντουρμισάι έβαλε παλικαρίσιο γκολ και φαινόταν ότι αυτό θα ήταν ένα τέρμα που θα έδινε την ανάλογη ώθηση στην ΑΕΛ εν όψει του δευτέρου μέρους.

Όμως, ήταν ο Παναιτωλικός αυτός που μπήκε καλύτερα και το 1-1 ήρθε από τον Βέργο στο 50', με τους γηπεδούχους να προσπαθούν εν συνεχεία να πιέσουν για να ξαναπάρουν το προβάδισμα και να έχουν ένα δεκάλεπτο ασφυκτικής πίεσης, αλλά η επιθετικότητά τους κόπασε σταδιακά μετά το 70'.

Οι Αγρινιώτες έδειχναν συμβιβασμένοι με το Χ, αν και λίγο έλειψε στο 89' ο Βέργος να σκοράρει ξανά (έχει βάλει και τα τρία φετινά του γκολ ενάντια στους Θεσσαλούς), με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται εντέλει δίκαιο, με βάση την εικόνα των δύο αντιπάλων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Νικολακάκη του Συνδέσμου Λασιθίου και τον Τριανταφύλλου του Συνδέσμου Αρκαδίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Δημόπουλος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 36' Ντουρμισάι, 48' Γιακιμόβσκι, 90'+3 Στίφλερ - 36' Τσότσαλιτς, 60' Περέιρα, 74' Μαλής.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Γιακιμόβσκι (85' λ. τρ. Τσόσιτς), Χουσίνο (46' Ηλιάδης), Μαξιμένκο, Στίφλερ, Κολομπίνο, Πινακάς (67' Μουκάντζο), Ακούνια, Μπεν Χατίρα (87' Γκράουρ), Ντουρμισάι (85' Νούνιτς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Τσιγγάρας (79' λ. τρ. Μεντίνα), Περέιρα, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης, Εντινγκά (85' Μανθάτης), Ταχάρ, Μεντόσα (85' Ντάλσιο), Αριγίμπι (73' Μαλής), Βέργος.